ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 216
РІШЕННЯ
Іменем України
12.12.2011Справа №5002-25/4749-2011
за позовом - Дочірнього підприємства «Господарське управління Кримспоживспілки», АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самокіша, 30, 95011
до відповідача – Регіонального відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим, м. Сімферополь, вул. Ковильна, буд. 38, кв. 117, 95010
про стягнення 2 046,26 грн.
Суддя Копилова О.Ю.
представники:
від позивача – ОСОБА_1, дов. №13 від 01.11.11., представник
від відповідача – не з’явився
Обставини справи:
Позивач - Дочірне підприємство «Господарське управління Кримспоживспілки» звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача – Регіонального відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 2 046,26 грн., з яких: заборгованість за сплатою орендної плати за договором №58 від 01.03.11 у розмірі 1 728,00 грн., заборгованість за сплатою вартості понесених витрат на комунальні та інші послуги в розмірі 172,75 грн., пені – 110,08 грн., заборгованість зі сплати різниці перерахованої на індекс інфляції орендної плати у розмірі 35,43 грн., позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх обов’язків за договором оренди №58 від 01.03.11.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 22 листопада 2011 року строк розгляду справи продовжений на 15 днів, в порядку передбаченому ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідач жодного разу у судове засідання не з’явився, про причини відсутності суд не повідомив, про день, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить відповідний штамп господарського суду з відміткою про відправку документа, зроблений на звороті у лівому нижньому куті ухвали господарського суду АР Крим про відкладення розгляду справи від 22.11.2011, згідно з вимогами Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Голови Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75.
Відповідно до п. 3.5.11 вищезазначеної Інструкції з діловодства в господарських судах України, перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена.
Згідно з п. 19 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 13.08.2008, № 01-8/482 „Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2008 року” зазначена відмітка про відправку процесуального документа, за умови, що її оформлено відповідно до наведених вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду її судом, якщо ухвалу надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві (роз’яснення президії Вищого арбітражного суду України від 18.07.1997 № 02-5/289 зі змінами „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України”).
Крім того, відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за електронним запитом господарського суду АР Крим від 22 листопада 2011 №11844084 станом на 22 листопада 2011 року місцезнаходження Регіонального відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим - м. Сімферополь, вул. Ковильна, буд. 38, кв. 117, 95010, тобто позивач вірно вказав адресу відповідача в позовній заяві.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що Регіональне відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим було належним чином повідомлено про час та місце розгляду господарської справи.
Під час розгляду даної справи відповідач не надав суду відзиву на позовну заяву, з документальним обґрунтуванням своїх заперечень, у разі їх наявності.
Враховуючи те, що матеріали справи в повній мірі сформульовані та у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд –
встановив:
01 березня 2011 року між Дочірнім підприємством «Господарське управління Кримспоживспілки» та Регіональним відділенням міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим укладений договір оренди нежитлових приміщень №58, пунктом 1.1., 1.2. якого встановлено, що орендодавець передає, а орендар приймає по акту приймання-передачі в тимчасове користування за плату нерухоме майно: нежитлове приміщення площею 14.4 кв.м., що розташоване за адресою: м. Сімферополь, вул. Самокіша, 30 (літер «Г»).
Відповідно до пункту 1.3. договору, об’єкт оренди належить орендодавцю на праві господарського управління.
Зазначений в п.1.2. об’єкт оренди вартістю з урахуванням індексації 4823,00 грн. передається орендарю та приймається від останнього в стані, відповідному умовам договору, по акту приймання-передачі, що є невід’ємною частиною договору (додаток №1).
Обов’язок по складанню акту приймання-передачі покладається на ту сторону, яка передає об’єкт оренду іншій стороні договору, (пункт 2.1. договору).
Згідно пункту 2.2. договору, об’єкт оренди передається під офіс.
Відповідно до пункту 3.2.5. договору, орендодавець має право отримувати від орендаря щомісячно орендну плату та повернення експлуатаційних та комунальних витрат відповідно умовам договору.
Орендна плата за договором є договірною та встановлюється в сумі 864,00 грн., у тому числі НДС 144,00 грн. та витрати по землекористуванню в місяць.
Орендна плата щоквартально перераховується орендодавцем на індекс інфляції по даним Державної статистики України та різниця додатково сплачується орендарем при наступній оплаті, (пункт 4.1. договору).
Пунктом 4.2. договору сторони домовились, що крім орендної плати орендар повертає орендодавцю вартість щомісячно понесених останнім комунальних та інших витрат (користування за електроенергію, водопостачання) у зв’язку із їх споживанням (отриманням).
Відповідно до пункту 4.4. договору, орендна плата за поточний місяць перераховується не пізніше 05 числа місяця, що настав на р/р орендодавця.
Комунальні та інші витрати (пункт 4.2. договору) орендар оплачує щомісячно на підставі виставленого орендодавцем рахунку-фактури. Оплата комунальних та інших витрат проводиться орендодавцем протягом 3 днів з моменту отримання їм від орендодавця такого рахунку-фактури, (пункт 4.4. договору).
Позивач в позовній заяві посилається на те, що відповідач порушив свої обов’язки щодо сплати орендної плати та внесення коштів на компенсацію орендодавцеві вартості понесених останнім витрат на комунальні та інші послуги.
Також, позивач зазначив, що останній платіж орендної плати відповідачем здійснений 14 березня 2011 року за березень місяць 2011 року, у подальшому орендар не сплачував жодних платежів, що передбачені договором оренди №58 від 01 березня 2011 року.
Відповідно до пункту 5.1. договору, договір укладений строком на 1 рік, та діє з 01 березня 2011 року по 31 грудня 2011 року.
Пунктом 5.8. договору встановлено, що за порушення орендарем взятих на себе обов’язків до нього орендодавець має право застосувати оперативно-господарські санкції, в порядку ст. ст. 235-237 Господарського кодексу України, в односторонньому порядку у вигляді, зокрема, дострокового припинення договору та достроковому повернення об’єкту оренди шляхом складання одностороннього акту та прийняття об’єкту оренди.
Оперативно-господарські санкції застосовуються та починають діяти з дня направлення орендодавцем орендарю листа (повідомлення) про це, по зазначеній в договорі адресі, при цьому орендодавець звільняється від відповідальності, у тому числі і за можливо нанесені збитки.
Згідно пункту 6.1. договору, договір укладений під отменітельною обставиною в порядку ст. 212 Господарського кодексу України.
Відповідно до пункту 6.2. договору, такою отменітельною обставиною (припиненням прав та обов’язків) є, зокрема, неналежне виконання орендарем своїх обов’язків.
У випадку настання отменітельних обставин, зазначених в пункті 6.3. договору, договір припиняє свою діє достроково.
Позивач в позовній заяві посилається на те, що у зв’язку із неналежним виконанням відповідачем своїх обов’язків за договором, позивач застосував оперативно-господарську санкцію у вигляді дострокового припинення договору оренди, а орендоване майно було прийняте у односторонньому порядку, що підтверджується актом про одностороннє прийняття об’єкту оренди від 31 травня 2011 року, (а.с. 15).
Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача орендну плату за квітень – травень 2011 року в сумі 1728,00 грн.; вартість витрат понесених позивачем на комунальні та інші витрати у сумі 172,75 грн. (у відповідності до рахунків фактур: СФД-000253 від 29 березня 2011 року на суму 111,18 грн. (а.с.19), СФД-000382 від 26 квітня 2011 року на суму 41,48 грн., (а.с.21), СФД -000466 від 25 травня 2011 року на суму 20,09 грн., (а.с.23)).
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Таким чином, виходячи зі змісту ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, відповідачем під час розгляду даної справи не був доведений суду факт оплати та не надано належних доказів погашення заборгованості в сумі 1900,75 грн.
Згідно частини 1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до частини 1 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком (стаття 546 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов'язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди (стаття 611 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ст. 525 Цивільного Кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України, передбачено що, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 622 Цивільного кодексу України, боржник, який сплатив неустойку і відшкодував збитки, завдані порушенням зобов'язання, не звільняється від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі статтею 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Застосування господарських санкцій до суб'єкта, який порушив зобов'язання, не звільняє цього суб'єкта від обов'язку виконати зобов'язання в натурі, крім випадків, коли інше передбачено законом або договором, або управнена сторона відмовилася від прийняття виконання зобов'язання.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача суму пені в розмірі 110,08 грн., та індексу інфляції у розмірі 35,43 грн.
Згідно пункту 5.4. договору, на випадок порушення орендарем обов’язків за договором, орендодавець має право стягнути з орендаря пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Відповідно до частин 3 ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.
Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно до частини 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від
відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, в редакції, що діяла на момент звернення позивача з позовом до суду, оплата державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу підлягає покладанню на відповідача.
В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 14 грудня 2011 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Регіонального відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим (м. Сімферополь, вул. Ковильна, буд. 38, кв. 117, 95010, ідентифікаційний код 35983972) на користь Дочірнього підприємства «Господарське управління Кримспоживспілки» (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самокіша, 30, 95011, ідентифікаційний код 33375424) заборгованість за договором оренди №58 від 01 березня 2011 року в сумі 2 046,26 грн., у тому числі: заборгованість за сплатою орендної плати за договором №58 від 01.03.11 у розмірі 1 728,00 грн., заборгованість за сплатою вартості понесених витрат на комунальні та інші послуги в розмірі 172,75 грн., пені – 110,08 грн., заборгованість зі сплати різниці перерахованої на індекс інфляції орендної плати у розмірі 35,43 грн.
3. Стягнути з Регіонального відділення міжнародного благодійного фонду «Євротурбота» в АР Крим (м. Сімферополь, вул. Ковильна, буд. 38, кв. 117, 95010, ідентифікаційний код 35983972) на користь Дочірнього підприємства «Господарське управління Кримспоживспілки» (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Самокіша, 30, 95011, ідентифікаційний код 33375424) 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Копилова О.Ю.