Судове рішення #19678024

          

                                                                                                               Справа № 2а-7032/11

УХВАЛА

про відкриття скороченого провадження у адміністративній справі

19 серпня  2011 року                                                                                                                                                                    м. Донецьк

Суддя Кіровського районного суду міста Донецька Подолянчук І.М., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про поновлення строку на звернення до суду, визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі відповідно до норми статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з  09 липня 2007 року по час дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Приписами статті 99 КАС України визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за  захистом своїх прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, відповідно до положень статті 100 КАС України, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що судом виноситься ухвала.

Відповідно до приписів КАС України, та згідно інформаційного листа від 13 жовтня 2010 року № 1425/11/13-10 Вищого адміністративного суду під час вирішення питання про відкриття провадження у справі місцевим адміністративним судам необхідно перевіряти додержання строку звернення до суду. У разі пропуску такого строку та визнання вказаних особою причин пропуску строку неповажними місцевий адміністративний суд  повинен залишити адміністративний позов без розгляду.

Обговорюючи питання про поважність причин пропуску строку позивачкою, суд дійшов висновку про відсутність поважних причин пропуску строку у період з  09 липня  2007 року по 16 лютого 2011 року, у зв’язку із чим в цієї частині позовні вимоги залишаються без розгляду.

В інший частині позовних вимог позивачки до УПФУ в Кіровському районі м. Донецька  про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства, з 17 лютого 2011 року, оскільки частина адміністративного позову підсудна місцевому суду, відповідає вимогам ст. 106 КАС України, -  відкрити провадження по справі.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 107, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплати  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства з 09 липня 2007 року по час дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в частині  позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства з 09 липня 2007 року по 16 лютого 2011 року - залишити без розгляду в зв’язку з пропуском позивачкою без поважних причин строків звернення до суду.

Відкрити скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства з 17 лютого 2011 року.

Копію ухвали, копію позовної заяви та додані до неї документи надіслати відповідачу –УПФУ в Кіровському районі м. Донецька.

Відповідач у десятиденний строк з дня одержання документів може подати безпосередньо до канцелярії місцевого суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

У разі неподання відповідачем заперечення справа не пізніше трьох днів з дня закінченні встановленого строку буде розглянута судом у порядку скороченого провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається  Донецькому апеляційному адміністративному суду через Кіровський районний суд м. Донецька  протягом п'яти днів з дня отримання її копії.

Суддя:

Справа № 2а-7032/11

     

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ


05 вересня 2011 року

м. Донецьк





Суддя Кіровського районного суду міста Донецька Донецької області ОСОБА_2 розглянувши в приміщенні районного суду в місті Донецьку в порядку скороченого провадженню адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог закону, -

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Кіровському районі м. Донецька, у якому зазначила, що вона має статус дитини війни, яким відповідно до положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачена державна соціальна підтримка у виді здійснення щомісячного підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, однак службові особи відповідача незаконно відмовили їй у нарахуванні та виплаті вказаного розміру доплати до пенсії.

Посилаючись на порушення її конституційних прав на належний соціальний захист позивачка просить суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька  здійснити їй нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсі за віком як дитині війни з  09 липня 2007 року.

Ухвалою суду від 19 серпня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства з 09 липня 2007 року по час дії Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в частині  позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплати  підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог чинного законодавства з 09 липня 2007 року по 16 лютого 2011 року –залишено без розгляду.

Справа розглянута судом у порядку статті 183-2 КАС України.

Відповідачем у встановлений строк не надані заперечення стосовно позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України (254к/96-ВР) громадяни мають право  на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасово втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також в старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами Закону України від 18 листопада 2004 року № 2195-1V «Про соціальний захист дітей війни»(далі - Закон № 2195-IV), який набрав чинності з 1 січня 2006 року, встановлений правовий статус дітей війни та визначені основи їх соціального захисту, гарантована їх соціальна захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної допомоги. Дитина війни відповідно до статті першої цього Закону це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Правовий статус позивачки як дитини війни підтверджено пенсійним посвідченням, зареєстрованим управлінням праці та соціального захисту населення Кіровської районної в м. Донецьку ради.

Статтею шостою Закону України «Про соціальний захист дітей війни»передбачено, що дітям війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначена у статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-УІ «Про Державний бюджет України на 2010 рік»не містять відомостей щодо встановлення розміру підвищення до пенсії дітям війни, а також призупинення дії статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». На теперішній час Закон діє у зазначеній редакції.

У частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та в пункті п'ятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Згідно частини 2 статті 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню з 17 лютого 2011 року та по 19 червня 2011 року щомісячного підвищення до пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої в частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум у зв’язку з прийняттям закону  «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розміру  встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, суд дійшов висновку, що відповідачем –Управлінням Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька не надано достовірних, беззаперечних доказів правомірності своєї бездіяльності щодо нездійснення належних позивачці виплат підвищення пенсії як дитині війни.

Такою протиправною бездіяльністю посадових осіб відповідача в зазначений період були порушені встановлені законом і Конституцією України права і законні інтереси позивачки.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Розмір мінімальної пенсії за віком за чинним законодавством визначається лише за правилами передбаченими частиною першою статті 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-1V «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відсутність іншого нормативно-правового акту, який встановлював би величину мінімального розміру пенсії за віком для визначення розмірів пенсій за іншими законами чим зазначений, не є підставою для відмови в реалізації позивачці конституційної гарантії та права на отримання підвищення до пенсії, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи викладене, суд визнає, що вимоги про виплату позивачці підвищення до пенсії у розмірі, визначеному в статті шостій Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 17 лютого 2011 року по 19 червня 2011 року обґрунтовані та підлягають задоволенню.

За статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-ХІІ від 5 листопад 1991 року у редакції закону України  від 17 січня 2002 року № 2981-ІІ пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Згідно з пунктом 1 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України, від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач є державною установою, суд вважає можливим у відповідності до положень статті 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 3, 8, 9, 10, 11, 99, 100, 158-163,167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька  про визнання протиправною бездіяльності та покладання зобов'язання здійснити нарахування і виплату підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до вимог закону - задовольнити.

Визнати бездіяльність щодо нездійснення належних соціальних виплат незаконною та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька нарахувати та сплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни починаючи з  17 лютого 2011 року по 19 червня 2011 року  щомісячного підвищення до пенсії, відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,  у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленої в частині 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично отриманих сум.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Донецьку протягом десяти днів з дня її проголошення.

     Суддя:                                                                                І.М. Подолянчук

                                                            

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація