Судове рішення #18856344

Справа №2-826/11          

РІШЕННЯ

ІМ»ЯМ                  УКРАЇНИ

10.10.2011р.                                        Ленінський районний суд м. Вінниці

в складі: головуючого Овсюка Є.М.

при секретарі Драчук  Т.

розглянувши у відкритому  судовому засіданні в м. Вінниці справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3  особи без самостійних вимог на стороні відповідача –3-ї Вінницької Державної нотаріальної контори про визнання права на спадщину та зобов»язання до видачі свідоцтва,-

                                        Встановив:

          20.01.2011року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 з позовом про визнання права на спадщину та зобов»язання до видачі свідоцтва. Ухвалою суду від 26.09.2011 році до участі в справі в якості Ш особи без самостійних вимог  притягнена  3 Вінницька держнотконтора.

          В позові вимоги обґрунтовуються тим, що йому, як спадкоємцю 4-ї черги за законом після смерті ОСОБА_3 3-я Вінницька держконтора до якої він з письмовою заявою звернувся 29.12.2009року відмовилась видати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, яке складається з квартири АДРЕСА_1. Підставою відмови стало те, що покійна ОСОБА_3 за життя склала заповіт на зазначену квартиру на іншу особу, а тому він не має права спадкування за цією квартирою, поскільки відмова викладена не в формі постанови, а в формі простої письмової відповіді,  вважає, що порушено його право на спадщину, оскільки згідно Закону України «Про нотаріат»відмова у вчиненні  нотаріальної дії повинна викладатись нотаріусом у формі  постанови,  яка може бути оскаржена в судовому порядку.

          Також свої вимоги обґрунтовує тим, що особа на яку було складено заповіт ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадщина після померлої ОСОБА_3, але  сама померла більше як через рік після  відкриття спадщини  не оформивши та не зареєструвавши  при цьому своїх спадкових справ на квартиру шляхом отримання  свідоцтва про право на спадщину за заповітом на нерухоме майно з подальшою його реєстрацією в КП «ВМБТІ»і таким чином не набула права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом, а отже і  спадкоємці після неї за законом не мають права на квартиру і в даному випадку спадкова  трансмісія не застосовується.  

          

                                                  2

Поскільки у  встановлений законом порядок спадщина після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не прийнята і немає підстав для застосування спадкової трансмісії у нього виникло право на спадкування спадщини, як спадкоємця 4-ої черги, оскільки інші спадкоємці за законом відсутні. Померла ОСОБА_3 являлась дружиною його померлого батька, після смерті якого він проживав з нею  однією сім»єю, а тому має право на прийняття  спадщини.

          В судовому засіданні представник позивача  ОСОБА_5  підтримала позов посилаючись на викладені в ньому обставини.

          Представник відповідача ОСОБА_2 -  ОСОБА_6 позов не визнав і просив відмовити в його задоволені як безпідставному.

          Представник Ш- особи –Ш-ї Вінницької держноконтори в  суд не з»явився, причин неявки не  повідомив, але поскільки в справі наявні  копії нотаріальних документів по оформленню спадщини після померлої ОСОБА_3 суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника  нотаріальної контори.

          Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про відсутність  підстав для задоволення позову приймаючи до уваги наступне.

          По справі встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1,виданим 10.09.2008року Вінницьким міським управлінням юстиції Вінницької області.

          Після її смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1.

          5.03.2003 року ОСОБА_3 було складено заповіт на ім.»я ОСОБА_2 за яким вона заповіла останній  все своє майно.

          4.03.2009року ОСОБА_7 було  подано заяву про   прийняття спадщини за заповітом після померлої на квартиру АДРЕСА_1.

          ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_2 виданим 13.08.2009року.  Вінницьким  міським управлінням юстиції Вінницької  області і після її смерті  відкрилась спадщина на частину квартири АДРЕСА_2.

          14.10.2009 року ОСОБА_2 було подано заяву про прийняття спадщини за законом після померлої ОСОБА_7 в т. числі на майно що належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3спадкоємцем якої за заповітом була ОСОБА_7, яка прийняла спадщину після неї.

          22.10.2009року ОСОБА_8 до 3-ї Вінницької держнотконтори  було подано заяву про відмову від спадщини після смерті її доньки ОСОБА_7 на користь ОСОБА_2

          29.12.2009 року до Ш-ї Вінницької держнотконтори звернувся з письмовою заявою ОСОБА_1 як спадкоємець, 4-ої черги за законом  надавши в підтвердження довідку МКП ЖЕК №10 від 14.05.2009 року про те, що він проживав з липня 2004 до вересня 2008 року по АДРЕСА_1 у  мачухи ОСОБА_3 1925р.н.,  яка померла.                              Державний нотаріус 3-ї Вінницької держнотконтори Березовська В.С. в листі ОСОБА_1 повідомила, що він не має права одержати свідоцтво про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1, поскільки покійна  ОСОБА_3 за життя склала заповіт на іншу особу, а тому не буде закликатись до  спадкування.

          ОСОБА_1 в позові як на одну з підстав посилається на те, що поскільки спадкоємець  ОСОБА_7 на яку було складено заповіт не оформила та не зареєструвала  спадкових прав на квартиру шляхом отримання свідоцтва на право на спадщину на нерухоме майно з подальшою його реєстрацією в  КП «ВМБТІ»то після її смерті спадкоємці після  ОСОБА_7 не мають права на квартиру і спадкова трансмісія не може застосовуватись, а тому право на спадщину виникає у спадкоємця  за законом згідно черговості.

