ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 211
РІШЕННЯ
Іменем України
14.11.2011Справа №5002-8/3972-2011
За позовом - Кримського республіканського підприємства "Протизсувне управління", м. Ялта
до відповідачів -
1. Приморської селищної ради, АР Крим, м. Феодосія, смт Приморський;
2. фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, Нижньогірський район,
про визнання незаконним рішення і договору оренди земельної ділянки та спонукання до виконання певних дій
Суддя Чумаченко С.А.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача – ОСОБА_3 по довіреності від 12.01.11р. №31
Від відповідача –
1). Полікарпов І.Д. юрист
2). ОСОБА_5, паспорт.
Суть спору: Кримське республіканське підприємство "Протизсувне управління" звернулось до господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідачів – Приморської селищної ради і фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, просить суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 «Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0277га в оренду строком на 10 років»;
- визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 07 грудня 2007 року, укладений між Приморською селищною радою і СПД ОСОБА_5;
- зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5 у місячний термін після набрання законної сили рішення суду за власний рахунок знести самовільно побудоване капітальне приміщення розміром 12x17 м, що знаходиться на набережній між бунами №1 і №2 у західній частині центральної ділянки набережної берегоукріплювальних споруд смт Приморський, м. Феодосія за адресою, смт Приморський, Набережна, торгівельна точка №2, та яке використовується під кафе «Бістро», і привести набережну у первісний стан.
Представник Приморської селищної ради з позовними вимогами не згоден, просить в задоволенні позову відмовити, вважає, що рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 прийнято відповідно до діючого законодавства.
Справа слуханням відкладалась в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухав представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Рішенням 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 «Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площе 0,0277га в оренду строком на 10 років» затверджено технічну документацію по землеустрою по відведенню земельної ділянки СПД ОСОБА_5 для реконструкції з розширенням і обслуговуванням кафе Нелегал» і передано в оренду строком на 10 років до 07 грудня 2017 року земельну ділянку кадастровий номер 01:116:460:00:01:002:1048, розташовану в м. Феодосія, смт. Приморський, набережна, торгівельна точка №2 площею 0,0277га.
07 грудня 2007 року між Приморською селищною радою (орендодавець) і суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 (орендар) укладено договір оренди землі.
Відповідно до п.1 договору оренди землі від 07 грудня 2007 року на підставі рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0277га за адресою м. Феодосія, смт Приморський, набережна, торгівельна точка №2 під реконструкцію з розширенням і обслуговуванням кафе Нелегал».
Строк дії договору 10 років (пункт 8 договору оренди землі від 07 грудня 2007 року).
За умовами використання земельної ділянки (п. 15), земельна ділянка передана в оренду під реконструкцію з розширенням торгової точки №2 (кафе Нелегал»), а за цільовим призначення (п.16) - другої комерційної діяльності.
Договір зареєстрований у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Рескомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22 травня 2008 року №040801900019.
13 липня 2011 року складений Акт про фактичне використання берегозахисних споруд що знаходяться на балансі КРП «Протизсувне управління», відповідно до якого в ході перевірки було встановлено, що в смт Приморський, на набережній, між бунами №1 і №2 збудовано капітальна споруда під розміщення кафе «Бістро». Споруда має розмір 12х17м і експлуатується СПД ОСОБА_5
Вищевказане будівництво не погоджено з КРП «Протизсувне управління».
В обґрунтування своїх позовних вимог, КРП «Протизсувне управління» посилається на те, що рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 «Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площе 0,0277га в оренду строком на 10 років» та договір оренди земельної ділянки від 07 грудня 2007 року, який укладений між Приморською селищною радою і суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5, є такими, що порушують майнові права та інтереси Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління».
Представник Приморської селищної ради з позовними вимогами не згоден, просить в задоволенні позову відмовити, вважає, що рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 прийнято відповідно до діючого законодавства.
Дослідивши надані сторонами у підтвердження своїх доводів і заперечень докази, заслухав пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Обраний спосіб захисту права повинен кореспондуватися із характером допущеного невизнання, оспорювання або порушення права.
За загальним правилом, підставою для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеної законом компетенції органу, який видав цей акт, а обов’язковою умовою - порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Подаючи позов до суду, позивач вказує на порушення своїх майнових прав та інтересів, в результаті прийняття Приморською селищною радою рішення від 07 грудня 2007 року №697 Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площе 0,0277га в оренду строком на 10 років».
Так, Кримське республіканське підприємство «Протизсувне управління» є державним підприємством, що входить до складу майна, яке належить Автономній Республіці Крим, та знаходиться у сфері управління Республіканського комітету Автономної республіки Крим із будівництва та архітектури, який є його органом управління.
