- яка притягається до адмін. відповідальності: Стецюк Микола Петрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 931/190/25
Провадження № 3/931/147/25
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Безп`ятко О.І., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , непрацюючого, протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення,
за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП)
ВСТАНОВИЛА:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №0019764 від 26 лютого 2025 року водій ОСОБА_1 , керуючи легковим автомобілем марки Mersedes-Benz, р.н. НОМЕР_2 , 26.02.2025 року о 11 год. 20 хв. здійснював перевезення 8 пасажирів за маршрутом Володимир-Луцьк (зі слів водія) без відповідної ліцензії під час надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів легковим автомобілем на замовлення в порушення п. 24 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Дії ОСОБА_1 інспектором кваліфіковано, як адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується телефонограмою (а.с. 14).
Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Однак, положенням ч. 2 ст. 268 КУпАП визначено вичерпний перелік категорій справ, коли присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. Розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 164 КУпАП, у зазначений виключний перелік не входить.
З огляду на те, що ОСОБА_1 був повідомлений про місце і час розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надійшло, з врахуванням ст. 268 КУпАП, вважаю за можливе проводити розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали адміністративної справи, приходжу до наступного висновку.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Особу може бути визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто наявність усіх необхідних елементів об`єктивних та суб`єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу правопорушень.
Диспозиція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Отже, за змістом вищезазначеної норми закону, об`єктивна сторона цього правопорушення характеризується діями, спрямованими на провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення, було надано докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення № 0019764 від 26 лютого 2024 року, від підпису якого ОСОБА_1 відмовився; заяву про прийняття до розгляду справи про адміністративне правопорушення; копії посвідчення водія ОСОБА_1 , свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на ОСОБА_2 та картки міжнародного автомобільного страхування; фототаблиці; направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) № НР 004060 від 21 лютого 2025 року; щотижневий графік проведення рейдових перевірок відділом державного нагляду (контролю) у Волинській області у період з 24.02.2025 до 02.03.2025 рр.; відеозапис.
Згідно зі ст. 252 КУПАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 3, 4, 42 Господарського кодексу України, п.14.1.36 Податкового кодексу України підприємництво, як вид господарської діяльності, - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Однією з ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, є не тільки факт надання послуг за винагороду, а й систематичний характер таких дій, їх самостійний та ініціативний характер, що і становить суть господарської діяльності.
Вказане узгоджується з висновками викладеними у постанові Пленуму ВСУ від 25.04.2003 року №3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності», де Верховний Суд України роз`яснив, що під здійсненням особою, не зареєстрованою як суб`єкт підприємництва, будь-якого виду підприємницької діяльності з числа тих, що підлягають ліцензуванню, слід розуміти діяльність фізичної особи, пов`язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик.
Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 систематично здійснював надання послуг внутрішніх перевезень пасажирів, що є однією з основних ознак господарської діяльності, та які потребують одержання ліцензії на провадження даного виду господарської діяльності.
Відтак, наявні у справі докази, не підтверджують здійснення ОСОБА_1 систематичної підприємницької діяльності, пов`язаної із перевезенням пасажирів з метою одержання прибутку.
Крім цього, згідно з п. 24 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів внутрішнім водним, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про автомобільний транспорт» вбачається, що ліцензування на автомобільному транспорті спрямоване на визначення початкових і поточних умов надання послуг з перевезень пасажирів і небезпечних вантажів, а також найважливіших параметрів обслуговування споживачів.
Ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів, в тому числі і з надання послуг з перевезення пасажирів внутрішнім автомобільним транспортом на замовлення.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», міжнародні перевезення пасажирів і вантажів – перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону; перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення – перевезення пасажирів легковим автомобілем загального призначення, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу чи на обумовлений термін обслуговування, у якому визначають умови обслуговування, вартість послуги, термін її виконання та інші положення за домовленістю сторін.
Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України; для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Однак, з протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів не вбачається факт замовлення послуг фізичною або юридичною особою у ОСОБА_1 .
Жодних інших доказів, як от документів, показань свідків, які б підтвердили наявність здійснення такої підприємницької діяльності, доказів оплати таких послуг, тощо, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено.
Таким чином, враховуючи наведене, суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП України.
Пунктом 1 статті 247 КУпАП, визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, суд вважає за необхідне провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.9, 33, 34, 164, п. 1 ст. 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.164 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу може бути подано до Волинського апеляційного суду через Локачинський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Локачинського районного суду О. І. Безп`ятко
- Номер: 3/931/147/25
- Опис: порушення порядку провадження господарської діяльності
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 931/190/25
- Суд: Локачинський районний суд Волинської області
- Суддя: Безп'ятко О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.03.2025
- Дата етапу: 12.03.2025
- Номер: 3/931/147/25
- Опис: порушення порядку провадження господарської діяльності
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 931/190/25
- Суд: Локачинський районний суд Волинської області
- Суддя: Безп'ятко О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.03.2025
- Дата етапу: 24.03.2025
- Номер: 3/931/147/25
- Опис: порушення порядку провадження господарської діяльності
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 931/190/25
- Суд: Локачинський районний суд Волинської області
- Суддя: Безп'ятко О. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.03.2025
- Дата етапу: 24.03.2025