Справа № 2-а-3988/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2011 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Чмель О.Л розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахування та виплату недоотриманої пенсії, -
В С Т А Н О В И В
В травні 2011 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до відповідача, при цьому зазначив, що він має статус особи, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області. В порушення діючого законодавства відповідач сплачував йому додаткову пенсію за період з 01.01.2002 р по 31.12.2007 р в розмірі 5, 79 грн., а в подальшому з 01.01.2008 року по теперішній час в розмірі 15 % від прожиткового мінімуму, виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., що значно нижче ніж встановлено ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та пп. 13 п. 28 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 –2011 р.р.». Просить суд визнати дії відповідача незаконними та зобов’язати його здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 12.01.2005 року по 01.01.2008 р та з 22.05.2008 року з наступним перерахунком, відповідно до ст. ст. 51, ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлена ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично виплачених сум.
Позивач в судове засідання не з’явився, в матеріалах справи є заява з проханням розглянути справу за його відсутністю. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутність. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі наданих заперечень, в яких зазначив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя з 14.11.2005 року, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 22.10.1993 року №3551-XIІ додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 2,3,4. Особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров'ю у розмірі - 15 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений ч.1статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, у розмірі прожиткового мінімуму, застосовується, згідно ч. 3 цієї статті, винятково для визначення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Тобто, у зазначеній нормі не передбачено її застосування для визначення розмірів пенсій, у тому числі й відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мають рівну юридичну силу (у прикінцевих положеннях обох Законів є посилання на те. що інші Закони та нормативно-правові акти, для реалізації зазначених Законів, застосовуються у частині, що не суперечать вимогам Законів).
Вважає, що відсутні підстави для застосування норм, зазначених у першому Законі, з ігноруванням норм другого Закону.
Згідно п. 2 постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 р. «Про підвищення розміру пенсій і інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»з наступними змінами, внесеними постановою КМУ № 894 від 13.07.2004 р., передбачено, що розрахунок пенсій, призначених згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»здійснюється з розміру розрахункової величини - 19,91 грн. (з 01.09.2004 р. - 22,30 грн.).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 р. № 1293 «Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що вступили в силу 01.01.2006 р., зазначені розміри пенсій, збільшені в 3,5 рази (учасники ліквідації аварії в 1986 р.) і 2,5 рази (інші учасники ліквідації аварії).
Також відповідно до підпунктів 12, 13, 14, 15, 17 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" з 1 січня 2008 року внесені зміни до статей 50. 51, 52, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стаття 51 передбачає, що особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
Особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами";
Вищезазначеними змінами чітко визначений розмір пенсії, який встановлюється у відсотках до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір мінімальної пенсії встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а вказана редакція даної частини набула чинності з 12.01.2005 року. До цього часу розмір мінімальної пенсії не визначався у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічні розміри пенсій для осіб, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, із встановленням їх мінімальних значень, викладено також у Постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян"
Також додаткові виплати особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року №654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
Наполягав на застосування строків позовної давності згідно ст. 99 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст.122 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступними підставами.
Як вбачається з матеріалів справ, ОСОБА_2 належить до другої категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 с, виданим 24.12.2010 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя ( а.с –7).
Позивач звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної додаткової пенсії відповідно до статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на що 17.03.2011 року отримав відмову ( а.с –8-9).
Відповідач, відмовляючи в задоволенні заяви позивача, посилався на те, що додаткова пенсія нарахована відповідно до вимог Постанов КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розміру пенсій і інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», від 27.12.2005 року № 1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 28.05.2008 року № 530 «Про Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Однак, статтею 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796–ХІІ передбачено, що особам віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС призначається щомісячна додаткова пенсія зо шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, і до статті 51. Отже, з моменту втрати чинності відновилася дії ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до статі 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статі 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам віднесеним до 1,2,3,4 категорії. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 9 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною радою України.
Одночасно з цим відповідно до Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Зазначені норми набрали чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 19 червня 2011 року, оскільки опубліковані в газеті «Голос України»за 18 червня 2011 року №110 (5110).
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна булі дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За вимогами ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав, для поновлення строку, про що зостановлюється ухвала.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" якими встановлено розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
З оглядом на вищезазначене, суд вважає, що відповідач був зобов’язаний здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії позивачу з 05.11.2010 року по 23 липня 2011 року з розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у
відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь
держави.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 88, 94, 98, 99,100, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185,254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов’язання здійснити перерахування та виплату недоотриманої пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині відмови ОСОБА_2 в перерахунку додаткової пенсії з 05.11.2010 р. по 23.07.2011 року, у відповідності до ст.51, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, як учаснику громадянину, постраждалому від наслідків Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_2, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у відповідності до ст.51, ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, як учаснику громадянину, постраждалому від наслідків Чорнобильської катастрофи, із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 05.11.2010 року по 23.07.2011 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя
- Номер: 2-а/460/11
- Опис: про стягнення доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2011
- Дата етапу: 18.05.2011
- Номер: 2-а/2303/882/11
- Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.06.2011
- Дата етапу: 09.08.2011
- Номер: 2-а-3988/2011
- Опис: про зобов"язання перерахувати та виплатити державну та додаткову пенсію, як потерпілому від аварії на ЧАЕС
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.08.2011
- Дата етапу: 26.08.2011
- Номер: 2-а/202/6825/11
- Опис: Про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену соціальну допомогу до пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.05.2011
- Дата етапу: 20.06.2011
- Номер: 2-а/220/4636/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.09.2011
- Дата етапу: 12.10.2011
- Номер: 2-а/1511/4001/11
- Опис: про визнання відмови дача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни безпідставною
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Іллічівський міський суд Одеської області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.07.2011
- Дата етапу: 14.10.2011
- Номер: 2-а/210/3778/11
- Опис: Про стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2011
- Дата етапу: 18.11.2011
- Номер: 2-а/224/898/11
- Опис: про перерахунок пенсії дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Томашпільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.07.2011
- Дата етапу: 08.08.2011
- Номер: 2-а/1603/1590/11
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-3988/11
- Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
- Суддя: Чмель О.Л.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.04.2011
- Дата етапу: 04.05.2011