Судове рішення #18871641

НЕТІШИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

             РІШЕННЯ                                                                   

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ                                 Справа № 2-33/11/2211

                                       

28.10.2011  Нетішинський міський суд Хмельницької області в складі:

головуючого-судді Стасюк   Р.  М.

при секретарі –Федорчук Л.О.   .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нетішині цивільну справу за позовом  ОСОБА_1  до  Виконавчого комітету Нетішинської міської ради Нетішинської міської ради, відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради, дошкільного навчального закладу №7, ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №4», ДЗ «Нетішинська санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи МОЗ України», третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрогрес   про  стягнення моральної шкоди,- , -

      ВСТАНОВИВ:

  ОСОБА_1 звернувся з позовом в інтересах своєї малолітньої доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до Нетішинської міської ради, виконавчого комітету Нетішинської міської ради, відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради, дошкільного навчального закладу №7, ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №4», ДЗ «Нетішинська санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи МОЗ України», третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрогрес» про стягнення моральної шкоди. На підтвердження своїх вимог вказує, що 8 жовтня 2005 року його донька ОСОБА_1 перебуваючи в дитячому садочку №7 м.Нетішина, захворіла на гостру шлункову інфекцію - дизентерію, в результаті чого, 07.10.2005 року була госпіталізована в СМСЧ-4, прийняла ряд сильнодіючих препаратів. З 08.10.2005 року по 19.10.2005 року лікувалася стаціонарно та амбулаторно. В зв'язку з перенесеним захворюванням, загальний стан здоров'я дитини погіршився, імунна система ослаблена. Протягом останніх років донька часто і подовгу хворіє, скаржиться на біль в животі, погіршився апетит. Страждає на захворювання – підшлункової залози, запалення товстого кишківника, порушення зі сторони нервової системи. Лікується в санаторіях, що покращує стан її здоров’я. В результаті захворювання донька перенесла значний фізичний біль, страх, фізичні та душевні страждання, був порушений її нормальний звичний спосіб життя, захворювання і лікування дали ускладнення, тому просить стягнути з відповідачів  моральну шкоду, яку оцінює в 50000 грн.

Позивач в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідачів - Нетішинської міської ради та виконавчого комітету Нетішинської міської ради надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Згідно заперечень позов не визнав вказавши, що в період захворювання доньки позивача, управління освіти організовувало харчування дітей в ДНЗ №7, засновником якого є Нетішинська міська рада, яка виділяла кошти на харчування дітей, а виконавчий комітет розподіляв їх між садочками. Підставою для відповідальності органу місцевого самоврядування є заподіяння шкоди юридичним та фізичним особам в результаті прийняття незаконних рішень, вчинення неправомірних дій чи бездіяльності при здійсненні ними виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Враховуючи відсутність таких, в позові позивачу просить відмовити.

Відповідач - відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради згідно заперечень позов не визнав вказавши, що в квітні 2008 року управління освіти реорганізовано у відділ освіти, який є його правонаступником. Позивач ОСОБА_1 не надав докази того, що діями посадових осіб відділу освіти заподіяно моральну шкоду його доньці. Відповідальність за безпеку і якість продуктів харчування та продовольчої сировини, готової продукції покладається на постачальника, організацію (підприємство), що забезпечують харчування учнів, або керівника закладу, якщо працівники харчоблоку входять до штатного розпису закладу. У 2005 році вибір постачальника молока і молочних продуктів здійснювався в результаті проведення тендерних процедур, функцію яких було покладено на тендерний комітет виконавчого комітету Нетішинської міської ради. Збудник дизентерії Зонне виявлено з харчових продуктів (кефір-дата виготовлення 05.10.2005 року) виробництва мінімолокозаводу ТОВ «Агропрогрес», який згідно меню-вимоги 05.10.2005 року вживали на вечерю діти ДНЗ. Якість кефіру контролювалась на підставі супровідних документів постачальника-сертифікату якості.

Відповідач - дошкільний навчальний закладу №7 позов не визнав. Згідно заперечень вказав, що відповідно до Статуту, ДНЗ (ясла-садочок) №7 «Оленка» знаходиться в комунальній власності Нетішинської міської ради, яка здійснює фінансування закладу, його матеріально-технічне забезпечення, організовує харчування дітей. В 2005 році організацію харчування в ДНЗ здійснювало КП «Об'єднання шкільних їдалень» виконавчого комітету Нетішинської міської ради, яке на даний час ліквідовано. З протокольного рішення Урядової комісії з розслідування причин масового отруєння дітей у дитячих дошкільних закладах м.Нетішина від 15.10.2005 року встановлено, що збудник дизентерії Зонне виявлено з харчових продуктів (кефір-дата виготовлення 05.10.2005 року), виробництва мінімолокозаводу ТОВ «Агропрогрес», який вживали на вечерю діти ДНЗ. Відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах зняттю проби не підлягають продукти промислового виробництва-сосиски, тверді сири, кондитерські вироби (цукерки, вафлі, печиво, тощо). Кисломолочні напої у дрібній розфасовці роздаються дітям безпосередньо у групах. ДНЗ №7 ніякої іншої перевірки якості поставленого кефіру, окрім перевірки сертифікатів якості, ні теоретично, ні практично провести не міг у зв'язку з відсутністю в закладі відповідної лабораторії. З боку працівників ДНЗ №7 були вжиті всі заходи для забезпечення збереження та зміцнення фізичного здоров'я та створення безпечних та нешкідливих для здоров'я дітей умов утримання.

