справа №0670/3721/11
категорія 6.2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Майстренко Н.М.,
за участю секретаря - Гнітецької Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Головного управління Держкомзему у Житомирській області, до Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області, за участю третьої особи - ОСОБА_2, про визнання протиправними та скасування розпоряджень від 06.12.10 року №654, від 25.02.2011 року №124 та визнання недійсною державної реєстрації державного акту на право власності на земельну ділянку,
встановив:
Житомирський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" звернувся до суду з позовом до Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Держкомзему у Коростишівському районі, в якому просить визнати протиправними та скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 06.12.2010 року №654 та від 25.02.2011 року №124. Крім того, просить визнати недійсною державну реєстрацію державного акту серії ЯЛ №592721 на право власності на земельну ділянку площею 2 га, виданого ОСОБА_2, та зобов'язати Управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області скасувати державну реєстрацію зазначеного акту. В обґрунтування позовних вимог вказав, що оскаржувані розпорядження відповідача прийняті з порушенням вимог земельного законодавства, суперечать інтересам держави, перешкоджають ефективному використанню природних ресурсів, а тому підлягають скасуванню.
Прокурор, представник позивача, а також представник третьої особи на стороні позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та заперечував проти задоволення позову.
Представник Управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області в судове засідання не з'явився, направив на адресу суду заяву, в якій просить розглядати справу без його участі.
Третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_2 - направив на адресу суду заперечення, в яких просить відмовити у задоволенні позову у зв'язку з його безпідставністю.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Перевіривши оскаржувані розпорядження на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає їх протиправним та такими, що підлягають скасуванню, а державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку такою, що підлягає визнанню недійсною, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13, 14 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, є основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Згідно зі ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Судом встановлено, що 06.12.2010 року Коростишівською районною державною адміністрацією Житомирської області було прийнято розпорядження №654 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (рілля), орієнтовною площею 2,0 га, із земель запасу Більковецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області з метою передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства. Вказане розпорядження прийнято на підставі заяви ОСОБА_2 і викопіювання, доданого до цієї заяви.
Розпорядженням голови Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 25.02.2011 року №124 затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку площею 2 га з віднесенням її до земель сільськогосподарського призначення.
На підставі зазначеного розпорядження ОСОБА_2 відповідачами видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №592721 на площу 2 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства - на території Більковецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області та проведено його реєстрацію в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі відділу Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області за №182250001000100.
Однак, як вбачається з акту обстеження земельної ділянки від 18.11.2011 року, складеного старшим державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Коростишівського району Житомирської області Ясінським В.В., на момент видачі розпорядження №654 земельна ділянка, дозвіл на розроблення проекту землеустрою якої надано ОСОБА_2, перебувала у постійному користуванні Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" відповідно до планів відведення земельних ділянок, картографічних матеріалів, опису меж, кадастрового плану та план - схеми з державного акту на право постійного користування землею радгоспу ім. 40-річчя Жовтня.
З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" отримало право користування земельною ділянкою загальною площею 2321,772 га, в тому числі за межами с. Більківці Коростишівського району Житомирської області, як правонаступник Радгоспу "Більковецький".
На підставі наказу Міністерства аграрної політики України від 12.10.2007 року №734 Радгосп "Більковецький" було перейменовано в Державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Правонаступництво передбачено Статутом Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 24.03.2008 року №170, зареєстрованим 25.04. 2008 року.
До того Радгосп "Більковецький" став правонаступником Радгоспу ім. 40-річчя Жовтня, оскільки згідно з рішенням загальних зборів радгоспу від 28.01.1992 року Радгосп ім. 40-річчя Жовтня був перейменований в Радгосп "Більковецький".
Таким чином, ані Радгосп ім. 40-річчя Жовтня, ані Радгосп "Більковецький" не був ліквідований, а лише перейменований.
Отже, Державне підприємство "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", як державне підприємство, отримало право користування земельною ділянкою площею 2321,772 га як правонаступник Радгоспу ім. 40-річчя Жовтня.
Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача щодо відсутності у Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" належно оформленого державного акту на право постійного користування спірною земельною ділянкою, оскільки факт постійного користування вказаною земельною ділянкою підтверджується вказаним актом обстеження земельної ділянки від 23.09.2011 року, викопіровкою з державного акту землекористування Радгоспу ім. 40-річчя Жовтня, а правонаступництво - статутними документами.
Про перебування у користуванні Радгоспу "Більковецький", а у подальшому - Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", земельних ділянок загальною площею 2321,772 га також свідчать довідка Коростишівського районного відділу земельних ресурсів від 22.01.2007 року №165 і довідка управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області від 26.01.2010 року №01-12/100, копії яких наявні в матеріалах справи.
Крім того, 15.05.2009 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області було видано наказ №103 "Про прийняття рішення про приватизацію Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", а 20.05.2009 року - наказ №113 "Про створення інвентаризаційної комісії та визначення дати оцінки вартості майна".
На підставі наказу №103 головою Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області 21.07.2010 року видано розпорядження №323 "Про приватизацію землі Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке". У даному розпорядженні зазначено, що при приватизації землі підприємства передати земельні ділянки його працівникам, працівникам закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Більковецької сільської ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної ділянки (паю) відповідно до вимог чинного законодавства, а також створити резервний фонд земель у розмірі до 15% площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке".
Однак при видачі вказаного розпорядження не було враховано наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України від 21.07.2009 року №183 "Про зупинення дії наказів по приватизації Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", відповідно до якого зупинено дію наказу Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області від 15.05.2009 року №103, а наказом Регіонального відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області від 03.08.2010 року № 314 взагалі скасовано наказ №103.
Фахову оцінку розпорядження від 21.07.2010 року №323 було надано Головним управлінням Держкомзему у Житомирській області, яке встановило, що вказане розпорядження видане з порушенням вимог статей 25, 116 ЗК України, і направило клопотання до прокуратури Житомирської області щодо скасування цього розпорядження у зв'язку з його невідповідністю вимогам земельного законодавства.
Таким чином, приватизацію майна Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" було зупинено органом, що покликаний здійснювати державну політику в сфері приватизації в межах Житомирської області. Як наслідок, землі загальною площею 2321,772 га залишилися в постійному користуванні Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", отже не увійшли до земель запасу Більковецької сільської ради.
Згідно з ч. 5 ст. 116 ЗК України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади, відповідно до статті 142 ЗК України, здійснюється за його заявою до відповідного органу. Припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Статтею 143 ЗК України визначено, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЗК України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що надання у користування земельної ділянки, що вже перебуває у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її за встановленою ЗК України процедурою.
Як встановлено судом і підтверджено матеріалами справи, земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, що розташована за межами с. Більківці Коростишівського району Житомирської області, на розроблення проекту землеустрою щодо відведення якої ОСОБА_2 Коростишівською районною державною адміністрацією Житомирської області на підставі розпорядження від 06.12.2010 року № 654 надано дозвіл, на момент видачі цього розпорядження перебувала у користуванні Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке", її вилучення (викуп) у встановленому порядку не проводився.
З урахуванням цього, відомості у розпорядженні від 06.12.2010 року №654 про те, що вказана земельна ділянка відноситься до земель запасу Більковецької сільської ради, є недостовірними, тому у Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області були відсутні правові підстави для надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та подальшого затвердження даного проекту землеустрою щодо відведення ділянки з метою надання її у власність ОСОБА_2.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 року №586-ХІV (зі змінами та доповненнями) визначено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Оскільки райдержадміністрація не мала підстав для надання дозволу щодо розроблення проекту землеустрою, що розроблений на підставі недостовірних відомостей, та на його затвердження, а також видачі на підставі цього проекту державного акту на земельну ділянку, суд приходить до висновку, що розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 06.12.2010 року №654 та від 25.02.12011 року №124 прийняті з порушенням вимог закону, а тому є протиправними і підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав на нерухоме майно скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.
Підставою проведення державної реєстрації та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку гр. ОСОБА_2 було розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації від 25.02.2011 року №124, про що зазначено у самому державному акті.
Враховуючи висновок про визнання протиправним вказаного розпорядження, є підстави для скасування запису про державну реєстрацію державного акту серії ЯЛ №592721 на право власності на земельну ділянку площею 2 га, виданого ОСОБА_2
При цьому, відповідно до п. 27 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі" запис у Поземельній книзі скасовується (оновлюється) посадовою особою відділу Держкомзему на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, що підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов Житомирського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного підприємства "Сільськогосподарське підприємство "Більковецьке" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 06.12.10 року №654 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та від 25.02.2011 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою надання її у власність".
Визнати недійсною державну реєстрацію державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2, серії ЯЛ №592721 на площу 2 га, що знаходиться на території Більковецької сільської ради Коростишівського району Житомирської області, зареєстрований 03.03.2011 року за №182250001000100, та зобов'язати Управління Держкомзему у Коростишівському районі Житомирської області скасувати державну реєстрацію зазначеного державного акту.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Н.М. Майстренко
Повний текст постанови виготовлено: 28 листопада 2011 р.
присуджено до стягнення < сума > грн.
матеріальну шкоду < сума > грн.
моральну шкоду < сума > грн.