Відповідно до п.6 постанови Ради Міністрів Української РСР від 26 червня 1986 року №238 «Про підвищення ефективності робіт по захисту берегів Чорного і Азовського морів від руйнувань» Берегоукріплювальні споруди Коктебельської бухти смт. Коктебель, включаючи штучно створені хвильогасящі пляжі, взяті на баланс Кримського протизсувного управління і враховані у складі основних фондів з визначенням амортизаційних відрахувань по нормам, встановленим для основних гідротехнічних споруд.
До їх складу ввійшли «Берегоукріплювальні споруди смт. Приморський (м. Феодосія)» загальною довжиною 1,800км, які включають в себе: хвильогасящу споруду продольного типу з глкісною частиною, підводний хвильолом, штучний пляж, 7 бун, гідротехнічну стіну 1-го ярусу, набережну, підпірну стіну 2-го ярусу, свайний причал, у тому числі споруди довжиною 1380 п/м -1969 року будівництва і споруди довжиною 490 п/м - 1986-1990 року будівництва, та які були передані на баланс Кримському протизсувному управлінню ФПО «Море» за актом приймання-передачі у 1997 році.
Додатком №1 до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 29 червня 1992 року №110-1 «Про розмежування майна державної «Республіки Крим) власності та власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної)», прийнятої у відповідності до Постанови Верховної Ради Української РСР «Про введення вдію Закону Української РСР «Про власність» №885-ХП від 26 березня 1991 року, майновий комплекс Кримського протизсувного управління віднесено до загальнореспубліканської власності Криму.
Берегоукріплювальні, протизсувні та пляжні споруди (скорочено - берегоукріплювальні споруди) є його основними фондами та відповідно до Статуту підприємства знаходяться на балансі КРП «Протизсувне управління» на праві господарського відання.
Згідно діючих будівельних норм та правил - БНІП 2.06.01-86 «Гідротехнічні споруди. Основні положення проектування», БНІП 2.01.15-90 «Інженерний захист територій, будівель і споруд від небезпечних геологічних процесів. Основні положення проектування», та Державних будівельних норм ДБН В. і. 1-3-97 «Інженерний захист територій, будівель і споруд від зсувів і обвалів. Основні положення», Інструкції щодо заповнення форми звітності №1-изт (річна), штучно створені хвильогасящі пляжі є берегоукріплювальною спорудою та відносяться до основних гідротехнічних споруд.
Частиною 2 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" визначено, що гідротехнічні споруди є спорудами загальнодержавного значення, які не підлягають приватизації та не можуть бути об'єктами оренди.
Таким чином, передана СПД ОСОБА_5 за рішенням 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 земельна ділянка площею 0,0277га для реконструкції з розширенням і обслуговуванням кафе Нелегал» по адресу: м. Феодосія, смт. Приморське, набережна, торгівельна точка №2, є земельна ділянка яка зайнята берегоукріплювальними спорудами смт. Приморський (м. Феодосія) на ділянці набережної між бунами №1 і №2, які є майновою належністю Автономної Республіки Крим, відносять до державної власності та знаходяться на балансі Кримського протизсувного управління на праві господарського відання.
Згідно частини 1 статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Частиною 3 статті 73 Господарського кодексу України обумовлено, що майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Згідно ч. 1 ст.141 цього Кодексу до державного майна у сфері господарювання належать цілісні майнові комплекси державних підприємств або їх структурних підрозділів, нерухоме майно, інше окреме індивідуально визначене майно державних підприємств, акції (частки, паї) держави у майні суб'єктів господарювання різних форм власності, а також майно, закріплене за державними установами і організаціями з метою здійснення необхідної господарської діяльності, та майно, передане в безоплатне користування самоврядним установам і організаціям або в оренду для використання його у господарській діяльності.
Пунктом 5.2. Статуту КРП «Протизсувне управління» визначено, що майно Підприємства входить до складу майна, яке належить Автономній Республіці Крим, і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Таким чином, Приморська селищна рада, приймаючи рішення №697 від 07 грудня 2007 року про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки СПД ОСОБА_5 для реконструкції з розширенням і обслуговуванням кафе Нелегал» і передачу в оренду строком на 10 років земельної ділянки, розташованої по адресу: м. Феодосія, смт. Приморське, набережна, торгівельна точка №2, площею 0,0277га, розпорядилася берегоукріплювальними спорудами, які закріплені за Кримським протизсувним управлінням на праві господарського відання, за відсутності наданих їй на це повноважень.
Згідно з приписами статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконними та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права і інтереси.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства-та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.
Згідно п. 2 Роз'яснення Президії Арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000 р. «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнань недійсними актів державних чи інших органів» обов'язковою умовою визнання недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації — позивача у справі.
За вищевикладеними обставинами, суд задовольняє позовні вимоги Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» про визнання незаконним та скасування рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 «Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площе 0,0277га в оренду строком на 10 років».
Як встановлено судом, у виконання рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697, між Приморською селищною радою (орендодавець) і суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 (орендар) укладено договір оренди землі.
Відповідно до п.1 договору оренди землі від 07 грудня 2007 року на підставі рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0277га за адресою м. Феодосія, смт Приморський, набережна, торгівельна точка №2 під реконструкцію з розширенням і обслуговуванням кафе Нелегал».
Відповідно до ст.648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Статтею 228 Цивільного кодексу України визначено, що правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Аналогічна позиція висвітлена Постановою Пленуму Верховного Суду України №9 від 06.11.2009 року, а саме пунктом 18 визначається, що перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок, визначений ст.228 ЦК України, до яких належать: правочини, спрямовані на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина; правочини, спрямовані на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, АР Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами.
Слід зазначити, що чинним законодавством встановлений вичерпний перелік підстав, за якими правочин є недійсним.
Відповідно до пунктів 1 і 2 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу (ст. 215 Цивільного кодексу України).
Оскільки судом встановлено, що договір оренди земельної ділянки від 07 грудня 2007 року між Приморською селищною радою (орендодавець) і суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 (орендар), укладений на підставі рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697, яке прийнято з порушенням вимог діючого законодавства України, то і сам договір оренди земельної ділянки від 07 грудня 2007 року підлягає визнанню недійсним.
Крім того, позивач просить суд зобов'язати суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5 у місячний термін після набрання законної сили рішення суду за власний рахунок знести самовільно побудоване капітальне приміщення розміром 12x17 м, що знаходиться на набережній між бунами №1 і №2 у західній частині центральної ділянки набережної берегоукріплювальних споруд смт Приморський, м. Феодосія за адресою, смт Приморський, Набережна, торгівельна точка №2, та яке використовується під кафе «Бістро», і привести набережну у первісний стан.
Однак, під час розгляду справи, судом встановлено наступне.
26 жовтня 2011 року виконавчим комітетом Приморської селищної ради прийнято рішення №431 «Про оформлення права власності на об’єкт нерухомого майна», відповідно до якого вирішено: оформити права власності і видати свідоцтво про право власності ОСОБА_2 на закінчений будівництвом об’єкт кафе «Нелегал», загальною площею 457,1кв.м., що знаходиться за адресою м. Феодосія, смт Приморський, вул. Набережна,23.
28 жовтня 2011 року виконавчим комітетом Приморської селищної ради ОСОБА_2 видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме нежитлову будівлю кафе «Нелегал», загальною площею 457,1кв.м., що знаходиться за адресою м. Феодосія, смт Приморський, вул. Набережна,23.
Відповідно до витягу про державну реєстрацію прав, який виданий Комунальним підприємством «Феодосійське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» від 28 жовтня 2011 року, право власності на нежитлову будівлю кафе «Нелегал», загальною площею 457,1кв.м., що знаходиться за адресою м. Феодосія, смт Приморський, вул. Набережна,23 зареєстроване за ОСОБА_2.
На день розгляду справи, суд не представлено доказів скасування державної реєстрації права власності суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 в органах бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до ст. 321 Цивільного кодексу України - право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Статтею 41 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
У зв’язку із вищевикладеним, позовні вимоги Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» в даної частині задоволенню не підлягають.
Тим самим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» підлягають частковому задоволенню.
14 листопада 2011 року, після виходу з нарадчій кімнати, судом оголошена вступна та резолютивна частині рішення.
Рішення оформлено і підписане 16 листопада 2011 року
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 77, 82-85 ГПК України,
суд
ВИРIШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення 20-ї сесії 5-го скликання Приморської селищної ради від 07 грудня 2007 року №697 «Про передачу СПД ОСОБА_5 земельної ділянки площею 0,0277га в оренду строком на 10 років».
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 07 грудня 2007 року, укладений між Приморською селищною радою і суб’єктом підприємницької діяльності ОСОБА_2.
4. Стягнути з суб’єкта підприємницької діяльності ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) на користь Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» (98604, АР Крим, м. Ялта, вул. Горького,30; ідентифікаційний код 03348324) державне мито в розмірі 85,00грн; витрати пов’язані із інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу в розмірі 118,00грн.
5. Стягнути з Приморської селищної ради (98177, м. Феодосія, смт Приморське, вул. Гагаріна,15) на користь Кримського республіканського підприємства «Протизсувне управління» (98604, АР Крим, м. Ялта, вул. Горького,30; ідентифікаційний код 03348324) державне мито в розмірі 85,00грн; витрати пов’язані із інформаційно-технічним забезпеченням судового процесу в розмірі 118,00грн.
6. Накази видати після набрання рішення законної сили.
7. В задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_5 у місячний термін після набрання законної сили рішення суду за власний рахунок знести самовільно побудоване капітальне приміщення розміром 12x17 м, що знаходиться на набережній між бунами №1 і №2 у західній частині центральної ділянки набережної берегоукріплювальних споруд смт Приморський, м. Феодосія за адресою, смт Приморський, Набережна, торгівельна точка №2, та яке використовується під кафе «Бістро», і привести набережну у первісний стан – відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чумаченко С.А.