          Дане твердження позивача є хибним і суперечить нормам закону.

          Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Поскільки  спадкоємець ОСОБА_7  яка звернулась в 3-ю Вінницьку нотаріальну контору з заявою про прийняття  спадщини після ОСОБА_3 не встигла  оформити та зареєструвати своїх прав на спадщину внаслідок смерті її спадкоємці мають право на оформлення свого права на спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 яка складається з квартири АДРЕСА_1 на підставі застосування спадкової трансмісії навіть про відсутність оформленого свідоцтва про  право на спадщину відповідно до положень частині 3 ст.1296 ЦК України.

          Не можуть бути задоволені вимоги позивача про визнання за ним права на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 яка складається з квартири АДРЕСА_1  і визнання за ним права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, як спадкоємця 4-ої черги, поскільки інші спадкоємці відсутні.

          Відповідно до ст.1264 ЦК України у четверту  чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім»єю не   менше як п»ять років до часу відкриття спадщини.

          Як доказ проживання його з спадкодавцем ОСОБА_3 позивач надав довідку МКП ЖЕК-10 від 14.05.2009року №976 відповідно до якої він проживав по АДРЕСА_1 з липня 2004 року до вересня 2008 року у  мачухи  ОСОБА_3,яка померла. Навіть якщо розцінювати дану довідку як достовірну, вона не може бути підставою для визнання  ОСОБА_1 спадкоємцем 4-ої черги  спадковості за законом, оскільки по довідці період проживання однією сім»єю складає 4 роки і 1 місяць, а в законі /ст.1264/ зазначено період проживання зі спадкодавцем однією сім»єю не менше як п»ять років до часу   відкриття спадщини. Таким чином зазначена довідка не може бути підставою для визнання позивача ОСОБА_1 спадкоємцем 4-ї черги за законом.

          Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання  особи зі  спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв»язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини,  спадкоємець має право звернутись в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

          Позивач не скористався можливістю встановити факт проживання однією сім»єю зі  спадкодавцем у  зазначений спосіб, при відсутності підтвердження  факту  проживання відповідними документами, а з врахуванням зазначеного не має права на визнання його спадкоємцем 4-ої черги спадковості за законом і визнання за ним права на спадщину після померлої ОСОБА_1 і права на квартиру в порядку спадкування за законом.

          Враховуючи наведене,керуючись ст.49 ЗУ «Про  нотаріат», ст.ст. 1218,1219,1223,1264,1296 ЦК України, ст.ст. 57-60,212-215, 218 ЦПК України,-

                                                ВИРІШИВ:

          В позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Ш- особи без самостійних вимог на стороні відповідача -  Ш  Вінницької державної нотаріальної контори про визнання права на спадщину та зобов»язання до видачі свідоцтва –відмовити.

          Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.


          СУДДЯ:













  • Номер: 6/212/117/15
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2015
  • Дата етапу: 25.05.2015
  • Номер: 22-ц/811/3387/19
  • Опис: Сидоряк Н.П. до Сидоряка Є.А. про поділ майна, що є у спільній сумісній власності
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Львівський апеляційний суд
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.10.2019
  • Дата етапу: 25.10.2019
  • Номер: 6/161/7/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: скасовано
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.12.2019
  • Дата етапу: 26.05.2020
  • Номер: 22-ц/802/548/20
  • Опис: про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Волинський апеляційний суд
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.03.2020
  • Дата етапу: 30.03.2020
  • Номер: 6/0158/41/21
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Ківерцівський районний суд Волинської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.07.2021
  • Дата етапу: 21.07.2021
  • Номер: 2/499/11/14
  • Опис: про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.10.2011
  • Дата етапу: 07.07.2014
  • Номер: 2/231/2674/11
  • Опис: про встановлення факту належності правовстановлюючого документу та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.08.2011
  • Дата етапу: 08.09.2011
  • Номер: 2/390/11
  • Опис: про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.03.2011
  • Дата етапу: 20.04.2011
  • Номер: ц598
  • Опис: про стягнення боргу.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Центральний районний суд м. Миколаєва
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: залишено без розгляду
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.11.2010
  • Дата етапу: 19.04.2011
  • Номер:
  • Опис: ПРО ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ У ВІДНОШЕНІ ПАВЛА АНДРІЯ АНДРІЙОВИЧ 16.03.1994 р.
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.02.2011
  • Дата етапу: 28.04.2011
  • Номер: 2/1502/3671/11
  • Опис: про розірвання шлюбу
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Арцизький районний суд Одеської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.09.2011
  • Дата етапу: 21.10.2011
  • Номер: 2/1603/2328/11
  • Опис: про стягнення заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Гадяцький районний суд Полтавської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.06.2011
  • Дата етапу: 20.07.2011
  • Номер: 6/352/67/14
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.08.2014
  • Дата етапу: 05.11.2014
  • Номер: 2/826/11
  • Опис: позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.04.2010
  • Дата етапу: 19.01.2011
  • Номер: 6/161/646/19
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Луцький міськрайонний суд Волинської області
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.12.2019
  • Дата етапу: 26.12.2019
  • Номер: 2/0418/2236/11
  • Опис: про зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-826/11
  • Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
  • Суддя: Овсюк Є. М.
  • Результати справи: закрито провадження
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 22.06.2010
  • Дата етапу: 18.03.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація