2а-3163/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" липня 2011 р. м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова Нор Н.В., в порядку скороченого провадження розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м.Львова про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, визнання дій протиправними, зобов’язання до вчинення дій, суд–
В С Т А Н О В И В :
Позивач 10.05.2011р. звернулась до суду з позовною заявою до відповідача про визнання дій протиправними, зобов’язання до вчинення дій : перерахунку та виплати недоотриманої пенсії за віком з 01.02.2010 р. по момент винесення рішення.
20.04.2011р. позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте перерахунок пенсії відповідачем було зроблено в порушення вимог зазначеного закону, а саме: перерахунок було зроблено із застосуванням показників середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку. Позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова та зобов`язати зробити перерахунок та виплату пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. І стягнути заборгованість по пенсії, що утворилась у зв’язку з неправильним нарахуванням з лютого 2010р. по день винесення рішення.
Ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі в порядку адміністративного судочинства.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України на адресу відповідача було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на позов або заяву про визнання позову у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали та копій документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, суддя дійшов висновку про можливість продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ у Личаківському районі м.Львова та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
20.04.2011р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 05.05.2011 року УПФУ повідомило позивача, що перерахунок пенсії у 2010 році проводяться із застосуванням показників заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.), з посиланням на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року та відповідно до п/п.3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними.
Як роз’яснив Пленум Верховного Суду України у Постанові №9 „Про застосування Конституції при здійсненні правосуддя”, судам при розгляді справи необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи Рішення Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій, тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону.
Таким чином суд не приймає посилання відповідача на п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
За конституційними нормами, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при перерахунку позивачу пенсії застосуванню підлягають ст. ст. 40, 42 , ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не підзаконні нормативні акти, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
У даному випадку п.п.2 п.11 Постанови КабМіну України №530 від 28.05.2008 року не відповідає вимогам ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Тому суд доходить висновку, що відмова відповідача про перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з 10.11.2010 року з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік (2009 рік), що передує року перерахунку пенсії є неправомірною.
Право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показників середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивачу покладено саме на Управління пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова.
Для усунення порушення права ОСОБА_1 на отримання пенсії у розмірі, передбаченому законом, суд зобов’язує відповідача виконати перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, суд вбачає всі підстави для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 99, 158-163, 183-2, 186 КАС України, ст. ст. 40,42,45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч.2 ст. 19, ч.3 ст. 22 Конституції України, суд, –
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова щодо застосування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік - незаконними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м.Львова здійснити перерахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік, у розмірі 1650,43 грн., з 10.11.2010 року по 10.05.2011р. з урахуванням раніше виплачених сум.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження, підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Личаківський районний суд м. Львова.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Уразі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи.
Суддя Нор Н.В.