Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1966147911

Справа № 452/4620/24

Провадження № 2/452/43/2025


З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України


"10" квітня 2025 р. м.Самбір

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Галина В.П.,

секретар судового засідання Задорожна В.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей виконавчого комітету Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області про позбавлення батьківських прав та зміну розміру аліментів, -

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_3 ,


в с т а н о в и в:


ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; змінити розмір аліментів, які стягуються із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 02.10.2017 року на користь ОСОБА_1 на утримання дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із частини з усіх видів доходу щомісяця на 1/3 частину з усіх доходів щомісяця, але не менше, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. В обґрунтування позову посилається на те, що рішенням Дзержинського міського суду Донецької області від 29 листопада 2016 року у справі №225/3236/16-ц шлюб, укладений між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований 20.12.2012 року виконавчим органом Новгородської селищної ради м. Дзержинська (м.Торецька) Донецької області, актовий запис № 42 - розірвано. За період шлюбу у сторін народилась дитина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 та неповнолітня дитина, ОСОБА_4 , проживають як внутрішньо перемішені особи за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач ОСОБА_2 є батьком дитини, він не цікавиться нею, не дбає про сина, із 2017 року не має з ним жодного зв`язку. Фактичне місце перебування відповідача наразі невідоме.

Дитина проживає з матір`ю, ОСОБА_1 , її чоловіком, ОСОБА_5 та ще двома дітьми, від яких отримує опіку, моральну підтримку, матеріальне забезпечення та все необхідне для її життєдіяльності, розвитку та виховання.

Позивачка зазначає, що вона без присутності батька у житті дитини, самостійно займається вихованням сина ОСОБА_6 . Місцезнаходження батька, ОСОБА_2 , невідоме. Він не цікавиться потребами, навчанням та здоров`ям своєї дитини. Не турбується про дитину, не бере участі у її житті, не надає матеріальної допомоги, не шукає з нею зустрічі.

Відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, що є підставою для позбавлення судом його батьківських прав.

Крім того, відповідач ухиляється від сплати аліментів на дитину. Позивач вважає підставним заявити позовну вимогу про зміну розміру аліментів.

Матеріальний стан позивача змінився, оскільки вона не працює, а витрати на утримання дитини зросли, у зв`язку із зростанням цін на продукти та одяг, необхідністю купівлі речей для навчання, оплатою харчування дитини в школі, лікування тощо. Змінився також і сімейний стан позивачки, так як народила ще двох дітей, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає з нею без батька та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Враховуючи викладене та подані документи, просить суд задовольнити поданий нею позов.

Під час розгляду справи по суті позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні змінила позовні вимоги, а саме: відмовилась від вимоги про зміну розміру аліментів. Наполягала на позбавленні відповідача батьківських прав щодо сина ОСОБА_4 . Додатково пояснила, що вона із відповідачем не спілкується. Знайшла його сторінку в інстаграмі, намагалась сконтактуватись, однак він не відповів. Відповідач перебуває в росії.

Представник позивача адвокат Куцалаба Г.В. в судовому засіданні підтримала позицію позивача про відмову від позовної вимоги щодо зміни розміру аліментів. Просила позовну вимогу про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 - задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, у встановлений судом строк відзив не подав, тому це не перешкоджає вирішенню спору в порядку ч.1 ст. 280 ЦПК України, оскільки позивач проти цього не заперечує, а відповідач був належно повідомлений про дату, час і місце судового засідання.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служби у справах дітей виконавчого комітету Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області в судове засідання не з`явилась, подала заяву, в якій просила вказану цивільну справу розглядати у її відсутності. Підтримують поданий висновок і вважають за доцільність позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , оскільки батько не тільки не бере участі у вихованні, навчанні дитини, але й перебуває на території росії (зі слів ОСОБА_9 ), зв`язку з ним немає жодного. Тому, служба у справах дітей та комісія з питань захисту дітей колегіально вирішила рекомендувати суду позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно сина ОСОБА_4 .

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд доходить висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що сторони у справі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із 20.12.2012 року перебували в зареєстрованому шлюбі, який відповідно до рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 29 листопада 2016 року - розірвано (а.с. 11).

Від зазначеного шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_6 у сторін народився син ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 07 червня 2013 року виконавчим органом Новгородської селищної ради міста Дзержинська Донецької області, актовий запис № 34 (а.с. 12).

Позивач ОСОБА_1 та неповнолітня дитина, ОСОБА_4 , проживають як внутрішньо перемішені особи за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою № 1323-7002075997 від 19.07.2024 року про взяття на облік ВПО ОСОБА_1 та довідкою № 1323-70002076059 від 19.07.2024 року про взяття на облік ВПО ОСОБА_4 (а.с. 13-14).

Із довідки про склад сім`ї, виданої старостою Луківського старостинського округу № 725 від 13.08.2024 року відомо, що ОСОБА_4 проживає з матір`ю, ОСОБА_1 , її чоловіком, ОСОБА_5 та ще двома дітьми за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 15).

Згідно характеристики, виданої старостою Луківського старостинського округу Федак М.І. від 13.08.2024 року № 726 відомо, що за час проживання в селі Загір`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , охарактезувала себе з позитивної сторони, спокійна, ввічлива, працьовита, добросовісна, уважна до потреб інших, користується повагою серед односельчан. Від жителів села та сусідів скарг на неї в сільську раду не поступало. До адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалася (а.с. 16).

Із відповіді № 21 від 08.08.2024 року директора Луківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області відомо, що батько ОСОБА_2 дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не звертався до сімейного лікаря дитини, ОСОБА_10 , щодо питань, повязаних зі станом її здоров`я та не супроводжував дитину для проведення профілактичних медичних оглядів чи будь-яких інших медичних оглядів (а.с. 17).

Згідно характеристики ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учня 6-А класу гімназії з дошкільним підрозділом с. Луки Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області № 05-04/63 від 19.08.2024 року, виданої директором закладу Возною О., хлопець має статус внутрішньо переміщеної особи, проживає на території Луківського старостинського округу з матір`ю та молодшими братами. Мати достатньо уваги приділяє вихованню сина та на прохання класного керівника завжди відкликається. Батько не брав участі у шкільному житті сина (а.с. 8).

Відповідно до ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Згідно положень ч. 2, 3 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя.

У відповідності до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно зі ст. 164 Сімейного кодексу України, батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо буде встановлено, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти.

В абзаці 2 п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Із акту про обстеження умов проживання № 04 від 03.03.2025 року відомо, що начальником Служби у справах дітей Юркевич І. та спеціалістом І категорії ССД Васьків І.І., спеціалістом ІІ категорії ССД Купчинською Н.Б., проведено обстеження умов проживання та встановлено, що за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 проживає без реєстрації разом із своєю сім`єю. У помешканні умови проживання задовільні, в будинку чисто та створені належні умови для проживання та виховання дитини. ОСОБА_4 забезпечений усім необхідним відповідно до віку та сезону (а.с. 51-52).

Згідно висновку комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Рудківської міської ради про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно його сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомо, що 13 березня 2025 року на повторному засіданні комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Рудківської міської ради розглянуто ухвалу Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 31.01.2025 року, справа №452/4620/24 року, про доцільність чи недоцільність позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_2 відносно його сина ОСОБА_4 . Розглянувши всі представлені матеріали, враховуючи рекомендації комісії, з метою забезпечення реалізації прав, свобод та законних інтересів дитини, комісія з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Рудківської міської ради вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно його сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 60-61).

Із рішення виконавчого комітету Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області від 18.03.2025 року відомо про затвердження висновку щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 (а.с. 59).

Відповідно до положень ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства», дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини. У разі коли батьки не можуть дійти згоди щодо участі одного з батьків, який проживає окремо, у вихованні дитини, порядок такої участі визначається органами опіки та піклування за участю батьків виходячи з інтересів дитини. Рішення органів опіки та піклування з цих питань можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом. Дитина має право на отримання інформації про відсутніх батьків, якщо це не завдає шкоди її психічному і фізичному здоров`ю.

Згідно з положеннями статей 157, 159 Сімейного кодексу України, питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього кодексу. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема, якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Судом встановлено, що сторони по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі та є батьками сина ОСОБА_4 . Позивач ОСОБА_1 та неповнолітня дитина, ОСОБА_4 , проживають як внутрішньо перемішені особи за адресою: АДРЕСА_1 . Доказів існування для ОСОБА_2 перешкод у спілкуванні з дитиною станом на момент пред`явлення позову до суду та розгляду справи в суді, не надано. Зібрані по справі докази засвідчують факт ухилення відповідача від виконання своїх обов`язків щодо виховання, утримання та спілкування з сином ОСОБА_4 , батьком якої він є. Відповідач не бере жодної участі у вихованні дитини, що в свою чергу свідчить про його ухилення від виконання батьківських обов`язків в розумінні статті 164 СК України. Доглядає за сином та опікується ним позивач, яка є матір`ю дитини. Вказане підтверджується зібраними по справі доказами.

Беручи до уваги наведене в сукупності, враховуючи реальні обставини справи, інтереси дитини, її психоемоційний стан, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення, оскільки має місце факт свідомого ухилення відповідачем від виконання своїх обов`язків щодо дитини ОСОБА_4 , що є підставою для позбавлення його батьківських прав.

Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд


у х в а л и в:


Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .


Заочне рішення може бути переглянуте судом шляхом подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Рудківської міської ради Самбірського району Львівської області, адреса для листування м. Рудки, пл.Відродження, 1, Самбірський район Львівська область, поштовий індекс 81440, ЄДРПОУ 44305569.

Повне судове рішення буде складено 17.04.2025 року.




Суддя








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація