РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-2256/2011
13.07.2011 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді – Кагітіної І.В.,
За участю секретаря судового засідання – Якушевої Г-М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою, поданою прокурором Київського району м.Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради, до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування шкоди, -
встановив:
прокурор Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Сімферопольської міської ради звернувся із позовом до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої ділянки, орієнтованою площею 0,0091 га, розташованої на землях транспорту по вул.Київській в м. Сімферополі, в районі кільця розвороту кінцевої зупинки КРПП «Кримтролейбус», шляхом знесення будівельного вагончику, прибирання будівельних матеріалів, деревини, та відшкодування збитків у розмірі 156,49 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач без правових підстав займає зазначену земельну ділянку, що підтверджується матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства Держземінспекції. На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги.
У судове засідання представник Сімферопольської міської ради та прокурор не з’явились, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, у яких просили позов задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з’явилась, повідомлялась за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з’ясував наступні обставини по справі.
Судовим розглядом встановлено, що під час перевірки виконання вимог земельного законодавства спеціалістами Держземінспекції АР Крим у березні 2011 року було виявлено факт самовільного зайняття ОСОБА_1 земельної ділянки площею орієнтованою площею 0,0091 га, розташованої на землях транспорту по вул.Київській в м. Сімферополі, в районі кільця розвороту кінцевої зупинку КРПП «Кримтролейбус», про що свідчить ОСОБА_2 №175 від 28.03.2011р. (а.с. 5)
Зі змісту ОСОБА_2 обстеження земельної ділянки від 28.03.2010 року убачається, що будь-які документи на право власності або користування зазначеною земельною ділянкою за ОСОБА_1 не оформлені (а.с.13-14).
У зв’язку з цим у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення від 28.03.2011року № 0000777 за ст. 53-1 КУпАП та постановою від 29.03.2011 вона була притягнута до адміністративної відповідальності (а.с. 3-4,10-11).
З метою усунення порушень земельного законодавства відповідачці було видано припис №001069 від 28.03.2011 року з вимогою усунути порушення земельного законодавства (а.с. 12).
ОСОБА_1 була ознайомлена під підпис з зазначеними документами, проте, припис не виконала, порушення не усунуті, самовільно зайнята земельна ділянка не звільнена.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідачка була ознайомлена з протоколом про адміністративне правопорушення від 28.03.2010 року. Ні протокол про адміністративне правопорушення, ані постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, якою була встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, у встановленому законом порядку відповідачка не оскаржила.
Таким чином, ОСОБА_1 незаконно зайняла земельну ділянку орієнтованою площею 0,0091 га, розташованої на землях транспорту по вул.Київській в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим, в районі кільця розвороту кінцевої зупинку КРПП «Кримтролейбус» та розмістила на ній будівельний вагончик, будівельні матеріалів та деревину.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади. Суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Щодо позовних вимог про стягнення на користь Сімферопольської міської ради збитків, спричинених самовільним зайняттям земельної ділянки у розмірі 156,49 грн., то суд виходить з наступного.
Позивач на підтвердження зазначених вимог посилається на розрахунок розміру шкоди, завданої внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України N 963, 25.07.2007р.
Зі змісту цього розрахунку при нарахуванні розміру шкоди береться до уваги площа самовільно зайнятої земельної ділянки, середньорічний дохід від використання земель за цільовим призначенням, коефіцієнт функціонального використання земель та індексації нормативно-грошової оцінки земель.
Сімферопольською міською радою не надано доказів, що спірна земельна ділянка до її самовільного зайняття використовувалась ОСОБА_1 за цільовим призначенням. Крім того, у встановленому порядку позивачем також не доведено, що внаслідок вказаних дій відповідача була заподіяна шкода, оскільки перелічені вище докази, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідних даних не містять.
За таких обставин вимоги позивача щодо стягнення шкоди є необгрунованими та задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, відповідно до ст.ст. 12, 125, 152, 212 Земельного Кодексу України, ст.1 Закону України «Про державний контроль за використання та охороною земель», Постанови Кабінету Міністрів України N 963 від 25.07.2007р. «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу», керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212 – 215, 224 ЦПК України, суд-
вирішив:
Позовну заяву Сімферопольської міської Ради - задовольнити частково.
Зобов’язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку орієнтованою площею 0,0091 га., яка розташована на землях транспорту по вул.Київській в м.Сімферополі, в районі кільця розвороту кінцевої зупинку КРПП «Кримтролейбус», Автономної Республіки Крим та зазначена у плані – схемі земельної ділянки, доданій до ОСОБА_2 Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим №175 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 28.03.2011 року, шляхом знесення будівельного вагончику, прибирання будівельних матеріалів, деревини за рахунок ОСОБА_1.
У задоволенні позову Сімферопольської міської Ради про стягнення з ОСОБА_1 шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, у розмірі 156,49 гривень – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 8 (вісім) гривень 50 копійок, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 37(тридцять сім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду АРК через Київський районний суд м. Сімферополя АРК шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії
Суддя