Представник відповідача - ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №4» до суду не з’явилась, в запереченнях на позов вказала, що ні до тендеру, щодо укладення угоди, ні до постачання молочнокислої продукції в ДНЗ №7, медичний заклад немає жодного відношення. В жовтні 2005 року працівниками закладу була здійснена кваліфікована медична допомога всім потерпілим дітям ДНЗ, тому позов не визнають, просить справу розглядати у їх відсутності.

Представник відповідача ДЗ «Нетішинська санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи МОЗ України» в судове засідання не з'явився, однак подав заперечення на позов, з якого слідує, що згідно санітарних вимог бактеріологічні дослідження готових страв та продуктів промислового виробництва в ДНЗ та ЗОШ, ДЗ «Нетішинська СЕС» проводить не щоденно, а вибірково,  щоквартально. Продукти промислового виробництва( в даному випадку 1% кефір) зняттю проби не підлягають, але в добових пробах щоденного раціону залишаються. Збудник дизентерії, який був виділений в 1% кефірі виробництва Славутського мінімолокозаводу «Агропрогрес», по смакових якостях, запаху, зовнішньому вигляді визначити неможливо, оскільки, він виділяється лише при проведенні бактеріологічних досліджень.

Представник третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів-Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропрогрес» в судове засідання не з'явився, подав заяву, з якої слідує, що він заперечує проти позовних вимог, просить справу розглянути у його відсутність.

Розглянувши матеріали справи, пояснення та заперечення сторін, їх представників, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Між позивачем ОСОБА_1 та ДНЗ (ясла-садочок) №7 «Оленка» виникли правовідносини з приводу виховання дитини і забезпечення їй безпеки.

Права дитини у сфері дошкільної освіти визначені Конституцією України, Законом України «Про освіту», Законом України «Про дошкільну освіту» (ст.28), відповідно до яких дитина має гарантоване державою право на безпечні та нешкідливі для здоров'я умови утримання, розвитку, виховання і навчання.

Статтею 7, ч.2 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що завданням дошкільної освіти є збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров'я дитини. Дошкільний навчальний заклад створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.

Згідно ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту» натуральний набір продуктів для харчування дітей дошкільного віку визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі охорони здоров'я спільно з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі освіти і науки за погодженням з спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі фінансів. Організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації та підпорядковані їм органи управління, у сфері управління яких перебувають дошкільні навчальні заклади, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування, а також на керівників дошкільних навчальних закладів. Контроль і державний нагляд за якістю харчування у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності покладаються на засновників (власників) цих закладів, відповідні органи управління охорони здоров'я та відповідні органи управління освітою.

З матеріалів справи вбачається, що донька позивача, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 07.10.2005 року відвідувала дитячий садок №7 м.Нетішин.

Як видно зі списку хворих дітей, ОСОБА_2 була на лікуванні в ДЗ «СМСЧ №4» з з діагнозом-гостра дизентерія Зонне.

Згідно висновку судово-медичної експертизи (а.с.30-31) ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному та амбулаторному лікуванні в Нетішинській МСЧ-4 з 07.10.2005 року по19.10.2005 року з приводу захворювання гострою дизентерією Зонне. Вказане захворювання належить до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинило короткочасний розлад здоров'я. Небезпечного для життя стану при поступленні ОСОБА_1. в стаціонар МСЧ-4 і в період лікування не відмічалось. Факт видужання потерпілої ОСОБА_1. підтверджується записом лікуючого лікаря в амбулаторній карті про одужання 19.10.2005 року.

Із досліджених доказів слідує, що ДНЗ (ясла-садочок) №7 «Оленка» є власністю Нетішинської міської ради та юридичною особою (п. 1.2 ,1.7 Статуту).

Договір про поставку в дошкільні навчальні заклади м. Нетішин молока і кисломолочної продукції заключили ТОВ «Агропрогрес» та Нетішинське міське управління освіти, яке, згідно положення, затвердженого Нетішинською міською радою 31 січня 2003 року організовує харчування дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету міста та залучених коштів.

Згідно п.10.3 Статуту фінансово-господарська діяльність ДНЗ провадиться на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до законодавства. Джерелами фінансування ДНЗ є кошти: засновника, відповідних бюджетів, батьків або осіб, які їх замінюють, добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб, інші кошти, не заборонені законодавством України.

Відповідно до п.7.9 Статуту працівники ДНЗ несуть відповідальність за життя, фізичне і психологічне здоров'я кожної дитини згідно з чинним законодавством.

П.5.1 Статуту передбачено, що організацію харчування в ДНЗ здійснює «Об'єднання шкільних їдалень виконкому Нетішинської міської ради», а п.5.3 встановлює, що контроль за харчуванням веде дієтсестра «Об'єднання шкільних їдалень», СЕС, лікар, старша медсестра, завідуюча ДНЗ.

Відповідно до п.4 «Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України і Міністерства освіти і науки України від 01.06.2005 року №249/329, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 15.06.2005 року №661/10991 (далі Порядок) визначено, що відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, за матеріально-технічний стан харчоблоку (їдальні, буфету), додержання вимог санітарного законодавства є засновники (власники), керівники цих закладів та організації (підприємства), що забезпечують харчування дітей.

П.п. 13,14 Порядку встановлено, що перелік постачальників продуктів харчування та продовольчої сировини визначається рішеннями тендерних комітетів (комісій) за погодженням з територіальною установою державної санітарно-епідеміологічної служби. Під час прийняття рішень тендерними комітетами (комісіями) надається перевага постачальникам з прямими поставками та поставками з найменшою кількістю посередників (п.1З). Відповідальність за безпеку і якість продуктів харчування та продовольчої сировини, готової продукції покладається на постачальника, організацію (підприємство), що забезпечують харчування учнів, або керівника закладу, якщо працівники харчоблоку входять до штатного розпису закладу, відповідно до Закону України "Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини (п.14).

Згідно ч.2 ст.169 ЦК України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо).

Ч.1 ст.176 ЦК України встановлює, що територіальні громади не відповідають за зобов'язаннями створених ними юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом.

Згідно п.6 ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції виконкому міської ради відноситься організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.

Оцінюючи наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відповідальність по і відшкодуванню моральної шкоди за позовом ОСОБА_1 повинна покладатись на дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №7 «Оленка», який відповідно до вказаного вище законодавства та п.7.9 Статуту несе відповідальність за життя, фізичне і психологічне здоров!я кожної дитини згідно з чинним законодавством.

Як було встановлено судом, донька  позивача, ОСОБА_1 , захворіла на гостру дизентерію Зонне внаслідок вживання в дошкільному навчальному закладі №7 кефіра «Європейський», виготовленого Славутським мінімолокозаводом ТОВ «Агропрогрес».

Із досліджених доказів слідує, що в 2005 році вибір постачальника молока і молочних продуктів здійснювався в результаті проведення тендерних процедур, функцію яких було покладено на тендерний комітет виконавчого комітету Нетішинської міської ради. Збудник дизентерії Зонне виявлено з харчових продуктів(кефір-дата виготовлення 05.10.2005 року) виробництва міні молокозаводу ТОВ «Агропрогрес», який згідно меню-вимоги 05.10.2005 року вживали на вечерю діти ДНЗ. Якість кефіру контролювалась працівниками садочка на підставі супровідних документів постачальника-сертифікату якості.

Вимог про відшкодування моральної шкоди до ТОВ «Агропрогрес»  ОСОБА_1  не заявляє. Суд не вбачає підстав для стягнення такої з інших відповідачів, так як, позивачка не надала докази, які б свідчили про неправомірні рішення, дії чи бездіяльність Нетішинської міської ради, виконавчого комітету Нетішинської міської ради, відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради, ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №4», ДЗ «Нетішинська санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи МОЗ України».

Згідно ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст.1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Суд вважає, що дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №7 «Оленка» не забезпечив безпечних та нешкідливих для здоров'я умов утримання ОСОБА_1 тому повинен відшкодувати заподіяну їй моральну шкоду, в зв'язку з перенесеними нею стражданнями та переживаннями внаслідок ушкодження здоров'я, необхідністю лікування, однак в меншому розмірі, ніж просить позивач, враховуючи характер і тривалість страждань та переживань, перенесених його донькою, вимушених змінах у його житті, стану здоров’я при поступленні в лікувальний заклад, перебіг хвороби, оскільки, даних про те, що ОСОБА_2 продовжувала хворіти після закінчення амбулаторного лікування, 19.10.2005 року та що саме перенесене захворювання дало ускладнення для його здоров'я, ОСОБА_1 не надав.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 81, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України,-

                                                                         В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з дошкільного навчального закладу (ясла-садок) №7 «Оленка» м.Нетішин Хмельницької області на користь ОСОБА_1 3500,00грн. моральної шкоди, на користь держави судовий збір в сумі-8 грн.50 коп. та 7 грн. 50 коп. за інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду справи.

В позові до Нетішинської міської ради, виконавчого комітету Нетішинської міської ради, відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради, ДЗ «Спеціалізована медико-санітарна частина №4», ДЗ «Нетішинська санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи МОЗ України»,- відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до апеляційного суду Хмельницької області, через Нетішинський міський суд, протягом десяти днів після проголошення рішення суду.

Суддя :                                                                                              Стасюк   Р.  М.                                                                                                                                                                                                                                      

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація