Судове рішення #19496527

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

          

29.11.11                                                                                           Справа№ 5015/6187/11

Господарський суд Львівської області у складі:

судді Костів Т.С.

секретар Зошій М.

за участю представників сторін:

прокурор –Лазарчук О.В.

позивача –ОСОБА_1

відповідача –не з’явився

розглянув матеріали позовної заяви прокурора Галицького району м.Львова в інтересах держави в особі Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів

до фізичної особи –підприємця ОСОБА_2, м. Львів

про повернення нежитлових приміщень та стягнення неустойки 49873,52 грн..

Суть спору: позовну заяву подано прокурором Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів до фізичної особи –підприємця ОСОБА_2, м. Львів про зобов’язання фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 повернути Управлінню комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 46,8 кв.м. за актом здачі-приймання; стягнення з фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради неустойку 49873,52 грн.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 25.10.2011 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд на 03.11.2011 р.. Розгляд справи відкладався з мотивів, зазначених в ухвалі суду від 03.11.2011 р..

У відповідності до ст. 75 ГПК України справа слухається за наявними у ній матеріалами. Представникам сторін роз’яснено їх права згідно зі ст. 22 ГПК України.

В судових засіданнях представник позивача та прокурор позов підтримали з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердили, зокрема, що 14.06.2006 р. між сторонами був укладений договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Г-4430-6, у відповідності до п. 1 якого позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нерухоме майно - не житлові приміщення, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 46,8 кв.м.. Строк дії договору встановлено до 14.06.2009 р. (п. 4.1.). У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором (п. 4.3.). 24.06.2009 р. позивач скерував відповідачу повідомлення №2302-2128 від 24.06.2009 р. про припинення договірних стосунків у зв’язку із закінченням терміну дії договору оренди, що, відповідно до умов договору покладає на відповідача обов’язок протягом 15 днів повернути об’єкт оренди балансоутримувачу згідно з актом приймання-передачі (п. 4.3.). Однак, відповідач приміщення не повернув. Просили позов задоволити.

Відповідач явки повноважного представника в судове засідання повторно не забезпечив, причин неявки суду не повідомив, вимог ухвал суду не виконав, відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів не подав, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.

Враховуючи ту обставину, що у випадку зайнятості представника, сторона вправі призначити іншого представника для участі у справі, суд наголошує відповідачу на обов'язку, передбаченому у ст. 22 ГПК України добросовісно користуватись належними його процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.

Відповідно до ст.75 ГПК України, суд, вважає за можливе розглянути справу при відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин справи та вирішення спору по суті.

В матеріалах справи наявно достатньо доказів для прийняття рішення по суті спору, у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, у звязку із чим передбачені у ст. 77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи не вбачаються.

Заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне:

14.06.2006 р. між правопопередником позивача (орендодавець) та відповідачем (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №Г-4430-6, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за НОМЕР_2. Згідно із договором, позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення, що знаходяться на першому поверсі, позначені в технічній документації під літерами 1-1, 1-2 загальною площею 46,8 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (п. 1). Приймання –передача об’єкта оренди здійснюється орендарем та орендодавцем в особі балансоутримувача і оформляється актом здачі –приймання (п. 3.1.). Термін дії договору визначений з 14.06.2006р. по 14.06.2009 р. (п. 4.1.). У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 4.3.). Повернення орендодавцю об’єкта оренди здійснюється після закінчення терміну дії договору або дострокового його припинення чи розірвання (п.9.1.). Об’єкт оренди повинен бути переданий орендарем та прийнятий орендодавцем (чи за його дорученням - балансоутримувачем) протягом 15 днів з моменту настання однієї із подій, вказаних в п. 9.1. договору.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомленням “Про припинення договірних стосунків у зв’язку із закінченням терміну дії договору оренди” №2302-2128 від 24.06.2009 р. позивач інформував відповідача про припинення дії договору з моменту закінчення його строку.

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 17 Закону України “Про оренду державного та  комунального майна”, термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Відповідно до ч. 1 ст. 27 вказаного Закону, у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря, він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Однак, доказів повернення майна суду надано не було.

Згідно із ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Як вбачається з матеріалів справи, розмір неустойки, передбаченої вказаною нормою, становить 49873,52 грн., що підтверджується відповідним розрахунком.

Згідно зі ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом. Згідно із ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Керуючись ст. ст. 33, 35, 43, 84, 85, 116 ГПК України, суд,-

вирішив:

        1.Позов задоволити повністю.

        2.Зобов’язати фізичну особу –підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідент. код НОМЕР_1) повернути Управлінню комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (м.Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) нежитлові приміщення, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 46,8 кв.м. за актом здачі-приймання.

       3.Стягнути з фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідент. код НОМЕР_1) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради м.Львів, пл.Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625) 49873,52 грн. неустойки.

       4.Стягнути з фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, ідент. код НОМЕР_1) в дохід державного бюджету 498,74 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

       5.Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.

                             Суддя                                                                Костів Т.С.



Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог статті 84 ГПК України 01.12.2011 року.

    

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація