Судове рішення #19705732

Роздільнянський районний суд

                 

            

Справа  № 2-а-2133/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

"22" грудня 2011 р.  Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді -  Ільяшук  А .  В .,

розглянувши у  судовому засіданні в м. Роздільна Одеської області  в порядку письмового провадження  адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління   Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про стягнення  недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги “Дітям війни”,

                                                                                 В С Т А Н О В И В :

09.12.2011 року позивач звернувся  до суду з позовом,  в якому просить  визнати неправомірною  бездіяльність відповідача   щодо не нарахування позивачу щомісячної  доплати до пенсії  в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року,  виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове  державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили  працездатність; зобов”язати відповідача нарахувати та виплатити    щомісячну доплату  до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком  з 01.01.2009 року по 31.12.2010 рік і в подальшому, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов”язкове  державне пенсійне страхування”, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили  працездатність.    

Ухвалою  судді від 12.12.2011 року адміністративний позов  в частині позовних вимог  за період з 01.01.2009 року по 09.06.2011 року  залишено без розгляду, а щодо решти  позовних вимог, а саме з 09.06.2011 року    провадження по справі відкрито.

Сторони в судове засідання не з’явилися. Позивач надав заяву про слухання справи без його участі, просив задовольнити вимоги в повному об’ємі.

Відповідач надіслав суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що діяв в межах своїх повноважень, наданих йому законами України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Вказуючи на те, що Законом України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України. Бюджетне законодавство України не передбачало видатків на виплату допомоги дітям війни.

Суд, дослідивши матеріали справи та письмові заперечення представника відповідача, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач  перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, має статус “Дитина війни”, отримує пенсію за віком.

Враховуючи зазначений статус позивач відповідно до ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”має право на  отримання   державної соціальної допомоги  30 %  мінімальної пенсії за віком.

Відповідно ст.7 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок Державного бюджету України.

 Відповідно до ст.8 Конституції України діє принцип верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Пунктом 41 розділу 11 Закону України “Про державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”ч.1 ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”була викладена в новій редакції, згідно якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік”щодо викладення положень ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”в новій редакції.    

Відповідно до ч.2 ст.150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить: офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на всій території України та є остаточними і не можуть бути оскаржені.      

Таким чином, враховуючи преюдиціальне значення рішення Конституційного Суду України для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статті зазначеного Закону, що визнані неконституційними, суд приходить до висновку про обов'язок відповідача перерахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії у розмірі, встановленому статтею 6 Закону № 2195-IV від 18 листопада 2004 року.    

В 2010 році дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”не призупинялася, а застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року щодо визначення розміру підвищення пенсії є безпідставним, оскільки розмір підвищення пенсії визначений Законом України “Про соціальний захист дітей війни”, який має вищу юридичну силу, ніж постанова Кабінету Міністрів України.      

Згідно з ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, в у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З огляду на те, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" № 3491-VI від 14.06.2011 року, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6  Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та  розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету  Пенсійного  фонду України на 2011 рік. Кабінет Міністрів України на виконання Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" 06.07.2011 року прийняв постанову №745 “Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету”, яка набрала чинності 23 липня 2011 року. У зв”язку з вищевикладеним та враховуючи, що відповідач провадить виплати саме на цій підставі, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню –лише по 22 липня 2011 року включно .

 Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.    

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.    

За таких обставин, надбавка, передбачена статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни", підлягала виплаті у період   з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати суд розподіляє відповідно до ст. 94 КАС України.

На підставі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, керуючись ст.ст.9, 69-71, 86, 94, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд

                                                             

                                                                     П О С Т А Н  О  В И В  :

Позовну  заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Одеської області про стягнення  недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги “Дітям війни”задовольнити  частково.

Визнати неправомірними  дії Управління пенсійного фонду України у Роздільнянському  районі Одеської області   у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни  в розмірі меншому, ніж встановлено ст.6 Закону України  “Про соціальний захист дітей війни”.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни  в розмірі 30 % мінімальної пенсії  за період з 09.06.2011 року по 22.07.2011 року, з урахуванням проведених виплат   відповідно до ст.6 Закону України  “Про соціальний захист дітей війни”.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області  шляхом подачі протягом 10 днів апеляційної скарги з дня проголошення постанови, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови  у письмовому провадженні  апеляційна скарга  подається протягом  10 днів з дня отримання її копії постанови.



Суддя           А. В. Ільяшук




  • Номер: 2-а/2303/1791/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2133/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Ільяшук А.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.04.2011
  • Дата етапу: 31.08.2012
  • Номер: 2-а/1506/22/2012
  • Опис: Про визнання протиправним перерахунок пенсії за віком, зобов'язання відповідача здійснити вірний перерахунок пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2133/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Ільяшук А.В.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.11.2011
  • Дата етапу: 10.01.2012
  • Номер: 2-а/2522/1527/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень УПФУ в Талалаївському районі неотриманої щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2133/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Ільяшук А.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.08.2011
  • Дата етапу: 16.11.2011
  • Номер: 2-а/86/11
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною в частині невиплати надбавки до пенсії та про зобов"язання здійснювати нпрпхування та виплатити зазначеної надбавки
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2133/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Ільяшук А.В.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.06.2011
  • Дата етапу: 22.06.2011
  • Номер:
  • Опис: про стягнення недоплаченої суми разової щорічної грошової допомоги учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2133/11
  • Суд: Галицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Ільяшук А.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.05.2011
  • Дата етапу: 09.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація