Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1963610013

1Справа № 335/1028/25 2-о/335/79/2025


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


12 березня 2025 року                                                         м. Запоріжжя


Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Стеценка А.В., за участю секретаря судового засідання Резніченко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Територіальна громада м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення,


ВСТАНОВИВ:


Заявник ОСОБА_1 звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту родинних відносин.

Заява вмотивована тим, що після смерті її матері – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина. Заявниця як спадкоємець померлої має намір реалізувати своє право на спадщину. Проте, у свідоцтві про народження заявниці було допущено помилку та зазначено її по-батькові як « ОСОБА_3 » замість правильного « ОСОБА_4 ».

Розбіжність у написанні по-батькові померлої, перешкоджає заявниці підтвердити факт спорідненості між ними та у подальшому отримати свідоцтво про право на спадщину.

З огляду на те, що чинним законодавством України не передбачено позасудового порядку встановлення факту родинних відносин між померлою особою та заявником, остання просить суд встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Ухвалою судді від 10.02.2025 р. заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити в порядку окремого провадження, заінтересованим особам встановлено строк для подання відзиву на заяву.

В судове засідання заявниця та її представник не з`явилися, надавши до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з`явилися, заяв по суті справи до суду не подали. Представник Запорізької міської ради в заяві від 19.02.2025 просив справу розглядати за його відсутності, у вирішені справи поклався на розсуд суду.

Дослідивши надані заявником докази, суд доходить наступних висновків.

Окреме провадження є видом непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

Пунктом п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 № 5 суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Приписами ч. 1 ст. 81 ЦПК України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд зазначає, що чинне законодавство не містить вичерпного переліку засобів доказування, за допомогою яких має підтверджуватися факт родинних відносин, тому застосовуються загальні правила щодо доказів та доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 , 12.03.1955 року ОСОБА_5 , 1930 р.н., та ОСОБА_6 , 1931 р.н., було укладено шлюб. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_6 присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».

З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_1 . Батьками заявниці у свідоцтві зазначені ОСОБА_5 та ОСОБА_8 .

Згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_3 31.10.1967 ОСОБА_9 вступила в шлюб з ОСОБА_10 . Після реєстрацію шлюбу ОСОБА_9 присвоє но прізвище « ОСОБА_11 ».

В паспорті громадянина України серії НОМЕР_4 , посвідчені від 27.03.1996, пенсійному посвідчені № НОМЕР_5 , посвідчені від 31.01.2007 по батькові померлої зазначене як « ОСОБА_4 ».

У відповідності до свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_6 від 10.02.1998 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на праві спільної часткової власності належала квартира за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідності до відміток у паспортах громадян України ОСОБА_2 та ОСОБА_1 останні були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно заповіту від 04.12.2007, зареєстрованого в реєстрі за № 2-3019, ОСОБА_2 заповіла все своє майно ОСОБА_1 .

Згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_7 та лікарського свідоцтва про смерть № 2911 від 24.05.2024 р., ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Проаналізувавши вищезазначені докази у їх сукупності, суд доходить висновку, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідною матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а розбіжності в написані по-батькові померлої особи, зазначені у свідоцтві про народження заявниці НОМЕР_2 , виникли внаслідок технічної помилки.

Виправити зазначені розбіжності у позасудовому порядку наразі неможливо через смерть ОСОБА_2 .

З огляду на викладене, вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, а заява - такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст.ст. 259, 264, 265, 293, 294, 315, 316, ЦПК України, суд


УХВАЛИВ:


Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .


Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.


Інформація про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_8 .

Заінтересовані особи:

Олександ­рівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіо­нального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса: 69095, м. Запоріжжя, площа Пушкіна, буд. 2; Код ЄДРПОУ: 42987331.

Запорізька міська рада, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206; код ЄДРПОУ 04053915.




Суддя                                                                                          А.В. Стеценко



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація