Справа № 2-а-5225/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2011 року о 09 год. 20 хв. суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Орінко В.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області про поновлення строку на звернення та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни», -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами до управління Пенсійного фонду в Бобринецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання управління пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у відповідності із статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01.02.2011 року постійно, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що є пенсіонером та має статус "дитини війни", тому у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячну соціальну державну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яку відповідач не нараховував належним чином у відповідності до вимог Закону.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 27.09.2011р. прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито скорочене провадження за період з 26.03.2011р.. Позовні вимоги заявлені позивачем за період з 01.02.2011 року по 25.03.2011 року –залишені без розгляду.
Відповідач, надавши заперечення на позовну заяву, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що для розрахунку доплати до пенсії особам, яким встановлено статус дитини війни, величина мінімальної пенсії за віком на законодавчому рівні не встановлена, оскільки нормативно-правовими актами, що діють на території України, для окремих категорій населення країни встановлені різні величини показника мінімальної пенсії. Також відсутній механізм реалізації положень ст..6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», державним бюджетом на 2011 рік не передбачено коштів для проведення виплати підвищення до пенсії дітям війни. Посилається на Закон України № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19 червня 2011 року, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 р. № 2195-IV, дитиною війни вважається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Позивач відноситься до категорії осіб із статусом "Дитина війни", тобто на неї повністю розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІV дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При цьому статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Однак, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки цей закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також суд вважає, за необхідне застосувати дану норму Закону, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою названої статті мінімального розміру пенсії за віком.
Згідно ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Нормами Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 № 2857-VI не передбачалися обмеження щодо застосування положень ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни", тобто соціальні виплати даній категорії осіб повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у повному обсязі.
Однак, згідно Закону України № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19 червня 2011 року, встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Не конституційними положення даного Закону не визнавалися, тому підлягають застосуванню як такі, що прийняті пізніше. На виконання вказаного Закону 06.07.2011 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 745, яка набрала чинності 23.07.2011 року, «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», частиною 6 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 гривні.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Встановлені обставини дають підставу зробити висновок про те, що з 26.03.2011 р. по 22.07.2011 року право позивача на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", було обмежено відповідачем, який незаконно не здійснив відповідний перерахунок та виплату пенсії у відповідності до зазначеної норми Закону без належних для цього правових підстав, а тому приходжу до висновку, що бездіяльність відповідача по справі щодо нездійснення перерахунку за вказаний період та виплати позивачу підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” є незаконною.
Починаючи з 23.07.2011 року дії Пенсійного фонду щодо нарахувань та виплати державної соціальної допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року є правомірними.
Разом з тим, суд виходить з того, що на спірні у цій справі правовідносини не розповсюджується правило, за яким судова постанова не може стосуватися дій, які ще не розпочалися, оскільки існують усі юридичні умови для їх вчинення відповідачем. Так, предметом позову у цій справі є бездіяльність суб’єкта владних повноважень, яка пов’язана з щомісячними соціальними виплатами позивачу, як дитині війни. На момент розгляду справи відносини між позивачем та відповідачем ще не завершилися, нарахування підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідачем проводиться на підставі розпорядження, в якому зазначається основний розмір нарахованої пенсії за віком, виходячи із заробітку та стажу позивача, надалі нараховуються певні надбавки, на які має право позивач, у тому числі і підвищення до пенсії, як дитині війни.
З огляду на те, що пенсія за віком позивачу призначена довічно, підвищення до пенсії, як дитині війни, також відповідачем позивачу призначалось довічно, змін до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»щодо строку виплати на законодавчому рівні не вносилось, соціальний статус особи не змінився, тому відсутні будь-які підстави обмежувати строк нарахування та виплати підвищення до пенсії у розмірах, передбачених ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
За таких обставин, порушені права підлягають усуненню шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» починаючи з 26.03.2011 р. по 22.07.2011 року з урахуванням раніше виплачених сум та здійснювати такі виплати в подальшому безстроково відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням змін в законодавстві про соціальний захист дітей війни.
Доводи представника відповідача про відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутності відповідного фінансування не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, так як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахування та виплати пенсії з відповідними підвищеннями.
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати з Державного бюджету України.
Згідно підпункту «б», п.1 ст.3 Декрету КМ України від 21.01.1993 року «Про державне мито»зі скарг на неправомірні дії органів державного управління і службових осіб, що ущемляють права громадян справляється державне мито в розмірі 0,2 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто –3 грн. 40 коп., тому саме цю суму слід стягнути з держави на користь позивача.
Згідно ч.1 п.1 ст. 256 КАС України суд допускає постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.3, 6, 10 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.ст.28, 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", ст.ст.2, 7, 11, 69-71, 99, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо своєчасного перерахунку та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", починаючи 26.03.2011 р. по 22.07.2011 року - незаконними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 26.03.2011 року по 22.07.2011 року з урахуванням підвищення в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком та раніше виплаченої різниці, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 23.07.2011 року і в подальшому відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" безстроково, з урахуванням змін в законодавстві про соціальний захист дітей війни.
В частині зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням підвищення в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 23.07.2011 року –відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. судових витрат.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бобринецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.В. Орінко
- Номер: 877/5975/16
- Опис: зобов'язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2016
- Дата етапу: 28.10.2016
- Номер: 6-а/151/27/20
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Чечельницький районний суд Вінницької області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.06.2020
- Дата етапу: 04.06.2020
- Номер: 2-а/2653/11
- Опис: про стягнення доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.05.2011
- Дата етапу: 27.05.2011
- Номер: 2-а/2303/4023/11
- Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.10.2011
- Дата етапу: 31.01.2013
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії чорнобильцю
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Обухівський районний суд Київської області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.04.2011
- Дата етапу: 13.01.2012
- Номер: 2-а/201/7733/11
- Опис: Про нарахування надбавки до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5225/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.11.2011
- Дата етапу: 18.11.2011