ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.12.11р.Справа № 4/5005/15941/2011
За позовом Прокурора Самарського району, м. Дніпропетровськ в інтересах держави в особі: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Громадської організації Човнова стоянка СА "Локомотив", м. Дніпропетровськ
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головне управління держкомзему у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про звільнення та повернення земельної ділянки, відшкодування збитків завданих незаконним використанням земельної ділянки у сумі 1 677,85 грн.
Суддя Парусніков Ю.Б.
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 14.11.2011 р.;
Волков Є.Г. - директор ГО Човнова стоянка СА "Локомотив";
від третьої особи: не з'явився;
за участю прокурора: Бєлік В.О. - помічник прокурора Самарського району м. Дніпропетровська, посвідчення № 195 від 09.12.2010 р.
СУТЬ СПОРУ:
14.11.2011 р. прокурор Самарського району м. Дніпропетровська (далі –прокурор) звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради (далі –позивач) до Громадської організації Човнова стоянка СА „Локомотив”, м. Дніпропетровськ (далі –відповідач) про повернення державі в особі Дніпропетровської міської ради самовільно зайнятої земельної ділянки площею 1,2 га, розташованої по вул. Столярна, 80 Д у м. Дніпропетровську та стягнення збитків, завданих незаконним використанням земельної ділянки, у сумі 1 677,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані самовільним зайняттям відповідачем земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) за відсутності вчиненого правочину, що у свою чергу є порушенням ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Позивач у судове засідання явку повноважного представника не забезпечив, про дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.
Третя особа у судове засідання явку повноважного представника не забезпечила, про дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник відповідача проти позовних вимог прокурора заперечує, надав відзив на позовну заяву, згідно якого вимоги прокурора вважає незаконними, безпідставними, такими що не відповідають дійсності та не підлягають задоволенню з наступних підстав:
- по-перше, прокурором у позовній заяві не обґрунтовано в чому полягає необхідність захисту інтересів держави.
- по-друге, в матеріалах справи відсутні будь-які дані щодо проведеної перевірки додержання вимог земельного законодавства саме прокуратурою Самарського району.
- по-третє, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача збитків завданих незаконним використанням земельної ділянки у сумі 1 677,85 грн. не підлягають задоволенню, оскільки 02.11.2011 року відповідач сплатив їх у повному обсязі.
Окрім того, відповідач через канцелярію господарського суду надав клопотання, згідно якого відповідно до п.2 ч.1 ст.83 ГПК України, просить суд ухвалити рішення на користь позивача, яким зобов’язати відповідача привести свою діяльність у відповідність до законодавства України та оформити належним чином спірну земельну ділянку.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглянута за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 15.12.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.08.2006 року рішенням Дніпропетровської міської ради № 132/3 надано згоду на розроблення проектів відведень земельних ділянок по фактичному розташуванню на них об’єктів, у тому числі й Громадській організації Човнова стоянка СА «Локомотив»за адресою: вул. Каракумська, 1 (затока р. Самара, Кримська затока), (а.с. 35-36).
Згідно розпорядження Дніпропетровського міського голови від 20.08.2010 р. № 653-р, Громадській організації Човнова стоянка СА «Локомотив»присвоєно адресу –вул. Столярна, 80 Д (колишня адреса –вул. Каракумська, 1). Також відзначено, що присвоєння адреси не підтверджує права власності на нерухоме майно та право на земельну ділянку (а.с. 96).
18 жовтня 2011 року головними спеціалістами відділу державного контролю за дотриманням земельного законодавства Управління Держземінспекції у Дніпропетровській області відповідно до вимог статей 6, 10 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” проведена позапланова перевірка на дотримання вимог земельного законодавства при використанні Громадською організацією Човнова стоянка СА „Локомотив” земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ вул. Столярна, 80 Д.
За наслідками перевірки складено акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства та обстеження земельної ділянки, якими встановлено, що земельна ділянка площею 1,2 га за вищевказаною адресою самовільно зайнята та використовується Громадською організацією Човнова стоянка СА „Локомотив” без державної реєстрації права власності на неї, права постійного користування, права оренди та документів, що посвідчують право на земельну ділянку, що в свою чергу є порушенням вимог ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України.
24.10.2011 року головним спеціалістом з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області Кульчицьким Ю.П. складено припис № 271 (а.с. 9-14), згідно якого відповідача зобов’язано у 30-ти денний строк усунути виявлене порушення земельного законодавства та оформити правовстановлюючі документи на земельну ділянку. Припис вручено відповідачу під розпис.
Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, підлягають задоволенню з урахуванням наступного.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗК України).
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку, вказані у статті 126 ЗК України, зокрема, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право користування земельною ділянкою –державним актом на право постійного користування, а право оренди земельної ділянки –договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Визначення поняття "самовільно зайнята земельна ділянка" витікає зі статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" відповідно до змісту якої самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідачем на вимогу суду не надано документів, що свідчили б про наявність права користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Згідно ч.2 ст. 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, в тому числі відшкодування завданих збитків.
Згідно розрахунку Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області, розмір шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Столярна, № 80 Д, становить 1 677,85 грн. (а.с. 19-20).
У ході розгляду справи судом встановлено, що 02.11.2011 року відповідачем у повному обсязі була сплачена вся сума збитків завданих незаконним використанням (самовільно зайнятої) земельної ділянки, що підтверджується копією відповідної квитанції (а.с. 61). Отже, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Заперечення відповідача викладені у відзиві на позов стосовно необґрунтованості прокурором позовних вимог в частині порушення відповідачем інтересів держави та необхідності їх захисту, відсутність даних щодо участі прокуратури Самарського району у перевірці, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів і їх заступників, які звертаються до господарського суду на користь держави. Частиною 3 вказаної статті передбачено, що в позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави і обґрунтовує необхідність його захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.
Клопотання відповідача про вихід за межі позовних вимог задоволенню не підлягає, оскільки за змістом п.2 ч.1 ст.83 ГПК України, відповідач не є особою, яка вправі заявляти відповідне клопотання.
Судовий збір, згідно ст. 49 ГПК України, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Громадську організацію Човнова стоянка СА „Локомотив” (52005, смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область, вул. Столярна, 80 Д, ідентифікаційний код 33287312) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,2 га, розташовану по вул. Столярна, 80 Д у м. Дніпропетровську, державі в особі Дніпропетровської міської ради.
В іншій частині позову –відмовити.
Стягнути з Громадської організації Човнова стоянка СА „Локомотив” (52005, смт. Ювілейне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область, вул. Столярна, 80 Д, ідентифікаційний код 33287312) на користь Державного бюджету України, в особі Управлння Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ЄДРПОУ 24246786, банк одержувача: відділення банку ГУ ДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, р/р 312 192 067 000 05, КБКД 220 300 01, судовий збір у сумі 941,00 грн. (дев’ятсот сорок одну грн. 00 коп.) –про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Ю.Б. Парусніков
Повний текст рішення оформлено і підписано
відповідно до вимог статті 84 ГПК України – 20.12.2011 р.