Судове рішення #18930248

                    Справа  № 2-а-1831/11/0303

рядок статзвіту 97

 

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И             

29 вересня 2011 року                                                                       смт Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Шумський А. А., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі про перерахунок та виплату пенсії особі, яка продовжує працювати,

В С Т А Н О В И В :

12.09.2011р.  ОСОБА_1 звернувся до Іваничівського районного суду Волинської області з вищевказаним адміністративним позовом, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що він одержує пенсію за віком та продовжує працювати. Тому, у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто, за  2010 рік починаючи з  18.01.2011р. Проте, відповідачем такий перерахунок не проводиться. Тому, позивач просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії у відповідності з діючим законодавством.

                    Дослідивши повідомлені позивачем обставини, а також матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

          Судом встановлено, що позивач будучи пенсіонером, продовжував працювати та  18.01.2011 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі Волинської області з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії.  

          Відповідачем такий перерахунок пенсії позивачу був проведений із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому  по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік в розмірі 1573,99 грн.  

          На письмове звернення позивача про проведення перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення, тобто за 2010 р., відповідачем було відмовлено.  

          Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.  

          Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.  У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.

          Підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»викладено в новій редакції, відповідно до якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

          Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення підпункту «б»підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

          Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

          Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення, відновилася дія ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в їх первинній редакції, згідно якої перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

          28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яким встановлено порядок перерахунку пенсій особам, які після її призначення продовжували працювати, відмінний від того порядку, який визначений частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону від 9 липня 2003 року.

          Однак, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного позову слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

          З огляду на викладене суд дійшов до висновку, що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, а тому у відповідача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік  

          Керуючись ст. ст. 19, 22, 75, 92 Конституції України, статтями 40, 42, 45, 48 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 94, 97, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

 

          В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іваничівському районі Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії  –відмовити.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії через Іваничівський районний суд Волинської області.

          Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                                                  А. А.  Шумський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація