Судове рішення #18716661

Справа № 2-а-2192/11   

11.11.2011

Справа № 2 а- 2192

             2011р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

11 листопада 2011 року Суддя Кіровського міського суду Луганської області Харченко Г.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську, Луганської області про бездіяльність та стягнення недосплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд                                                                                          

                                                           в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області, в якому зазначив, що він має правовий статус дитини війни, відповідачем йому не доплачувалося підвищення до пенсії, передбачене ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», просить поновити пропущений строк для звернення до суду,  зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому підвищення на 30 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2009 року та на далі.

У судове засідання позивач та представник відповідача не з»явилися, просили справу розглядати за їх відсутності.

Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням. (а.с.5)

Відповідачем було повністю відмовлено позивачу у перерахунку та виплаті доплати до пенсії, як дитині війни, оскільки з 2008 року позивачу виплачується підвищення до пенсії в розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того посилається на позовну давність передбачену ст.99 КАС України.  (а.с. 6).

Суд вважає, що така відмова частково не відповідає вимогам закону.

Відповідно до ст. ст.16, 267  Цивільного Кодексу України  одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути  визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або  органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Ст.11 КАС України регламентує, що розгляд і вирішення  справ  в адміністративних судах здійснюються  на засадах  змагальності сторін  та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.         Докази надаються сторонами.

В силу ст..  9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані  діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість  якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996р. № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»від 18 листопада 2004 року № 2195-ІV, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок -  20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»N 835-VI від 26.12.2008 р. затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 01 січня по 31 жовтня 2009р. у розмірі 498 гривень.

Відповідно до ст. 52 Закону України  «Про Державний бюджет України на 2010р.»встановлені розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність на 2010р. з 01 січня 2010р. –695 грн., з 01 квітня 2010р. –706 грн., з 01 липня 2010р. –709 грн., з 01 жовтня 2010р –723 грн., з 01 грудня 2010р. –734 грн.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік», прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць становить: з 1 січня - 750 грн., з 1 квітня - 764 грн., з 1 жовтня - 784 грн., з 1 грудня - 800 грн.

Що стосується посилання відповідача на те, що розмір мінімальної пенсії, який відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, застосовується лише для розрахунку пенсій, призначених на підставі Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а не спеціальних законів, що передбачено ст. 28 вказаного закону, то суд вбачає помилковість такого тлумачення, оскільки відповідно до ст.ст. 1 та 5 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»мінімальна пенсія –це державна гарантія, розмір якої визначається законом і цей закон регулює відносини, що виникають між суб»єктами загальнообов»язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, перердбачених вказаним законом або в частині, що не суперечить вказаному закону. Виключно вказаним законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Сторони є суб»єктами загальнообов»язкового державного пенсійного страхування відповідно до ст.ст. 3,5 та 11 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»,  тому при вирішенні питання щодо застосування  розміру мінімальної пенсії для непрацездатних осіб при розрахунку підвищення пенсії позивачеві, слід застосовувати норми Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки Законом України «Про соціальний захист дійтей війни»ці питання не передбачені.  

Протягом 2009 та 2010 років позивач набув право на отримання доплати у розмірі, визначеному ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки зазначена норма протягом цих бюджетних років не зупинялась і не скасовувалась.

Судом приймаються до уваги доводи відповідача щодо пропуску позивачкою шестимісячного строку, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернувся до суду за захистом порушених прав 26.09.2011 року, причин поважності пропуску шестимісячного строку суду не навів, а тому у задоволенні його позову в частині вимог, які не охоплюються зазначеним строком, слід відмовити на підставі ст.99 КАС України.

Діяння відповідача щодо не нарахування  та невиплати позивачу доплати відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком починаючи з 26.03.2011 року слід визнати протиправними та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену доплату із урахуванням проведених виплат за вказаний період.

Законом України від 14 червня 2011 року № 3491-6 "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнені прикінцеві положення пункту 4 певним змістом, яким серед іншого установлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання п.7 Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-6, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 від 06.07.2011 року " Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", відповідно до п.6 якої встановлено, що дітям війни до пенсії проводиться підвищення у розмірі 49,8 грн. Дана постанова набрала чинності 23.07.2011 року та діє до 01.01.2012 року.

За таких обставин кінцевою датою перерахунку та виплати щомісячного підвищення пенсій як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, є 23 липня 2011 року.

Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

В іншій частині позовних вимог слід позивачці відмовити за  необґрунтованістю  позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст..ст. 2,17,18,87,94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

П о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську, Луганської області про бездіяльність та стягнення недосплаченої щомісячної соціальної допомоги згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” в розмірі встановленому ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»за період з 26 березня 2011 року по 23 липня 2011 року включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області і здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком згідно ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з розміру, встановленого ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»та провести відповідні виплати починаючи з  26 березня 2011 року по 23 липня 2011 року з урахуванням проведених раніше виплат.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного  суду через Кіровський міський суд Луганської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя                                                                                          


  • Номер: 2-а/2303/3425/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2192/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Харченко Г.А.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 06.04.2011
  • Дата етапу: 21.09.2012
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2192/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Харченко Г.А.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.02.2011
  • Дата етапу: 15.03.2011
  • Номер: 2-а/1168/11
  • Опис: про нарахування надбавки до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2192/11
  • Суд: Барський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Харченко Г.А.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 29.03.2011
  • Дата етапу: 20.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація