Справа № 2/183-2008 р
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
11 березня 2008 року Шаргородський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Трофімчука М.Ю.
при секретарі Палій М.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Шаргороді в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського акціонерного товариства «Соснівське» м. Шаргород про визнання дійсним договору купівлі-продажу майна та визнання права власності на майно,
в с т а н о в и в:
12.02.2008 року ОСОБА_1. звернувся в суд з позовом до САТ «Соснівське» м. Шаргород про визнання дійсним договору купівлі-продажу майна та визнання права власності на майно, зазначивши, що згідно договору № 112 від 15.08.2007 року САТ «Соснівське» м. Шаргород продало йому нежитлову будівлю складу (нежиле приміщення) загальною площею 1128,6 кв. м., яке знаходиться по АДРЕСА_1 і належало відповідачу на підставі свідоцтва про право власності на нежитловий об'єкт нерухомого майна. Продаж за домовленістю сторін вчинено за 13700 грн., які він за умовами договору сплатив 10.10.2007 року, що підтверджується квитанцією прибуткового касового ордера №6 від 10.10.2007 року. Даний договір укладений письмово, але не посвідчений нотаріально з вини відповідача, який ухиляється від нотаріального посвідчення даного договору. Право власності на вказане майно не було зареєстровано в державному реєстрі, а тому право власності відповідача на нього припинено з моменту видачі йому накладної та складання акту прийому-передачі, тобто з 15.08.2007 року.
ОСОБА_1. просить визнати дійсним договір від 15.08.2007 року купівлі-продажу нерухомого майна нежитлової будівлі складу (нежилого приміщення) загальною площею 1128,6 кв.м., яке знаходиться поАДРЕСА_1, вартістю 13700 грн. та визнати за ним право приватної власності на нерухоме майно -нежитлову будівлю складу (нежиле приміщення) загальною площею 1128,6 кв.м., яке знаходиться поАДРЕСА_1, вартістю 13700 грн.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1. підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник САТ «Соснівське» м. Шаргород, голова правління Кулешов Г.І. в судовому засіданні позов визнав і пояснив, що дійсно в серпні 2007 року САТ «Соснівське» м. Шаргород продало ОСОБА_1нежитлову будівлю складу, але нотаріально договір купівлі-продажу тоді не був посвідчений, оскільки товариство не мало можливості сплатити послуги нотаріуса, БТІ, державне мито через відсутність коштів на ці витрати.
Вирішуючи спір суд встановив факт заключення договору купівлі- продажу нерухомого майна, відповідно до якого 15 серпня 2007 року САТ «Соснівське» м. Шаргород продало, а ОСОБА_1. купив належну продавцю нежитлову будівлю складу (нежиле приміщення) загальною площею 1128,6 кв.м. поАДРЕСА_1 за 13700 грн. Таким чином позивач виконав умови договору: сплатив вартість майна, прийняв його і володіє ним до цього часу. Проте угода нотаріально не посвідчена з вини відповідача, який ухиляється від нотаріального посвідчення договору, посилаючись на відсутність коштів на нотаріальне посвідчення і сплату державного мита.
Зазначені обставини в судовому засіданні підтверджені поясненнями позивача, представника відповідача, свідоцтвом про право власності на нежитловий об'єкт нерухомого майна в АДРЕСА_1, із якого вбачається, що власником складу є відповідач (а.с.10), договором купівлі-продажу нежитлової будівлі складу, з якого вбачається, що позивач купив належну відповідачу нежитлову будівлю складу (а.с. 7), квитанцією до приходного касового ордеру № 6 від 10.10.2007 року із якої вбачається, що ОСОБА_1 . вніс в касу підприємства за придбання нежитлової будівлі складу 13700 грн.( а.с.8.)
Даному факту відповідають правовідносини, які регулюють набуття права власності.
В силу ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку ( квартири), іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 ЦК України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не посвідченого нотаріально, дійсним.
Якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається (ч.2 ст.220 ЦК України).
Таким чином право ОСОБА_1 на набуття права власності на викуплене нерухоме майно, через ухилення відповідача від нотаріального посвідчення угоди, порушено і підлягає судовому захисту.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 214-215 ЦПК України, на підставі ст. ст. 220 ч.2, 334 ч.3; 657 ЦК України, ст.ст. 12,48 Закону України « Про власність», суд
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Визнати договір купівлі -продажу, укладений між ОСОБА_1 та сільськогосподарським акціонерним товариством «Соснівське» м. Шаргород Вінницької області 15 серпня 2007 року, згідно якого САТ «Соснівське» продало, а ОСОБА_1. купив, належну продавцю, нежитлову будівлю складу під АДРЕСА_1 загальною площею 1128,6 кв. м. - дійсним.
Визнати право власності за ОСОБА_1 на нежитлову будівлю складу під АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Шаргородський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Рішення набирає чинності через 10 днів після його проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у 20 денний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.
СУДДЯ :