Судове рішення #1904121177

Справа №522/6461/24-Е

Провадження №2/522/2353/25

УХВАЛА


19 березня 2025 року                                                                        м. Одеса


Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої – судді Косіциної В.В.,

розглянувши на підставі наявних матеріалів цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги,-


ВСТАНОВИВ:

В провадженні В провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходилась цивільна справа за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

23 жовтня 2024 року до Приморського районного суду м. Одеси надійшла уточнена позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Ухвалою суду від 04 листопада 2024 року уточнену позовну заяву прийнято до розгляду.

20 листопада 2024 року до Приморського районного суду м. Одеси від ОСОБА_3 надійшов відзив. До відзиву було долучено копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , з якого вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто, до прийняття уточненої позовної заяви із позовними вимогами до нього про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до частин першої та другої статті 25 ЦК України здатність мати цивільні права та обов`язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження.

У статті 46 ЦПК України визначено, що здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи.

Згідно з частиною першою статі 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (частина перша стаття 48 ЦПК України).

Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті (частина четверта статті 25 ЦК України).

Згідно з частиною першою статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у справі № 473/1433/18 (провадження № 14-35цс20), викладено висновки про те, що цивільне процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Отже, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі. У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі. Отже процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому не залежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні. Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства.

За таких обставин, оскільки чинним законодавством України не передбачено судового вирішення спору з особою, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої відповідно до вимог статті 25 ЦК України припинено, та в силу вказаного вище не могла бути стороною у справі, провадження у справі в частині позовних вимог, пред`явлених до відповідача, який на час звернення з позовом до суду вже помер, підлягало закриттю з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 255 ЦПК України у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Зазначені висновки узгоджують із правовою позицією, викладеною у постанові КЦС ВС від 09 жовтня 2023 року у справі № 688/181/23.

Постанова Верховного Суду від 20 вересня 2021 року у справі № 638/3792/20 містить висновки про те, що закриття провадження у справі – це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

Тому, враховуючи те, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто, до моменту прийняття судом уточненої позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, суд доходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» в частині позовних вимог до ОСОБА_2 .

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 255, 259, 315 ЦПК України, суд,-


ПОСТАНОВИВ:


Провадження у справі №522/6461/24-Е в частині позовних вимог Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «САНЦ» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги – закрити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду.




Суддя                                                                                        Косіцина В.В.




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація