Судове рішення #19319
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

 

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ 

 ПОСТАНОВА         

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ         

         

21 червня 2006 р.                                                                                   

№ 25/8 

Вищий господарський суду України у складі колегії суддів:

головуючого                                    Невдашенко Л.П.

суддів:                                               Михайлюка М.В.

                                                  Дунаєвської Н.Г.

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Закритого акціонерного товариства “Донецьксталь” -металургійний завод”, м. Донецьк 

 

на рішення

від 14.03.2006

 

у справі господарського суду

№ 25/8  Донецької області

 

за  позовом

Відкритого акціонерного товариства “Міттал  Стіл Кривий Ріг” м. Кривий Ріг

 

до

Закритого акціонерного товариства “Донецьксталь” -металургійний завод”  м. Донецьк

 

про

стягнення 1214,40 грн.

 

за участю представників сторін:

 

від позивача -             не з'явилися

від відповідача -        Поповський А.А., Животов О.А.

 

ВСТАНОВИВ:

 

Рішенням господарського суду Донецької області від 14.03.2006 задоволено позов Відкритого акціонерного товариства “Міттал Стіл Кривий Ріг” до Закритого акціонерного товариства “Донецьксталь” -металургійний завод” про стягнення суми  вагової недостачі у розмірі 1 214,40 грн. Стягнуто з відповідача на користь позивача  суму вагової недостачі у розмірі 1 214,40 грн., державне мито у сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

 

Суд мотивував своє рішення тим, що факт недостачі вантажу підтверджується наданими позивачем документами. Вартість недостачі вантажу обрахована з урахуванням норм природної втрати та перерахунку до сухої маси.

 

Приймання продукції здійснено позивачем без порушень вимог Інструкції П-6.

 

Вантаж прибув  у непошкодженому  відкритому рухомому складі, завантаженому засобами відправника без нанесення захисної плівки, без жодних ознак втрати, про що є позначка залізниці на залізничних накладних. Залізницею здійснено видачу вантажу без перевірки, згідно статті 52 Статуту залізниць України.

 

Оскаржуючи рішення господарського суду скаржник просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити посилаючись на те, що при винесенні рішення господарським судом порушено норми матеріального та процесуального права.

 

Зокрема, скаржник зазначає, що в акті приймання продукції, який встановлює факт недостачі, вказано що комісією здійснено переважування порожніх вагонів після розвантаження продукції та визначення кількості загального вантажу вагона, але в акті зазначені дані, які члени комісії не бачили і бачити не могли, що є порушенням вимог п.п. 14, 23, 25 Інструкції П-6.

 

Крім того, при перевезенні вантажу відповідальність за його збереження, нестачу несе вантажовідправник, вантажоодержувач, залізниця, а не продавець товару, яким у даному випадку є Закрите акціонерне товариство “Донецьксталь” -металургійний завод”.

 

Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом фактичних обставин справи та її повноту, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

 

Між Відкритим акціонерним товариством “Криворізький гірничо-металургійний комбінат “Криворіжсталь” (правонаступник ВАТ “Міттал Стіл Кривий Ріг”) та Закритим акціонерним товариством “Донецьксталь” -металургійний завод” 01.02.2005 р. укладено договір № 4874дс/161 відповідно до умов якого Завод зобов'язався починаючи з 01.02.2005 р. поставляти Товариству кокс доменний паріями у кількості 20 000 т. (+ 10 000 в опціоні), а Товариство зобов'язалося його приймати та оплачувати.

 

Договором передбачено, що поставка здійснюється на умовах FCA, що означає -поставка товару здійснюється шляхом передання призначеному покупцем перевізнику у названому місці -станція відправника.

 

Зазначений договір за своєю правовою природою є договором поставки.

 

Частиною 1 ст. 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона -постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні -покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

 

Відповідно до ст.ст. 664, 712 Цивільного кодексу України та п. 3.1 договору № 4874дс/161 від 01.02.2005 р., зобов'язання по поставці вважаються виконаними в момент вручення товару перевізникові і доказом такого вручення, у випадку перевезення залізничним транспортом, є квитанція, в якій зазначаються дані про вантаж, зокрема маса вантажу (ст. 23 Статуту залізниць України, розділ 2 Правил оформлення перевізних документів).

 

Між тим, фактично спір у даній справі виник у зв'язку з фактом недостачі, який виявлений під час приймання ВАТ “Криворізький гірничо-металургійний комбінат “Криворіжсталь” вантажу -коксу доменного, що надійшов 17.09.2005 р. за залізничною накладною № 52283106  і вантажовідправником якого був ВАТ “Ясиновський коксохімзавод”.

 

Саме засобами ВАТ “Ясиновський коксохімзавод” було здійснено навантаження з зазначенням відповідної маси в накладній.

 

Зазначена накладна підтверджує укладення договору перевезення вантажів (п.2 ст. 307 ГК України, п.2 ст. 909 ЦК України).

 

Уклавши такий договір сторони погодилися на здійснення перевезення на умовах визначених Статутом залізниць України.

 

Відповідно до ст. 105 Статуту залізниць України залізниці, вантажовідправники, вантажоодержувачі, пасажири, транспортні, експедиторські і посередницькі організації та особи, які виступають від імені вантажовідправника і вантажоодержувача, несуть матеріальну відповідальність за перевезення у межах і розмірах, передбачених цим Статутом та окремими договорами.

 

Відповідно положень Господарського процесуального кодексу України судам слід було залучити до участі у справі відправника вантажу -Відкрите акціонерне товариством “Ясиновський коксохімзавод” та перевізника -залізницю.

 

Задовольняючи позов господарський суд виходив з того, що факт нестачі вантажу підтверджується актом № 304 від 17.09.2005 р., який складений за участю громадськості та актом № 304/1 від 17.09.2005 р., згідно яких була проведена перевірка ваги тари вагонів після вивантаження продукції.

 

Однак,  господарський суд першої інстанції не звернув уваги, що зазначені акти всупереч вимогам п.п. 23, 25 Інструкції П-6 підписані не по факту самого переважування, а по факту перенесення даних з одного акту до іншого, що позбавляє їх юридичної сили, оскільки згідно п. 23 Інструкції П-6, особи, здійснюючи приймання продукції по кількості вправі засвідчувати своїм підписом тільки ті факти, які були встановлені за їх участю.

 

Приймаючи рішення господарський суд Донецької області  не надав належну юридичну оцінку відносинам сторін з огляду на положення Статуту залізниць України та неповно дослідив фактичні обставини справи, що призвело до неналежного з'ясування дійсних права і обов'язків учасників спірних відносин та неправильного застосування матеріального закону, що регулює спірні правовідносини, а також порушення норм процесуального права.

 

Зважаючи на викладене колегія суддів вважає, що судове рішення ухвалене з порушенням вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, а тому підлягає скасуванню, а справа -передачі на новий розгляд, під час якого господарському суду  першої інстанції необхідно повно і всебічно з'ясувати всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, з'ясувати дійсні права і обов'язки сторін і в залежності від встановленого прийняти основане на законі рішення.

 

Керуючись ст. ст. 1119, 11110 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Касаційну скаргу задовольнити частково.

 

Рішення господарського суду  Донецької області від 14.03.06  скасувати, справу  передати  на новий розгляд до господарського суду Донецької області.

 

Головуючий                                                                                Л.Невдашенко

 

Судді:                                                                                           М.Михайлюк

 

                                                                                                      Н.Дунаєвська

 

       

    

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація