Справа № 22ц-3041/11
Копія
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
Апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого –судді Ярмолюка О.І.,
суддів: Юзюка О.М., Власенка О.В.,
при секретарі: Щербань А.В.,
з участю: сторін
розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 22ц-3041 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 липня 2011 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства „Банк Форум” до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором та звернення стягнення на предмет застави.
Заслухавши доповідача, осіб, які з’явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів
в с т а н о в и л а :
У травні 2011 року ПАТ „Банк Форум” звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по кредитному договору від 22.02.2008 року з нарахуванням відсотків за користування кредитними коштами в сумі 21 598,55 доларів США, що згідно курсу НБУ становить 171 386,69 грн. і пені 21 743,90 грн. а всього 193 130,59 грн., звернувши стягнення на предмет застави –автомобіль Опель Астра, 2008 року випуску, р. н. НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1
Рішенням Славутського міськрайонного суду від 20 липня 2011 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ „Банк Форум” заборгованість за кредитним договором від 22.02.2008 року з нарахуванням відсотків за користування кредитними коштами та пені, всього в сумі 193 130, 59 грн., звернувши стягнення на предмет застави –автомобіль Опель Астра, 2008 року випуску, р. н. НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ІІА 004870, виданого РВ ДАІ МВС України 20 лютого 2008 року з оцінкою за домовленістю в 145 894 грн. шляхом продажу вказаного автомобіля заставодержателем ПАТ „Банк Форум” з укладенням договору купівлі-продажу з третьою особою-покупцем або на публічних торгах, шляхом безпосереднього продажу конкретному покупцю, в тому числі з правом укладення заставодержателем
______________________________________________________________________________________
Головуючий у першій інстанції –Воробченко Л.А. Справа № 22ц-3041
Доповідач –Юзюк О.М. Категорія № 19, 27
договору купівлі-продажу предмету застави від імені заставодавця. У решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПАТ „Банк Форум” судові витрати по справі в сумі 1820 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення скасувати посилаючись на те, що кредит у іноземній валюті він не отримував і банк не вправі такий видавати.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо вважає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Згідно вимог ст. ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що 22.02.2008 року між сторонами був укладений кредитний договір про надання ОСОБА_1 26000 доларів США строком до 22 лютого 2015 року із сплатою 12% річних за користування кредитними коштами.
Відповідно до положень ст. 192 ЦК України законним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
В силу ст. 524 цього Кодексу, зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Частиною 3 статті 533 ЦК України передбачено, що використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Згідно вимог ст. 2 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) резиденти і нерезиденти мають право бути власниками валютних цінностей, що знаходяться на території України. Резиденти і нерезиденти мають право здійснювати валютні операції з урахуванням обмежень, встановлених цим Декретом та іншими актами валютного законодавства України.
Частиною 1 статті 19 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначено, що банк має право здійснювати банківську діяльність тільки після отримання банківської ліцензії.
Відповідно до положень ст.ст. 47, 49 цього Закону на підставі відповідної банківської ліцензії банки мають право здійснювати банківські операції, у тому числі розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та власний ризик, операції з валютними цінностями, надання кредитів.
Операції з валютними цінностями банки вправі здійснювати на підставі письмового дозволу (генеральної ліцензії) на здійснення операцій з валютними цінностями відповідно пункту 2 статті 5 Декрету.
З вищевикладеного вбачається, що уповноважені банки на підставі банківської ліцензії та письмового дозволу на здійснення операцій з валютними цінностями мають право здійснювати операції з надання кредитів в іноземній валюті.
Щодо вимог підпункту "в" пункту 4 статті 5 вищеназваного Декрету, який передбачає наявність індивідуальної ліцензії для надання і одержання резидентами кредитів в іноземній валюті, якщо термін і суми таких кредитів перевищують встановлені законодавством межі, то на даний час законодавцем не визначено межі термінів і сум надання (одержання) кредитів в іноземній валюті.
Тому операція з надання банком кредиту в іноземній валюті не потребує індивідуальної ліцензії.
На час укладення між сторонами кредитного договору АКБ „Форум” здійснював банківську діяльність на підставі банківської ліцензії Національного банку України від 31 січня 1194 року № 62 і мав письмовий дозвіл на здійснення операцій з валютними цінностями від 3 грудня 2001 року № 62-3 з додатком від 10 червня 2005 року.
Отже, він правомірно видав для позивача кредит в іноземній валюті, банківська операція не суперечить вимогам чинного законодавства, право позивача як споживача також порушено не було, він був вільний в укладені договору і визначенні його умов.
Згідно вимог ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Апеляційна скарга, в межах її доводів, не містить підстав для скасування рішення міськрайонного суду.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 20 липня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Судді /підписи/
З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду О.М. Юзюк