ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34 |
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 11/6 | 05.02.08 |
За позовом | Спілки громадських організації „Тендерна палата України” |
до | Київського державного зоологічного парку |
про | відміну процедури запиту цінових пропозицій на закупівлю фруктів. |
Суддя Євсіков О.О.
Представники сторін:
від позивача | Булик А.І. (представник за довіреністю), Турчина О.О. (представник за довіреністю), |
від відповідача | Мурчук М.В. (представник за довіреністю). |
У судовому засіданні 05.02.2008 за згодою представників на підставі ст. 85 ГПК України суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до суду з позовом про відміну процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю фруктів згідно оголошення щодо запиту цінових пропозицій (котирувань) № К07035207 опублікованого в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запити цінових пропозицій (котирувань) № 7 (07) від 07.05.2007р.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 09.01.2008 порушено провадження в господарській справі, розгляд справи призначено на 22.01.2008.
Ухвалою від 22.01.2008 розгляд справи відкладено на 05.02.2008.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до статті 7 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" замовник зобов’язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченим цим Законом.
Крім того, згідно зі статтею 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, зокрема, розмістити звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", повідомлення про результати процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) публікуються у порядку, передбаченому ст. 291 цього Закону.
За змістом ч. 1 ст. 29-1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", оголошення про результати проведення державних закупівель оприлюднюється і публікується в інформаційних системах в мережі Інтернет та у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України, протягом 10 календарних днів після укладення договору про закупівлю або після прийняття рішення про відміну торгів, або визнання їх такими, що не відбулися.
На порушення ст. 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" відповідач не оприлюднив повідомлення про результати запиту цінових пропозицій (котирувань) на закупівлю фруктів.
Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представники в судовому засіданні позовних вимог не визнали, мотивуючи свої заперечення тим, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою створення оптимального конкурентного середовища були опубліковані оголошення щодо проведення запиту цінових пропозицій (котирувань) № К07035207 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) № 7 (07) від 07.05.2007 та оголошення № 4046256 у Спеціальному друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 19 (56) від 07.05.2007р.
По результатам проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань), відповідно до ст. 291 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Замовником були опубліковані оголошення про результати проведення торгів: оголошення № К40045807Р в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) № 40 (40) від 24.12.2007 та оголошення № 8986022 у Спеціальному друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 52 (89) від 24.12.2007р.
Також Замовником повна інформація про проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) розміщена в інформаційній системі в мережі Інтернет «Портал «Державні закупівлі України»(WWW.ZAKUPIVLI.COM) та присвоєно код № GOL/H-2664/ТЮВцк.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідач –Київський зоологічний парк –провів закупівлю фруктів шляхом застосування процедури «запит цінових пропозицій (котирувань)».
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Замовник зобов'язаний забезпечити створення умов для проведення прозорих державних закупівель та оприлюднення інформації в порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" з метою створення оптимального конкурентного середовища діяльності засобів масової інформації у сфері закупівель оголошення про заплановану закупівлю чи про проведення попередньої кваліфікації учасників публікуються у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель (далі - спеціалізований друкований засіб масової інформації), та в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, в інформаційних системах у мережі Інтернет.
Як свідчать матеріали справи, Відповідачем були опубліковані оголошення щодо проведення запиту цінових пропозицій (котирувань) № К07035207 в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) № 7 (07) від 07.05.2007 та оголошення № 4046256 у Спеціальному друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 19 (56) від 07.05.2007.
Статтею 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" передбачено, що з метою запобігання проявам корупції та формування ефективного конкурентного середовища у сфері закупівель замовник зобов'язаний забезпечити прозорість здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації, передбаченої цим законом щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти за допомогою інформаційних систем у мережі Інтернет, зокрема, розмістити звіт про результати здійснення процедури закупівлі, включаючи всі додатки до нього.
Відповідно до ст. 29-1 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" оголошення про результати проведення процедур відкритих і двоступеневих торгів, торгів з обмеженою участю та редукціону оприлюднюється і публікується в інформаційних системах в мережі Інтернет та у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України, а у випадках, коли вартість договору перевищує суму, передбачену частиною третьою статті 8 цього Закону, - також у міжнародному інформаційному бюлетені, що видає Тендерна палата України, та інших відповідних міжнародних виданнях, протягом 10 календарних днів після укладення договору про закупівлю або після прийняття рішення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися.
Позивач стверджує, що в порушення статті 41 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" відповідачем не оприлюднено звіт про результати здійснення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) фруктів.
Як підтверджено матеріалами справи, за результатами проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) та відповідно до вимог Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", Замовником були опубліковані оголошення про результати проведення торгів: оголошення № К40045807Р в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України (запит цінових пропозицій (котирувань) № 40 (40) від 24.12.2007 та оголошення № 8986022 у Спеціальному друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель № 52 (89) від 24.12.2007р.
Також Замовником повна інформація про проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) розміщена в інформаційній системі в мережі Інтернет «Портал «Державні закупівлі України»(WWW.ZAKUPIVLI.COM) з присвоєнням коду № GOL/H-2664/ТЮВцк.
Статтею 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»чітко визначено перелік, коли і в якому випадку торги відміняються, а саме, якщо:
- на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації;
- було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону;
- замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації;
- якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників;
- комісією чи судом прийняте рішення про відміну торгів.
Торги відміняються частково (за лотом), якщо було подано менше трьох тендерних пропозицій до відповідного лота.
Торги можуть визнаватися замовником такими, що не відбулися, у разі:
якщо ціна найбільш вигідної тендерної пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі;
якщо здійснення закупівлі перестало відповідати державним потребам внаслідок настання непередбачуваних об'єктивних обставин (дії непереборної сили);
інших випадків за рішенням замовника.
Повідомлення про відміну торгів, а також визнання торгів такими, що не відбулися, надсилається замовником всім учасникам протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення.
Суд враховує, що оголошення про результати проведення торгів опубліковані 24.12.2007, тобто пізніше, ніж через 10 календарних днів після укладення договору про закупівлю.
Разом з тим судом встановлено, що відповідно до законодавства України опублікування вказаних оголошень, зокрема, у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та в інформаційному бюлетені, який видає Тендерна палата України, є платним. В даному випадку плата за інформаційні послуги щодо опублікування оголошень про результати проведення торгів склала 950,00 грн.
Згідно з п. 5. 1. «Положенням про Київський Зоологічний парк» майно Зоопарку належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і закріплюється за Зоопарком на праві оперативного управління; згідно з п. 6.1. вищевказаного Положення Зоопарк утримується за рахунок:
- коштів міського бюджету;
- доходів від господарської, наукової, екскурсійної, культурно-освітньої, іншої діяльності;
- коштів позабюджетних і благодійних фондів;
- цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ і організацій, у тому числі міжнародних, окремих громадян, а також іноземних юридичних та фізичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представників сторін, з огляду на бюджетне фінансування відповідача, що передбачає цільове виділення коштів на конкретно визначені цілі, між Київським Зоологічним парком та переможцем торгів - Комунальним підприємством «Поділ нерухомість» було досягнуто домовленості щодо опублікування вищевказаних оголошень за рахунок останнього.
Оплату за інформаційні послуги у розмірі 950,00 грн. здійснено переможцем торгів Комунальним підприємством «Поділ нерухомість» відповідно до платіжного доручення №394 від 12 грудня 2007 року.
Таким чином, відповідачем було дотримано вимог Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»щодо фактичного опублікування інформації про результати торгів. При цьому суд відзначає, що статтею 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»прямо не передбачено відміни торгів саме з підстав порушення строків опублікування інформації про результати торгів.
Вимоги цього Закону щодо фактичного оприлюднення інформації відповідачем виконано, що сторонами не заперечується.
Крім того, сторонами визнається та підтверджується долученими до матеріалів справи документами, що відповідач виконав в повній мірі всі інші передбачені законодавством заходи з дотримання процедури проведення торгів, в т.ч. процедури запиту цінових пропозицій (котирувань).
Судом встановлено, що позовна заява не містить жодних підстав для відміни торгів, передбачених ст. 28 Закону.
Відповідно до ст. 4 ГПК України господарський суд вирішує господарські спори у сфері державних закупівель з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти".
Згідно з абз. 3 ч. 8 ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" Тендерна палата України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені замовником або Комісією, або контролюючими органами, а також у разі прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з метою здійснення громадського контролю має право на звернення до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.
Водночас суд відзначає таке. Позивач не оскаржує рішення, дії або бездіяльності замовника, а просить "відмінити процедуру запиту". Тобто позивач просить відмінити фактичні дії, процес (офіційно встановлений або узвичаєний чи визначений суб’єктом порядок здійснення, виконання або оформлення чого-небудь, певний хід розвитку подій), у результаті здійснення якого замовник намагається досягти поставленої мети і отримати кінцевий результат –визначити переможця тендеру і закупити товари (послуги), в яких існує потреба. При цьому в даних правовідносинах такий процес завжди передує досягненню кінцевого результату, існує об’єктивно і не залежить від кінцевого результату, а вибір замовником такої процедури не може бути предметом оскарження згідно зі ст. 36 Закону.
Оскільки предмет оскарження в сфері державних закупівель вичерпно визначено нормами Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", які є спеціальними, і такого права як право на оскарження самого факту чи процесу проведення закупівлі Тендерній палаті України не надано, то вимога позивача про відміну процедури закупівлі є такою, що не ґрунтується на чинному законодавстві і не відповідає визначеним законами способам захисту порушеного права.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Інших обґрунтувань своїх вимог, ніж ті, що наведені позивачем у позовній заяві, суду не надано.
З урахуванням викладених обставин позовні вимоги визнаються необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 49 ГПК України судові витрати та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу) покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 4, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, –
В И Р І Ш И В:
В позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку від дати його підписання як такого, що оформлене згідно зі ст. 84 ГПК України.
Суддя | О.О. Євсіков |
Дата підписання рішення –08.02.2008.