Справа №2-а-11068/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.09.2011р. Ленінський районний суд м. Вінниці в складі: головуючого судді Овсюка Є.М.
при секретарі Олійник І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення в Ленінському районі м. Вінниці № 1 (Центр) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення суми недоплаченої щомісячної грошової допомоги, зобов’язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Ленінського районного суду м. Вінниці з позовом до Управління праці і соціального захисту населення в Ленінському районі м. Вінниці № 1 (Центр) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення суми недоплаченої щомісячної грошової допомоги, зобов’язання до вчинення дій.
Позов мотивовано тим, що позивач є матір’ю малолітнього сина, та фактично здійснює за ними догляд до досягнення трирічного віку. Так з моменту народження сина відповідачем виплачувалось допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 гривень, як особа, яка фактично здійснює догляд за дітьми. Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим законом та іншими законами. У відповідності до рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. відповідачі повинні виплачувати їй допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи щомісячно. Вважає, що рішенням №10-рп/2008 від 22.05.2008 року Конституційний суд України підтвердив факт порушення чинного законодавства в частині правильності призначення розміру щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму на місяць для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 54 ЗУ «Про державний бюджет на 2009рік»затверджений прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі 557грн. Позивач вважає, що недоплата у 2009 році, за двох дітей склала 6128,97грн., які просить стягнути з відповідачів. Крім цього, просить суд зобов’язати відповідачів в подальшому нараховувати та виплачувати зазначену допомогу в розмірі визначеному чинним законодавством прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
У судовому засіданні позивач позов підтримала та просила його задовольнити посилаючись на обставини викладені в ньому.
Представник Управління праці та соціального захисту населення в Ленінському районі м. Вінниці №1 (Центр) в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі «Про державний бюджет України»на відповідний календарний рік. У разі збільшення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір призначеної позивачу допомоги буде автоматично перерахований та збільшений.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що на утриманні позивача знаходяться син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судовому засіданні встановлено, що допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку призначена позивачці на термін відпустки по догляду за дитиною з 19.05.2009 року по 27.02.2012 року у розмірі по 130 грн. на дитину.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а саме допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Виходячи з наведеного, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається і виплачується в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі «Про Державний бюджет України» на відповідний календарний рік. У разі збільшення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір призначеної позивачу допомоги буде автоматично перерахований та збільшений.
Відповідно до ст. 95 Конституції України, виключно законом України «Про державний бюджет України», визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України, при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та закону України «Про Державний бюджет України».
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької міської ради при виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку діяв в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства і ніяким чином не порушував права та інтереси позивачки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми»передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей, віком до 6 років.
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», передбачено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»та п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
У відповідності до змін, внесених до п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 січня 2008 року надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 23 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»не визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). За таких обставин у 2008 році відповідач діяв відповідно до чинного законодавства, тобто правомірно.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»передбачає установлення у 2009 році прожиткового мінімуму на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. При цьому розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»(у редакції Закону України від 28.12.2007р № 107-VІ), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки про стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з травня 2009р. по 01 грудня 2009р. не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та не підлягають задоволенню, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена відповідно до норм чинного законодавства, тому для проведення перерахунку немає законодавчих підстав.
Керуючись ст.ст. 19, 95 Конституції України, Законом України «Про державний бюджет України», Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст.ст. 8, 9, 17, 71, 158-163, 167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення в Ленінському районі м. Вінниці № 1 (Центр) про визнання протиправною бездіяльність, стягнення суми недоплаченої щомісячної грошової допомоги, зобов’язання до вчинення дій - відмовити.
Постанова суду набуває законної сили, якщо протягом десяти днів з дня її отримання не було подано апеляційної скарги.
Суддя
- Номер: 2-а/617/4930/11
- Опис: зобов’язання провести нарахування та виплату коштів по ЧАЕС
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-11068/11
- Суд: Овруцький районний суд Житомирської області
- Суддя: Овсюк Є. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.05.2011
- Дата етапу: 07.12.2012