Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1915206523

Дата документу 21.03.2025

Справа № 334/2144/25

Провадження № 2/334/1734/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2025 року                                                                           м. Запоріжжя


Суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Новікова Н.В., розглянувши матеріали цивільної справи №334/2144/25 (провадження 2/334/1734/25) поданої в порядку позовного провадження за позовом ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ,

до ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ,

про розірвання шлюбу,-

встановив:

Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Разом із позовною заявою позивач просить звільнити її від сплати судового збору за подання позовної заяви, у зв`язку з тим, що майновий стан позивача не дає змоги сплатити розмір судового збору, позивача родина є багатодітною та внутрішньо переміщеною особою, позивач   перебуває у відпустці по догляду за дитиною.

За подання вказаного позову, що містить одну позовну вимогу немайнового характеру, згідно положень статті 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1 211 грн. 20 коп.

Пунктом 2 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо: розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; якщо позивачами є члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї.

Частиною другою статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З доданих до позовної заяви відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу вбачається, що за 1 квартал 2024 року по 1 квартал 2025 року позивач отримала дохід у розмірі 82 696,20 грн.

Позивач та її троє малолітніх дітей є внутрішньо переміщеними особами та є багатодітною родиною.

За таких обставин суд приходить до висновку про наявність законних підстав для звільнення позивача від сплати судового збору за подання позову про розірвання шлюбу.

Згідно відповіді №1217688 від 20.03.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, відповідно до якої місце проживання відповідача ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Відповідно до частини 1 статті 187 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 185 цього Кодексу.

Згідно частини 5 статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до частини 3 статті 279 ЦПК України підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

З наведених підстав доходжу висновку про можливість прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

Враховуючи вимоги частини 1 - 4 статті 274, частини 1 статті 277, частини 5 статті 279 ЦПК України, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Крім того, зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 .

Відповідно до п.19 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції».

Статтею 12-1 ч. 1 Закону України  «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»  в Україні функціонує Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб, яка створюється з метою обліку таких осіб. Порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.

З метою забезпечення учасників процесу конституційною гарантією змагальності та правом на доведення суду переконливості своїх доводів, а також для дотримання вимог процесуального законодавства щодо належного повідомлення сторін про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за необхідне здійснити дії по встановленню місця проживання (перебування) відповідача, шляхом витребування з Міністерства соціальної політики України відомостей з Єдиної інформаційної бази даних про те, чи входить до переліку взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, відповідач:  ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (рнокпп НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_3 .

Керуючись статтями 19, 175-177, 187, 190-192, 260-261, 272, 274-275, 277-279, 353, п. 19 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суддя,-

постановив:

Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок за подання позову до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у цивільній справі  №334/2144/25 (провадження 2/334/1734/25) за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Судове засідання з повідомленням сторін, провести 23 квітня 2024  року о 08-50  годині, в приміщенні Ленінського районного суду м. Запоріжжя (м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд.1/2, кабінет - зал № 13).

Зобов`язати Міністерство соціальної політики України надати, до розгляду справи, з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, надати відомості щодо відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (рнокпп НОМЕР_1 ), місце реєстрації: АДРЕСА_3 , (місце проживання як внутрішньо переміщеної особи, у разі здійснення такої реєстрації).

Ухвалу суду надіслати до Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, електронна адреса: info@mlsp.gov.ua) - для виконання.

Ухвалу про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи. Одночасно з копією ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити відповідача про дату, час і місце судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті Ленінського районного суду м. Запоріжжя http://ln.zp.court.gov.ua.

Згідно зі статтею 278 ЦПК України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Враховуючи положення частини 7 статті 178, частини 1 статті 278 ЦПК України - встановити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Згідно з частиною 1 статті 191 ЦПК України - у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати: суду - відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачу, іншим відповідачам, а також третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.

Відповідно до вимог частини 4 статті 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 8 статті 178, частина 2 статті 191 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ЦПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.

Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам встановленим частинами третьою - п`ятою статті 178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам встановленим частинами третьою - п`ятою статті 178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву) є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами.

Попередити учасників справи про недопустимість зловживання процесуальними правами, шляхом подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер; умисного неповідомлення про осіб, які мають бути залучені до участі у справі, тощо.

У разі, якщо подання скарги, заяви, клопотання буде визнане зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання.

Позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Сторони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: http://court.gov.ua/fair/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація