Судове рішення #1930152

      

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД

Постанова

Іменем України

 

27 березня 2008 року  

Справа № 2-13/13368-2007

                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Гонтаря В.І.,

суддів                                                                      Борисової Ю.В.,

                                                                                          Плута В.М.,

за участю представників сторін:

представник позивача - ОСОБА_1, довіреність №  2417   від 15.10.07 - ОСОБА_2;

представник відповідача - Вашатко Людмила Сергіївна, довіреність №  299   від 29.01.07 - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба народів";

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Жукова А.І.) від 13.12.2007 у справі № 2-13/13368-2007,

за позовом           ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)

до           Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" (Петрівка, Красногвардійський р-н,97012)

про стягнення 23252,22 грн.                                                           

                                                            ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" долі в статутному фонді в сумі 23252,22 грн. на ОСОБА_2.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач - ОСОБА_2 з 07.01.2002 по 20.12.2006 був членом спочатку колгоспу "Агрофірма "Дружба народів", КСП "Дружба народів" та в подальшому Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів". Згідно вимогам статті 9 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. У разі виходу з підприємства його члени мають право на пай натурою, грішми або цінними паперами відповідно до розміру та структури пайового фонду або в іншій, за згодою сторін, формі.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про господарські товариства", статті 148 Цивільного кодексу України при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.

Пунктом 4 Порядку визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 177 від 28.02.2001 передбачено, що до списку осіб, які мають право на майновий пай, включаються всі члени підприємства, а також, особи, за якими відповідно до законодавства зберігається право на майновий пай, зокрема: особи, які припинили трудові відносини з підприємством, але не отримали при цьому належного їм майнового паю натурою, грошима або цінними паперами, а також спадкоємці померлих осіб, які мали право на майновий пай.

Таким чином позивач вважає, що при виході зі складу товариства він має право на отримання майнового паю у грошовому відношенні.

Відповідач проти позову заперечує за мотивами, викладеними у відзиві на позовну заяву, в якому зазначено що зборами № 12 учасників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" проведеним 20.12.2006 прийнято рішення про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів", відмову у виділенні частки (долі) ОСОБА_2 у грошовому відношенні та виділенні їй майна в натуральній формі згідно з переліком "На першочергове отримання долі із статутного фонду товариства при виході", затвердженого зборами засновників.

Відповідно до статті 58 Закону України "Про господарські товариства" та статті 145 Цивільного кодексу України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є збори учасників. Серед інших до повноважень загальних зборів учасників товариства відноситься вирішення питання про вихід учасників з товариства. Крім того, відповідач пояснив, що внесок до статутного фонду Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" позивачем надавався майновим паєм, у зв'язку з чим відповідач вважає, що видача долі ОСОБА_2 повинна провадитись майном, у відповідності з затвердженим зборами переліком.

                    Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.12.2007 (суддя Жукова А.І.) в позові відмовлено.

                    Не погодившись з вказаним судовим рішенням, позивач звернувся до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить рішення господарського суду скасувати, посилаючись на порушення господарським судом норм матеріального та процесуального права. Крім того, заявник апеляційної скарги вважає, що висновки викладені в рішенні суду не відповідають обставинам справи.

                    Розглянувши матеріали справи повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, суд встановив наступне.

                    Згідно свідоцтва про право власності на частку у Статутному фонді Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" № 1236 від 07.01.2002, ОСОБА_2 є власником частки в сумі 9402,24 грн. (0,0170 відсотків у відношенні до Статутного фонду).

                    Відповідно до статті 41 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства.

                    Згідно зі статтею 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства.

                    Статтею 54 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному фонді. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.

                    Позивач - ОСОБА_2 звернувся до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів"  з  нотаріально  посвідченими  заявами  про  вихід  зі  складу  учасників

товариства та просив  виплатити у  грошовому  відношенні  вартість частки у статутному фонді товариства, яка відповідає долі у статутному фонді товариства.

          Згідно протоколу № 12 зборів учасників Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" від 20.12.2006 ОСОБА_2 виключений зі складу товариства згідно наданих заяв. У задоволенні заяв ОСОБА_2 про виділення майнового паю у грошовому відношенні відмовлено. Виділено в рахунок майнового паю долю зі статутного фонду відповідно до переліку "На першочергове отримання долі із статутного фонду товариства при виході", затвердженого зборами засновників.

Пунктом 15.2 статуту Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба народів" встановлено, що при виході учасника товариства йому видається майно в натуральній формі за вартістю рівною його частці у статутному фонді товариства. Виплата здійснюється після затвердження звіту за рік, у якому він вийшов з товариства, у строк 12 місяців з дня виходу. За згодою учасника і більшості інших учасників, та наявності вільних грошових коштів учаснику може бути виплачена вартість його частки грошовими коштами. Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, отримана товариством у даному році до моменту його виходу.

                    Оскільки рішення зборів про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників товариства прийнято відповідно до законодавства позовні вимоги задоволенню не підлягають.

                    На підставі висловленого, апеляційна інстанція вважає, що рішення господарського  суду прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, при повно встановлених обставинах справи.

                    Керуючись статтями 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                            ПОСТАНОВИВ:         

                    Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 13.12.2007 у справі № 2-13/13368-2007 залишити без змін.

                    Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Головуючий суддя                                                 

 

Судді                                                                               

 

                                                                               

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація