Справа № 22-ц-4597/11 Головуючий у 1 інстанції: Невойт П. С.
Доповідач в 2-й інстанції: Кіт І. Н.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2011 року
колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:
головуючого: Кота І.Н.
суддів: Каблака П.І., Крайник Н.П.
при секретарі: Купчак О.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні у місті Львові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 25 травня 2011 року.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Шевченківського районного суду м.Львова від 25 травня 2011р. задоволено позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу. Розірвано шлюб зареєстрований між сторонами 05.08.1989р. у відділі ЗАГС Шевченківського району м.Львова , актовий запис № 424.
Рішення суду оскаржив відповідач ОСОБА_2. В апеляційній скарзі покликається на його незаконність та невідповідність викладених у ньому висновків дійсним обставинам справи. Зокрема зазначає, що справу розглянуто у його відсутності без належного повідомлення про час і місце проведення судових засідань та вручення йому копій позовної заяви й ухвали про відкриття провадження у справі. Суд не з»ясував дійсних взаємин сторін й ухвалив формальне рішення про розірвання шлюбу, яке не ґрунтується на жодних доказах про неможливість збереження сім»ї сторін.
Просить рішення районного суду скасувати й ухвалити у справі нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши у межах доводів апеляційної скарги та пред»явлених позовних вимог законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи із наступного.
Відповідно до положень ст.ст. 11, 60 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. При цьому, кожна із сторін зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно із роз»ясненнями, що містяться у п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21.12.07р. «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя «та змісту положень ст.111 та ч.2 ст. 112 СК України, шлюб може бути розірвано в судовому порядку лише за умови , якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам дітей. Із цією метою суди повинні уникати формалізму, при вирішенні таких позовів, повно та всебічно з»ясовувати фактичні взаємини подружжя, забезпечувати участь у судовому засіданні , як правило , обох сторін, вживати заходів до примирення подружжя.
Як беззаперечно вбачається із матеріалів справи, при вирішенні спору суд зазначених положень матеріального закону не дотримав, оскільки жодного разу відповідача у судові засідання в порядку встановленому ст.ст.74, 76 ЦПК України не повідомляв й ухвалив рішення у його відсутності, без належної перевірки і з»ясування дійсних взаємин сторін, та при відсутності жодних доказів про неможливість збереження подружжя ( а.с.8, а.с.10, а.с. 12, а.с.14-15) .
В цьому зв»язку й в силу вимог ч.1 ст.309 ЦПК України, ухвалене з порушенням вимог матеріального і процесуального закону судове рішення залишатися в законній силі не може й підлягає обов»язковому скасуванню з прийняттям судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову в позові за його безпідставністю і недоведеністю.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів,-
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволити. Рішення Шевченківського районного суду м.Львова від 25 травня 2011 скасувати з ухваленням судом апеляційної інстанції нового рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_3.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене протягом 20-ти днів з часу набрання законної сили, шляхом подання на нього касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий
Судді :