Справа № 2-183/ 08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2008 року. Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Сарапіна Г.С.
при секретарі Процюк Н.Р.,
з участю позивача ОСОБА_1 і представника відповідача Степюк Н.П.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у приміщенні міського суду у м. Володимирі-Волинському цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 до Володимир-Волинської міської ради про визначення частки та визнання права власності на житло,
в с т а н о в и в:
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 звернулись в суд з позовом до Володимир-Волинської міської ради про визначення частки та визнання права власності на житло, покликаючись у позовній заяві на те, що 15 листопада 1993 року Володимир-Волинським фондом комунального майна Володимир-Волинської міської ради було видано свідоцтво про право власності на житло, яким посвідчено, що квартира АДРЕСА_1 належить на праві приватної спільної власності ОСОБА_2 та членам його сім'ї: ОСОБА_4 (дружина), ОСОБА_3 (син) та ОСОБА_1 (син).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилась спадщина за законом на належне їй майно - частку в квартирі АДРЕСА_1, що перебуває в приватній спільній сумісній власності позивачів та померлої ОСОБА_4
Проте вони, як спадкоємці першої черги, не можуть реалізувати свого права на отримання спадщини, оскільки в свідоцтві про право власності на житло не визначені частки кожного із співвласників, які відповідно до ч.2 ст. 370 ЦК України є рівними, тобто кожному із співвласників квартири належить 1/4 її частина.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України вони вважаються такими, що прийняли спадщину, оскільки постійно проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а інших спадкоємців немає.
Просять у позовній заяві визначити, що частка ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_1 і ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, у квартирі АДРЕСА_1 та належить їм чотирьом на праві спільної сумісної власності, складає по 1/4 частині квартири, та просять визнати за ними як спадкоємцями за законом після смерті дружини та матері ОСОБА_4 право власності на її частину квартири.
Позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у попереднє судове засідання не з'явились у зв'язку з хворобою, проте подали заяви, в яких просять справу розглядати в їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.
У попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та просить його задовольнити, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини і докази.
Представник відповідача Степюк Н.П. позов визнала повністю та просить суд прийняти визнання нею позову, подавши суду відповідну письмову заяву.
Перевіривши повноваження представника відповідача, які не обмежені на вчинення цієї процесуальної дії, а також матеріали справи, суд вважає, що визнання позову представником відповідача не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, а тому може бути прийняте судом шляхом ухвалення рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що позивачі та їх відповідно померла дружина та матір ОСОБА_4 є співвласниками квартири АДРЕСА_1, що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло, технічним паспортом, будинковою книгою.
Згідно зі ст. 368 ЦК України спільна власність двох чи більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю, а відповідно до ст.370 цього Кодексу співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
Таким чином, суд вважає, що наведені вище докази в їх сукупності дають суду підставу визначити частку ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, в квартирі АДРЕСА_1, що складає ¼ частину цієї квартири, та визначити частку позивачів у зазначеній квартирі, що складає також по ¼ частині цієї квартири.
Відповідно до ст.1220 цього Кодексу спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Факт смерті ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1, виданим відділом РАЦС по місту Володимир-Волинський 03.01.2004р.
Отже, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належну їй частку в спірній квартирі.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на успадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
З оглянутих судом свідоцтва про одруження, серії НОМЕР_2, свідоцтв про народження: серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_4, вбачається, що позивач ОСОБА_2 є чоловіком, а позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 - синами покійної ОСОБА_4
Інших спадкоємців немає.
За таких обставин позивачі мають право на успадкування належної померлій ОСОБА_4 1/4 частки у спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 та відповідно визнання за ними права власності на цю частку в рівних частках, що будуть складати по 1/12 частині частки померлої ОСОБА_4
Враховуючи належну кожному з позивачів ¼ частку в спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 та успадковану кожним з них 1/12 частку в цьому майні, тому частка кожного позивача в спільному сумісному майні - квартирі АДРЕСА_1 буде відповідно складати 1/3 частину зазначеної квартири.
На підставі ст.ст. 368-370, 1220, 1258, 1261 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 60, 130 ч.4, 174, 212-215, 223 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження до апеляційного суду Волинської області через Володимир-Волинський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення та апеляційна скарга - протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано, а якщо таку заяву було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений законом строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку, інакше у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: