ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2006 р. | Справа № А-9/187 |
Господарський суд Івано-Франківської області у складі колегії суддів:
Cуддя Фанда Оксана Михайлівна
При секретарі Кіндрат Галина Романівна
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Коломийському районні вул. Валова,47, м.Коломия,78200
до відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання у м.Коломиї та Коломийському районі вул.Староміська,90, м.Коломия,Коломийський район, Івано-Франківська область,78200
про адміністративний спір
Представники:
Від позивача: Вівчарук Сергій Михайлович - провідний спеціаліст-юрист юридичного сектору управління, ( доручення № 4997/06 від 02.10.06 року)
Від відповідача: Брезіцька Мирослава Василівна - головний спеціаліст відділу правової роботи управління, ( довіреність № 552/06-08 від 03.10.06 року)
СУТЬ СПРАВИ: Заявлено вимогу про зобов"язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань по м. Коломиї та Коломийському районі вчинити дії по підписанню акта звірки сум виплачених пенсій громадянам :
- Жмундуляк М.В. - за період з 01.04.01 року по 01.01.04 року на суму 4428, 5 грн. + 34, 9 грн. ( витрати на виплату і доставку пенсії);
- Риндич Г.В. - за період з 01.04.01 року по 01.01.04 року на суму 4428, 5 грн. + 34, 9 грн. ( витрати на виплату і доставку пенсії);
- Філіпович Ю.Р. - за період з 01.04.01 року по 01.01.04 року на суму 4428, 5 грн.;
- Стеценко Л.Ф. - за період з 01.01.01 року по 01.01.04 року на суму - 5360, 74 грн. + 42, 3 грн. ( витрати на виплату і доставку пенсії).
Представник позивача позовні вимоги пітримав в обгрунтування заязначивши , що статтею 21 Закону України " Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " встановлено обов"язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, який виступає страховиком, сплачувати страхові виплати та надавати соціальні послуги працівникам ( членам їх сімей), які потерпіли на виробництві.
Пунктом 5 "Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов"язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв"язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання"
( затвердженого Постановою правління ПФУ та Правління ФСС від НВ від 04.03.2003р. № 5-4/4) передбачено , що органи Пенсійного фонду щомісяця до 10 числа місяця наступного за звітним, на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання , проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду в районах та в містах обласного значення звірку витрат за особовими справами потерпілих та складають АКТ щомісячної звірки у якому зазначають загальну суму витрат , що підлягають відшкодуванню. Відповідні акти через вищестоящі управління, передаються в Пенсійний фонд та Фонд соціального страхування від нещасних випадків де на централізованому рівні здійснюються рохрахунки та проводяться стягнення пенсійних витрат.
Відповідач позов заперечив посилаючись на те , що норми Закону України" Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " регулюють відносини між страхувальником , страховиком та застрахованою особою , на осіб які отримали травми за межами країни норми даного Закону не поширюються , оскільки вони не були застраховані , відповідно до ст. 10 Закону, а також справи потерпілих не передані після 01.04.20001р. підприємствами до відділень виконавчої дирекції Фонду відповідно до прикінцевих положень Закону та інструкції про порядок передачі виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України документів, що підтверджують право застрахованого або членів його сім"ї на страхову виплату Затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.04.2001р. № 10.
Відповідно до ст. 2 Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ухкодженням здоров"я, які пов"язані з виконаннямними трудових обов"язків, що була підписана 09.09.2004р. державами колишнього СРСР в тому числі і Україною встановлено , що відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров"я ( в тому числі під час втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві , пов"язаних з виконанням працівником трудових обов"язків , після переїзду потерпілого на території іншої Сторони ) , смерті проводиться роботодавцем Сторони законодавство якої поширується на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров"я , смерті. Такий роботодавець проводить відшкодування відповідно до свого законодавства.
