05.02.2008р.
Справа __2-о- 128___
2008р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"_19_" березня 2008р. Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бабенко С.Ш.,
при секретарі Радченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Свердловську Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до Свердловського міського суду із заявою про встановлення факту прийняття спадщини, в обґрунтування своїх вимог вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2, після смерті матері відкрилася спадщина на належній їй на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого 18 грудня 2003 року Свердловською міською радою, у вигляді 1/6 частини житлового будинку АДРЕСА_1, та грошові заощадження, які зберігаються на особовому рахунках № НОМЕР_1, № НОМЕР_2 Свердловського відділення №5450/04 ВАТ "Державний Ощадний банк України". Заявник є єдиним спадкоємцем за законом на спадщину померлої ОСОБА_2, інших спадкоємців не має, незважаючи на те, що заповіт спадкодавець при житті не залишила. Заяви про прийняття спадщини в нотаріальну контору ніхто не подавав й свідоцтво про право на спадщину ніхто не одержував.
Заявник вчасно у встановлений законом шестимісячний строк не звернувся у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, так як фактично прийняв спадщину після смерті матері. У цей час виникла необхідність одержати свідоцтво про право на спадщину з приводу чого заявник звернувся до нотаріальної контори, де йому було відмовлено в його видачі, оскільки він пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини. Заявник просить суд встановити, що він фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтвердив обставини, викладені в заяві, наполягає на заявлених вимогах, додатково пояснивши, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2, заявник проживав разом із матір'ю в місті Свердловську, вони вели сумісне господарство, поховання матері також здійснював заявник. Після смерті матері на свій розсуд розпорядився спадковим майном. Деякі речі залишив собі, дещо роздав людям. В квартирі матері на теперішній час з його згоди проживає його син, який підтримує технічний стан квартири, здійснює ремонт, оплачує комунальні платежі.
Вислухавши заявника, свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, підтвердивших в судовому засіданні факт прийняття спадщини заявником після смерті його матері, дослідивши матеріали справи, визнані достатніми для розгляду справи по суті, суд вважає за необхідне заявлені вимоги задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до ст.256 ЦПК України в судовому засіданні можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємиць, який постійно проживав спільно з спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого законом строку для прийняття спадщини, не заявив відмову від спадщини.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 фактично вступив в управління та володіння спадковим майном після смерті його матері ОСОБА_2, яке складається з 1/6 частки житлового будинку АДРЕСА_1, оскільки розпоряджався спадковою часткою квартири, підтримував їх в задовільному стані, постійно проживав у зазначеній квартирі, сплачував комунальні послуги за користування квартирою.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження /а.с.7/.
Згідно копії свідоцтва про смерть /а.с.6/ ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно свідоцтва про право власності на житло /а.с.8/ квартира АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2.
Аналізуючи викладене, суд надходить висновку про те, що ОСОБА_1 постійно проживав разом зі своєю матір'ю ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, після її смерті прийняв спадкове майно та розпорядився ним на свій розсуд, не заявляв про відмову від спадщини, тому вважається таким, що прийняв спадщину.
При таких обставинах суд вважає вимоги заявника доведеними і, оскільки від їх встановлення залежить можливість у встановленому законом порядку реалізувати заявнику право на спадщину, суд вважає необхідним їх задовольнити.
На підставі ст.256 ЦПК України, ст..1268 ЦК України, керуючись ст.ст.10,11,15,60,212-215,223,256-258,283 ЦПК України, суд
в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 після смерті його матері ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, протягом шести місяців з часу відкриття спадщини.
Заяву по апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений ст.294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий