Судове рішення #19260819

Апеляційний суд Кіровоградської області



Справа №  22а-13632/11        Головуючий у суді І-ї інстанції  Синято Л.І.

99                              Доповідач Головань  А. М.   

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.11.2011 колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області  у складі:

          головуючої судді     -    Кривохижі В.І.   

           суддів                        -    Голованя А.М.,

                                                   Черниш Т.В.

розглянула в порядку письмового провадження в м. Кіровограді адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі  на  рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 29 червня 2010  року  за  позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного Фонду України про визнання бездіяльності відповідача  протиправною, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИЛА :

         09 червня 2010  року  позивач  звернувся в суд з адміністративним позовом про визнання бездіяльності відповідача  протиправною, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги.

Зазначав, що має статус дитини війни та відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії не нараховувалося та не виплачувалося, просив  визнати такі дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії  за  період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року та в подальшому.

Рішенням Долинського районного суду Кіровоградської області від 29 червня 2010 року позов задоволено частково. Суд, визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування позивачу підвищення до пенсії та зобов’язав відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”з урахуванням ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 09 липня 2007 року.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі вказує, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати в частині задоволення позовних вимог позивача. Зазначає, що суд при розгляді справи не врахував, що підвищення до пенсії «дітям війни»виплачується за рахунок коштів Державного бюджету, а не коштів Пенсійного фонду. Державним бюджетом кошти на виплату соціальної надбавки «дітям війни»не передбачено і проведення такого перерахунку законодавчо не врегульовано.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції - зміні з наступних підстав.

           Вірно встановлено судом першої інстанції, що станом на 02 вересня 1945 року (дата закінчення Другої світової війни) позивачу, який являється громадянином України, не виповнилося 18 років, а тому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»він має статус «дитини війни»та відповідно до ст. 6 цього Закону має право на отримання підвищення пенсії в розмірі 30 % від мінімального розміру пенсії за віком.

                 Згідно ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та з урахуванням норми ст. 111 цього Закону дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»була зупинена.

                 Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) серед інших і положення п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, щодо зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».    

                  Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.    

                    Згідно ст. 152 ч. 2 Конституції України та ст. 73 ч. 2 Закону України “Про Конституційний Суд України” закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. З часу втрати чинності п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, а саме з 09 липня 2007 року, застосування відповідачем цих норм Закону є протиправним, а тому перестали існувати підстави зупинення дії ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

                    На підставі наявних в матеріалах справи відомостей щодо пенсійних виплат здійснених відповідачем позивачу у 2007 році суд дійшов правильного висновку про те, що відповідач протиправно не нараховував та не виплачував позивачу підвищення пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” у період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.    

           Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до яких дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.    

             Зміни внесені до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно з пунктом 2 рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Пунктом 5 вказаного рішення передбачено, що положення Закону України  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього Рішення.

            З 22 травня 2008 року правовідносини, що склалися між сторонами регулюються ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»в редакції, яка діяла до 01 січня 2008 року, тому позовні вимоги  за період з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року не підлягають задоволенню.

          Суд дійшов вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу підвищення пенсії за період з 22 травня по 31 грудня 2008 року без урахування розміру мінімальної пенсії за віком, який визначений відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

          У 2009-2010 роках змін до законодавства України, що регулює соціальний захист «дітей війни»не вносилося. Суд першої інстанції вірно вирішив спір про нарахування та виплату позивачу підвищення пенсії у 2009 році відповідно до норм ст. 6 Закону України  “Про соціальний захист дітей війни”, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».         

          Безпідставним є посилання відповідача на те, що законодавством не визначено орган на який покладено здійснення виплати підвищення пенсій «дітям війни»оскільки відповідач фактично самостійно здійснює таку виплату з 01 січня 2008 року.

          Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

          Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2002 року №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення та Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2, Пенсійний фонд України та його територіальні органи у спірних правовідносинах виконують функції держави і на них покладено обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії.

         Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати «дітям війни»30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, але вони не дотрималися вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд вірно дійшов висновку про те, що відповідач не виконав своїх повноважень без поважних причини.

         Посилання відповідача на відсутність коштів по нарахуванню та виплаті пенсії передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», як на причину невиконання своїх зобов’язань, не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

         У зв’язку з тим, що адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачкою, присуджуються їй відповідно до задоволених вимог.

         Керуючись  ч. 3 ст. 94, ст. 100, п. 3 ч.1 ст. 198, п.4 ч. 1 ст. 202, 205, 207 КАС України  колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

                   Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області задовольнити частково.

                   Рішення Долинського районного суду Кіровоградської області від 29 червня 2010 року скасувати.         

                    Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

                    Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Кіровоградської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_3 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

                   Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Долинському Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року, з урахуванням раніше проведених виплат підвищення пенсії «дітям війни»за відповідні періоди.

           В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

                   Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

                   На постанову може бути подано касаційну скаргу до адміністративного суду касаційної інстанції.

                   Касаційна скарга подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.


Головуюча  суддя:   

Судді:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація