Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1900593389



РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


18 березня 2025 року                 с-ще Тиврів         145/234/25

                                                        2-о/145/37/2025

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Іванця В. Д. ,

за участю секретаря Урсуляк Ю.В.,

заявника ОСОБА_1 ,


розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа - Сутисківська селищна рада Вінницького району Вінницької області,


ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 .

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої входить право власності на: земельну ділянку площею 0,25 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель, земельну ділянку площею 0,2391 га, для ведення особистого селянського господарства, житловий будинок, які розташовані в АДРЕСА_1 , та земельну ділянку площею 3,1169 га, на території Марківської сільської ради Вінницького (колишнього Тиврівського) району Вінницької області, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Право власності померлого на вище вказане майно підтверджувалось державними актами на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №194305, ЯЛ№194306, ЯБ №686607 та витягом з Державного реєстру речових прав № 408195810.

За життя ОСОБА_2 склав заповіт на її користь та на користь ОСОБА_3 на все майно, де б воно не було і з чого б не складалося і все те, що на день смерті йому буде належати і на що за законом матиме право.

ОСОБА_3 від прийняття спадщини відмовилася. Вона є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 .

Спадщину після смерті ОСОБА_2 вона прийняла шляхом звернення до нотаріуса Тиврівської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом. Заведено спадкову справу № 72375622 (номер у Спадковому реєстрі).

Однак, при оформленні своїх спадкових прав, з`ясувалося, що в її актовому записі про народження відомості про батька не вказані і актовий запис вчинено на підставі ст.135 СК України.

Вона не може документально підтвердити своє родинне споріднення з батьком ОСОБА_2 , тому повинна сплатити ПДФО в розмірі 5% та військовий збір в розмірі

5% від вартості успадкованого майна. При цьому, спадкоємці першого ступеня споріднення (батьки, діти, чоловік або дружина) звільнені від сплати ПДФО та інших зборів.

Просить встановити факт про те, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був її батьком.

Ухвалою Тиврівського районного суду Вінницької області від 26.02.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами окремого провадження.

У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала, просить їх задоволити із зазначених у заяві підстав.

Представник заінтересованої особи Сутисківської селищної ради в судове засідання не з`явився, надав заяву, у якій просить розгляд справи проводити за його відсутності, не заперечує проти задоволення позову.

Свідок ОСОБА_3 дала показання, що ОСОБА_1 є її рідною сестрою по матері. Її сестра народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та вона її бавила і проживала з нею однією сім`єю до 1982 року. Мати ОСОБА_4 та батько ОСОБА_2 не були одружені на момент народження ОСОБА_1 . Вона підтверджує, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_5 . Також у них був рідний брат, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому спадкоємицями за заповітом після смерті є вона та її сестра ОСОБА_1 . Вона відмовилася від спадщини на користь сестри, звернувшись до нотаріуса з відповідною заявою.

Суд, вислухавши осіб, що беруть участь у розгляді справи, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно й безпосередньо оцінивши зібрані в справі докази, встановив наступне.

Факт, що ОСОБА_2  був батьком заявниці ОСОБА_1  стверджується: свідоцтвом про її народження в якому її батьком вказано - ОСОБА_6 , а матір`ю - ОСОБА_7 (а.с.20), витягом з актового запису про її народження № 00049125508 (а.с.23-24), копією домової книги (а.с.9-11) відповідно до якої померлий ОСОБА_2 проживав разом із заявницею ОСОБА_1 та ОСОБА_7 у квартирі АДРЕСА_2 щі Сутиски, яку ОСОБА_2 за життя подарував заявниці, що стверджується договором дарування (а.с.18-19), довідкою виданою виконавчим комітетом Сутисківської селищної ради від 28.01.2025 №302 у якій зазначено, що заявниця проводила похорони батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5), актом складеним комісією в складі депутата селищної ради Ніколюк І.М., жителів АДРЕСА_3 ОСОБА_3 та ОСОБА_8 , яким підтверджено факт спільного проживання з вересня 2022 року в АДРЕСА_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за яким вона доглядала до дня його смерті і проводила його поховання (а.с.6), випискою з погосподарської книги № 20 за 1967-1969 роки та випискою з погосподарської книги № 2 за 1971-1973 роки, в яких вказано, що ОСОБА_5 є дочкою ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с. 34-37).

Суд визнає достовірність показів свідка з урахуванням того, що покази відповідають і не суперечать іншим, вказаним вище доказам, дослідженим і перевіреним судом.

Отже, юридичний факт, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 підтверджений показами свідка та письмовими доказами, дослідженими та перевіреними судом, встановлення даного факту має для заявниці юридичне значення, від його встановлення залежить реалізація її права на оформлення спадщини та звільнення від сплати ПДФО та інших зборів під час отримання документів на право власності і іншого порядку його встановлення немає.

За правилами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.

Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно з п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення".

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п. 36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 у справі "Голден проти Сполученого королівства") та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст.13 Конвенції).

Проаналізувавши та оцінивши докази безпосередньо в судовому засіданні, суд установив, що ОСОБА_1 на підтвердження заяви надала належні, достовірні, допустимі докази, які не викликають сумніву у суду і є достатніми для встановлення юридичного факту родинних відносин між заявницею та померлим як донькою та батьком. Встановлення цього факту має для ОСОБА_1 юридичне значення, від його встановлення залежить реалізація її права на оформлення спадщини та звільнення від сплати ПДФО та інших зборів під час отримання документів на право власності і іншого порядку його встановлення немає.

Керуючись ст. 4, 7, 10, 13, 18, 76-81, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315, 316, 319 ЦПК України, суд -


УХВАЛИВ:

Заяву задоволити.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , був батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 18 березня 2025 року.

Учасник справи, якому повне судове рішення не буде вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга на рішення буде подана протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення.


Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 .


Заінтересована особа: Сутисківська селищна рада Вінницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04326282, адреса: просп. Перемоги, буд. 21, с-ще Сутиски Вінницького району Вінницької області.


Суддя         Іванець В. Д.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація