Справа № 22ас-372/2006 p. Головуючий суддя 1 інстанції : Сидорук Є.І.
Суддя-доповідач : Гордійчук C.O.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2006 року м.Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Рівненської області в складі:
Головуючого судді: Василевича B.C. суддів : Гордійчук C.O., Демянчук С.В. при секретарі: Чалій Н.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Рівному адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Рівненського міського суду від 29 червня 2006 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.
Заслухавши доповідача, пояснення осіб, що з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів, -
встановила:
Постановою Рівненського міського суду від 29 червня 2006 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні позову до Рівненського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії.
На вказану постанову ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, вважаючи, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На думку позивача висновки суду суперечать ст.24 Конституції України, ч.З ст. 63 Закону „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців", де зазначено: що призначені військовослужбовцям та членам їх сімей за цим законом пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Також вважає, що судом проігноровано рішення Конституційного суду України від 11 жовтня 2005 року про рівень пенсій і щомісячного довічного грошового утримання.
По наведених підставах позивач просить про скасування постанови та ухвалення нової про задоволення його позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", в редакції що діяла до 1 січня 2005 року, було встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу. При цьому для обчислення їм пенсій враховуються відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідно до цього закону премії військовослужбовців (на відміну від отримуваних ними надбавок) при визначенні розміру їх пенсій до 1 січня 2005 року не враховувалися. У зв"язку з цим посилання позивача на ігнорування відповідачем при визначенні розміру його пенсії премій, на увагу не заслуговують.
Згідно з п. 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції, що була чинною на час виходу позивача на пенсію) пенсії обчислювалися з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; відсоткової надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надавалися щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
З наведеного слідує, що щомісячні надбавки, які були запроваджені Указами Президента України, і на які у своїй позовній заяві посилається позивач, належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії особам, які отримували її під час проходження служби та були звільнені після її запровадження, в порядку, що визначений п. 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 (з наступними змінами і доповненнями) без врахування премій.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звільнився з військової служби у 1986 році. Пенсія йому була призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Надбавки, які були введені Указом Президента України № 173 від 23 лютого
2002 року "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і
начальницького складу органів внутрішніх справ", Указом Президента України № 389
від 5 травня 2003 року "Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України,
Міністерства внутрішніх справ України, Державного комітету у справах охорони
державного кордону України та Управління Державної охорони України за
безперервну службу", стали виплачуватися військовослужбовцям відповідно з 1 січня
та 1 травня 2003 року, тобто вже після виходу позивача на пенсію. Через це позивачу,
коли він перебував на службі, ці надбавки не призначалися і як складова частина його
грошового забезпечення, з якого визначалася пенсія, не виплачувалися.
У згаданих вище Указах Президента про перерахунок раніше вже призначених пенсій військовослужбовцям не йдеться.
Таким чином, законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 1 січня 2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв"язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХП, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій.
Закон № 1769-ІУ, який набув чинності 1 січня 2005 року, не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 1 січня 2005 року, задоволенню не підлягають.
Підвищення раніше призначених пенсій військовослужбовцям було окремо передбачено постановами КМ України від 25 жовтня 2002 року № 1576 "Про заходи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", № 1350 від 27 серпня
2003 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб
начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та №
895 від 13 липня 2004 року " Про підвищення рівня пенсійного забезпечення
військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ
та деяких інших осіб" тощо.
Крім того, такі перерахунки пенсії позивача були проведені 1 січня 2005 та 1 січня 2006 року відповідно до Закону України № 1769-ІУ.
З урахуванням наведеного та керуючись ст.ст. 11, 138, 195, 198, 200, 205 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Постанову Рівненського міського суду від 29 червня 2006 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.