Судове рішення #19171735

Справа № 2-а-2029/11


                                                        ПОСТАНОВА

                                                       Іменем України

04 листопада 2011 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Гедз Б.М., розглянувши у скороченому провадженні в м. Львові адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії та виплати суму недоотриманої пенсії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1, 05.10.2011 р. звернувся до суду із позовом, в якому просить про визнання дій неправомірними та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік  та зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією, що утворилася з 01.05.2010 року. Позивач мотивує позовні вимоги тим, що є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи пенсію за віком, продовжує працювати і, відпрацювавши встановлений законом час у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,  12.05.2010 року звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком по стажу та заробітній платі. Перерахунок було проведено відповідачем з 01.05.2010 р. з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2006 рік, а не за показником 2009 року –за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вважає дії відповідача щодо порядку здійснення перерахунку пенсії  неправомірними, такими, що порушують його законні права та занижують розмір належної  йому пенсії.

Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова 02.11.2011 року подало до суду заперечення проти заявленого позову, в яких зазначило, що внаслідок визнання змін, внесених до ст.ст. 40, 42 Закону України„Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, неконституційними, виникла правова колізія, яка полягає в тому, що норми статей 40, 42 Закону втратили чинність, а рішення щодо відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося. У зв’язку з цим, перерахунок пенсії проводиться відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповіднодо Закону враховується для обчислення пенсії за 2007р. (1197,91грн.)  Просить в позові відмовити.   

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова і отримує пенсію за віком згідно Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Після призначення позивачу пенсії за віком він продовжує працювати. 12.05.2010 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Зазначений перерахунок пенсії позивача з 01.05.2010 р. був проведений відповідачем із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, за 2006 рік, відповідно до п.п. 3, п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 „Про деякі питання соціально захисту окремих категорій громадян”, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2006р. (928, 81грн.)

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»було внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»та змінено порядок здійснення перерахунку пенсії.

Згідно внесених змін, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»передбачала, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом 3 ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 вказаного Закону у редакції від 28 грудня 2007 року,  за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом 2 ч. 1 цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Згідно п п. 3 п. 11 Постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28 травня 2008 року, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону, із застосуванням показникасередньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 40 Закону.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актівУкраїни» були визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно п. 5 рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність  з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, зміни, внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування «Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність 22 травня 2008 року.

Відповідно, з 22 травня 2008 року відновлено дію ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування»у редакції, що існувала до прийняття Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Прийняття нормативно-правового акту про відновлення дії норми закону, яка існувала до внесення до неї змін, що в подальшому були визнані неконституційними, –не вимагається.

Положення ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» у редакції, що були відновлені з 22 травня 2008 року, передбачають, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої булла обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Разом з тим, у ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» у відновленій редакції не передбачено застосування під час перерахунку пенсії ні показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (який був передбачений Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» у редакції від 28 грудня 2007 року та постанова КМ України № 530 від 28 травня 2008 року), ні показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (який враховується при визначенні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно ч. 2 ст. 40 вищевказаного Закону).

Також слід звернути увагу на те, що в ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» у відновленій редакції у формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії зазначено, що показник Зс–це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

На вказаний показник є посилання лише у формулі, передбаченій для визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії. Посилання на нього у статті, яка передбачає порядок та підстави перерахунку пенсії –відсутні.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про правомірність дій відповідача і необхідність відмови у позові.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 90, 158-163,  183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.40,42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року по справі  №10-рп/2008, суд –

П О С Т А Н О В И В:

 У позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії та виплати суму недоотриманої пенсії –відмовити.

            Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.



  • Номер: А/875/10020/15
  • Опис: Про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Київський апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2015
  • Дата етапу: 02.07.2015
  • Номер: 2-а/2303/1364/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.04.2011
  • Дата етапу: 20.06.2012
  • Номер: 2-а/1506/6297/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача безпідставною та хобов'язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.10.2011
  • Дата етапу: 31.10.2011
  • Номер: 2-а/2522/1382/11
  • Опис: про визнання протиправною бездіяльності УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.08.2011
  • Дата етапу: 27.09.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2011
  • Дата етапу: 14.03.2011
  • Номер: 2-а/5656/11
  • Опис: Про зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену соціальну допомогу до пенсії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.03.2011
  • Дата етапу: 04.04.2011
  • Номер: 2-а/220/2596/11
  • Опис: изнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.05.2011
  • Дата етапу: 29.07.2011
  • Номер: 2-а/113/11
  • Опис: про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" та поновлення пропущеного строку для звернення до суду
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.05.2011
  • Дата етапу: 21.08.2013
  • Номер: 2-а/1377/11
  • Опис: Про перерахунок надбавки до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2029/11
  • Суд: Барський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гедз Б.М.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.03.2011
  • Дата етапу: 31.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація