Справа № 2-а-5194/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2011 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Орінко В.В., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру та виплату пенсій у відповідності до ст..51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами до управління Пенсійного фонду в Бобринецькому районі про визнання дій управління пенсійного фонду України в Бобринецькому районі неправомірними та зобов’язати здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії у відповідності із статтями 49,51,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 2009 року, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вказує, що на теперішній час його пенсія нараховується відповідачем у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством України, а тому вважає, що такі дії відповідача порушують його конституційні права, оскільки розмір отримуваної ним пенсії не відповідає гарантованим чинним законодавством України критеріям.
За вказаним позовом відкрито скорочене провадження згідно ст.. 183-2 КАС України.
Згідно письмових заперечень, наданих представником управління ПФУ в Бобринецькому районі, відповідач просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначили, що позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України Бобринецького району та отримує пенсію як ліквідатор аварії на ЧАЕС 2 категорії, відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначається Кабінетом міністрів України, отже конкретний розмір додаткової пенсії виплачується за рахунок коштів державного бюджету (а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України), оскільки, за правилами ст. 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення», саме до віддання Уряду належить питання, пов’язанні з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених пенсійним законодавством. Крім того відповідач зазначає, що постановою КМУ від 06.07.2011 року №745 (чинна з 23.07.11р.) визначені розміри надбавки на виконання п.7 Закону України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до Закону України від 14.06.2011 року «Про внесення змін до закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», якою визначені розміри мінімальної пенсії особам, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та додаткові пенсії. Позивачу, відповідно до вказаної постанов розмір додаткової пенсії складає 15 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку що позовна заява підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС другої категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 2). Положенням ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»його віднесено до 2-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 2, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У статті 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідний перерахунок пенсії позивача, її максимальний розмір визначається ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка теж є бланкетною нормою з посиланням на ст.ст. 28, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
За змістом ч.1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом державної влади, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При цьому статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Однак, суд вважає за можливе застосувати саме частину 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, оскільки цей закон передбачає в якості критерію визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що не суперечить вимогам частини 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Також суд вважає, за необхідне застосувати дану норму Закону, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою названої статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають частина перша статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Оскільки позивачеві слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Таким чином, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного Фонду України, в тому числі і відповідач по справі, зобов’язані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Встановлені в судовому засіданні обставини дають підставу суду зробити висновок про те, що право позивача на нарахування додаткової пенсії за шкоду завдану здоров’ю у розмірах, встановлених ст.,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 30 % мінімальної пенсії за віком, враховуючи зміну розміру прожиткового мінімуму було обмежено відповідачем, який незаконно не здійснив відповідний перерахунок та виплату пенсії у відповідності до зазначеної норми Закону без належних для цього правових підстав, а тому суд приходить до висновку, що дії відповідача по справі, щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду завдану здоров’ю у розмірах, встановлених ст.ст.49,51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», є протиправними.
Порушене право підлягає захисту шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплати позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст.49, 51, 67 вищевказаного Закону з урахуванням проведених виплат.
Що стосується періоду, за який відповідачі повинен провести відповідні перерахунки, в цій частині вимоги позивача підлягають задоволенню частково, оскільки суд приймає до уваги, що ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд вважає, що будь-які об’єктивні чи суб’єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси. Виплати підвищення до пенсії є щомісячними, а відтак позивач знав розмір цих виплат і в разі не згоди мав право звернутися до суду. Отже, вважає за необхідне позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з травня 2009 року по 28.02.2011 року залишити без розгляду.
Крім того, Законом України № 3491-VI від 14 червня 2011 року „ Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", що набрав законної чинності 19 червня 2011 року до Закону України від 23 грудня 2010 року N 2857-VI „ Про державний бюджет України на 2011 рік ” внесено зміни та доповнення, а саме прикінцеві положення вищевказаного закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого у 2011 році норми і положення статей 39-54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 ) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
6 липня 2011 року Кабінет Міністрів України на виконання пункту 7 вказаного Закону від 14 червня 2011 року № 3491-VI прийняв постанову № 745 "Про встановлення деяких розмірів виплат що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала законної сили 23 липня 2011 року. Вказана постанова визначає, серед іншого, що особам, які постраждали внаслідок аварії ЧАЕС, зокрема тим, що віднесені до 2 категорії додаткова пенсія складає 15 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність на 2011 рік встановлений в розмірі з 1 квітня - 764 гривні., 30 відсотків якого становить 114 грн. 60 коп., які і виплачуються позивачу з 23.07.2011 року, тому підстави для визнання дій відповідача неправомірними в цій частині відсутні.
З огляду на те, що пенсія по віку та додаткова пенсія позивачу призначена довічно, змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»щодо строку виплати на законодавчому рівні не вносилось, соціальний статус особи не змінився, тому відсутні будь-які підстави обмежувати строк нарахування та виплати додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст..49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, вимоги позивача, щодо зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити недоотримані кошти відповідно ст.ст.49,51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»підлягають задоволенню за період з 01.03.2011 року по 22 липня 2011 року, починаючи з 23.07.2011 року і в подальшому відповідно до 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»безстроково, з урахуванням змін в законодавстві про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно ч.1 п.1 ст. 256 КАС України суд допускає постанову до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 19, 22 Конституції України, ст.ст.49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 86,159-162, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області в частині не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії у відповідності до ст. 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 21.03.2011 року по 22.07.2011 року.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплатити додаткову пенсію ОСОБА_1, постраждалому на ЧАЕС 2 категорії, у відповідності з вимогами ст.. 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та з урахуванням виплаченого, за період з 21.03.2011 року по 22.07.2011 року, починаючи з 23.07.2011 року і в подальшому відповідно до 49, 51, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»безстроково, з урахуванням змін в законодавстві про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В частині зобов’язання здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії з 23.07.2011 року –відмовити.
В частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 2009 року по 20.03.2011 року залишити без розгляду.
Судові витрати віднести за рахунок державного бюджету.
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бобринецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з моменту отримання копії постанови.
:
Суддя В.В.Орінко
- Номер: 6-а/162/102/2017
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-5194/11
- Суд: Любешівський районний суд Волинської області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.06.2017
- Дата етапу: 27.06.2017
- Номер: 2-а/5433/11
- Опис: про нарахування та стягнення недоплаченої щомісячної державної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5194/11
- Суд: Добропільський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.05.2011
- Дата етапу: 03.08.2011
- Номер: 2-а/2303/3977/11
- Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5194/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.10.2011
- Дата етапу: 17.01.2013
- Номер: 2-а/201/7681/11
- Опис: про нарахування доплати до пенсії якдитні війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-5194/11
- Суд: Барський районний суд Вінницької області
- Суддя: Орінко В.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.11.2011
- Дата етапу: 11.11.2011