Тому , на думку відповідача, вимоги позивача щодо зобов"язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Коломийському районі вчинити дії по підписанню акта щомісячної звірки особових справ потерпілих громадян Жмундуляк М.В., Риндич Г.В. , Філіпович Ю.Р. , Стеценко Л.Ф., яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві є безпідставними і такими , що не відповідають нормам чинного законодавства. Підписання акту щомісячної звірки особових справ потерпілих вище зазначених громадян тягне в подальшому відшкодування виплачених пенсій Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на централізованому рівні тому позов не може бути задоволений .
Розглянувши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін суд встановив , що 23.09.1999р. прийнято Закон України " Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " № 1105 - ХІУ ( далі Закон № 1105 - ХІУ) який набрав чинності 01.04.2001р. З часу набрання чинності Законом № 1105 - ХІУ виплату пенсій по інвалідності та пенсій у зв"язку з втратою годувальника повинен здійснювати страховик Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ( ФССНВУ).
При цьому страховик здійснює виплату таких пенсій застрахованим особам , тобто, фізичним особам, на користь яких здійснюється страхування. Такі особи, вважаються застрахованими з моменту набрання чинності Законом № 1105 - ХІУ.
До набрання законної сили Законом № 1105 позивач повинен був відшкодувати виплачену потерпілому пенсію в регресному порядку за рахунок страхувальника, тобто підприємства, на якому стався нещасний випадок.
Статтею 7 Закону України " Про страхові тарифи на загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання , які спричинили втрату працездатності" передбачено , що ФССНВУ здійснює виплати з того часу , коли підприємства передали в установленому порядку документи, що підтверджують право працівників ( членів їх сімей), що потерпіли на виробництві до 01.04.2001р. на такі страхові виплати та соціальні послуги.
Для проведення відшкодування будь - яких виплат , відповідач відповідно до вимог ст. 35 Закону № 1105 , в обгрунтування поненесених витрат повинен мати акт розслідування і інші документи, як підставу для призначення і проведення виплат.
ФССНВУ діє в межах України і здійснює страхування застрахованих в Україні осіб з дати набрання чинності Закном № 1105.
Позивачем здійснюється виплата пенсій особам , які стали інвалідами за межами України і норми Закону України № 1105 не регулюють даних правовідносин в тому числі порядку відшкодування відповідачем позивачу виплачених пенсій особам , які стали інвалідами не будучи застрахованими і страховиками в Україні на них не роповсюджуються національне законодавство.
ВІдшкодування шкоди особам , які отримали каліцтво або профзахворювання або інше ушкодження здоров"я за межами держави Україна регулюються міждержавною Угодою про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров"я, які пов"язані з виконаннямними трудових обов"язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Угоди про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров"я, які пов"язані з виконанням ними трудових обов"язків, що була підписана 09.09.2004р. державами колишнього СРСР в тому числі і Україною встановлено , що відшкодування шкоди , заподіяної працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров"я ( в тому числі під час втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві , пов"язаних з виконанням працівником трудових обов"язків , після переїзду потерпілого на території іншої Сторони ) , смерті проводиться роботодавцем Сторони законодавство якої поширується на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров"я , смерті. Такий роботодавець проводить відшкодування відповідно до свого законодавства.
Зважаючи на викладене та враховуючи , що Акт звірки та включення до акту громадян Жмундуляк М.В., Риндич Г.В. , Філіпович Ю.Р. , Стеценко Л.Ф., тягне в подальшому відшкодування виплачених пенсій Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань на централізованому рівні в суду відсутні правові підстави для спонукання відповідача до зобов"зання підписати акт щомісячної звірки особових справ вище перелічених громадян , яким виплачена пенсія внаслідок нещасного випадку на виробництві.
Керуючись Закону України " Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності " , ст. 94, 99, 100, 160, 163, 167 , 254, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові відмовити.
Заява про апеляційне оскарження Постанови подається протягом 10 –ти днів з дня її виготовлення в повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Фанда Оксана Михайлівна
Постанова складена в повному обсязі 20.10.2005р.
Внесено в систему " Діловодство " 20.10.2006р. Г. Р. Кіндрат.