Судове рішення #19468757

    Овруцький районний суд Житомирської області    

                            Справа № 2-а-11748/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 30 листопада 2011 року                                                                      

 Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я.  В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом  ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації , Професійно-технічного училища №35 про зобов’язання провести донарахування та виплату коштів відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, -      , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов’язати УПСЗН Овруцької РДА провести донарахування та виплату їй коштів, що передбачені ст.37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон), за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року в розмірі 30% від мінімальної заробітної плати та зобов’язати Професійно-технічне училище №35 провести донарахування та виплату коштів згідно ст.39 Закону за період з 01.10.2010 року по 31.03.2011 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат, мотивуючи тим, що вона працює в ПТУ №35 та проживає в с. Кирдани. За період роботи їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.  

Відповідачі  заперечень у встановлений строк не надали.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов слід  задовольнити з наступних підстав.  

Згідно довідок позивач працює в ПТУ №35 та проживає в с. Кирдани, Овруцького району, Житомирської області,  що вбачається з копії паспорту. Має дитину – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження.

 Додатком №1 Переліку населених пунктів, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок  Чорнобильської катастрофи, до постанови КМ України №106 від 23.07.91 ( з відповідними змінами), село Кирдани Овруцького району віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Постановами КМ України №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08 внесено зміни у постанову КМ України №106 від 23.07.91, якими змінено додаток №2 Переліку населених пунктів, жителям яким з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування, і село Кирдани Овруцького району віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, тобто  вказаний населений пункт згідно додатку №1 залишено в зоні гарантованого добровільного відселення, а згідно додатку №2 вже віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Статтею 2 Закону визначено категорії зон радіоактивного забруднення і надано поняття зони гарантованого добровільного відселення і зони посиленого радіоекологічного контролю.

Зазначеною нормою Закону не передбачено віднесення одного і того ж населеного пункту до різних зон радіоактивного забруднення тому, що основним критерієм є рівень радіоактивного забруднення.

Оскільки додаток №1 не змінений, суд вважає, що постанови КМУ №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08 про  зміну додатку №2 в частині віднесення села Кирдани Овруцького району до території з меншим радіоактивним забрудненням тільки для виплати щомісячної грошової допомоги у зв»язку з обмеженням  споживання продуктів харчування, не відповідають вимогам Закону,  який не надає можливості для встановлення різних категорії зон радіоактивного  забруднення для різних виплат  для одного населеного пункту.

   На підставі викладеного, суд вважає неможливим застосування додатку №2 із змінами, внесеними постановами КМУ №759 від 27.08.08 та №914 від 16.10.08, як такого, що суперечить Закону і додатку №1, а тому застосовує для визначення категорії зони радіоактивного забруднення зону з більшим радіоактивним забрудненням, що вказана в додатку №1, а саме зону гарантованого добровільного відселення.    

               Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93,  м. Овруч та с. Кирдани, Овруцького району, Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.   

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.   

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :   

-  ст.37 Закону – громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення – 40 % від мінімальної заробітної плати ;   

- ст.39 Закону – громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення – 2 мінімальні заробітні плати.   

Постановою КМ України № 836 від 26.07.96 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :   

-   для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення – 420 тис.крб. (3,20 грн. за гр.реф.) ;  

-  для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення – 1050 тис.крб. (10,50 грн. за гр.реф.).   

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.   

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 січня 2010 року – 869 грн., з 1 квітня 2010 року - 884 грн., 1 липня 2010 року – 888 грн., з 1 жовтня 2010 року – 907 грн., з 1 грудня 2010 року – 922 грн., з 1 січня 2011 року - 941 грн.   

Законом визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. Даним Законом (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз’яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати    розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.   

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.   

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.   

Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що   суб’єктом владних повноважень  є  орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа,   інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз’яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов’язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб’єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.   

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, а тому останні проводять нарахування і виплату даних коштів.   

Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі – Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб’єкти владних повноважень на основі законодавства.   

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.   

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Професійно-технічне училище №35 є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачами доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про її донарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає задоволенню.   

Від сплати судового збору сторони звільнені : позивач згідно п.18 ст.4, відповідач – п. 7, ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161,  162, 183-2, 256, 267 КАС України, суд, -   

П О С Т А Н О В И В :

Позов  задовольнити повністю.   

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 та її дитині ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 щомісячної грошової допомоги у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно кожному.

Зобов’язати Професійно-технічне училище №35 провести перерахунок ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період  з 01 жовтня 2010 року по 31 березня 2011 року в розмірі, визначеному  ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та передати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Зобов’язати Професійно-технічне училище №35, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виконати постанову негайно в межах суми платежу за один місяць.   

Зобов’язати Професійно-технічне училище №35, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації подати звіт про виконання рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.   

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги  постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.   

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.


Суддя:Я. В. Кулініч


 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація