Апеляційний суд Житомирської області
Справа № 22-а/0690/885/11
Категорія 10.3.2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 березня 2011 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого Трояновської Г.С.,
суддів Миніч Т.І., Забродського М.І.,
при секретарі Григорович А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації на постанову Овруцького районного суду від 12 листопада 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про стягнення коштів, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду із позовною заявою, в якій просила стягнути з відповідача недоплачені за період з 01.05.2008року по 31.12.2008року кошти в сумі 1711,2грн., виплата яких передбачена ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та за період з 01.05.2008р. по 31.12.2008р. кошти в сумі 8556грн., виплата яких передбачена ст. 39 вказаного Закону. В обґрунтування позову зазначала, що є непрацюючою пенсіонеркою, потерпілою 3 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи. Всупереч вимогам Закону, який пов’язує розмір цих виплат із мінімальною заробітною платою, соціальні виплати у вказаний період отримувала в розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836.
Постановою Овруцького районного суду від 12 листопада 2009 року позов задоволено . З Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь позивачки стягнуто 1711 грн. 20 коп. коштів, передбачених ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року, 8556 грн. коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року. Дії відповідача щодо відмови у виплаті цих коштів визнані протиправними.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації просить скасувати постанову і ухвалити нове рішення про відмову в позові. Посилається на те, що він не є розпорядником таких коштів, спірна доплата пенсіонерам виплачується Пенсійним фондом.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови в межах позовних вимог та в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв”язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення – 40% від мінімальної заробітної плати.
_____________________________________________________________________________________
Справа № 22а/0690/885/11 Головуючий в суді 1 інст.Кондратюк В.І.
Категорія 10.3.2 Доповідач Трояновська Г.С.
Всупереч вимог закону зазначена допомога виплачувалась позивачці в розмірі 2,10 грн. (а.с.2).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір в цій частині вимог, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру спірних виплат застосуванню підлягають саме ст. 37 Закону, а не постанова Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав та правильно вирішив спір. Підстав для скасування постанови в цій частині вимог немає.
Разом з тим, вирішуючи спір в частині вимог про стягнення доплати до пенсії, суд не врахував наступне.
Частиною 2 ст.39 Закону в чинній на час існування спірних правовідносин редакції передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на радіоактивно забрудненій території підвищуються у розмірах, визначених ч.1 ст.39 Закону.
Задовольняючи вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що саме на відповідача слід покласти обов”язок виплатити зазначене підвищення.
Проте з такими висновками суду погодитись неможливо.
Перелік компенсацій та допомог, які виплачуються управліннями праці та соціального захисту населення визначений п.4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов”язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №936 (надалі Порядок).
Зазначеним Порядком на управління праці та соціального захисту населення не покладено обов”язок по виплаті спірного підвищення непрацюючим пенсіонерам.
Відповідно до Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261 та з урахуванням Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2 (з відповідними змінами), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечують своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Отже, відповідачами у спорах щодо здійснення перерахунку підвищення до пенсій мають бути саме зазначені Управління, на які може бути покладено обов”язок провести виплату спірного підвищення. Проте суд на це уваги не звернув.
За наведених обставин висновок суду про неправомірність дій управління праці та про його обов’язок здійснити виплату підвищеного розміру пенсії суперечить нормам матеріального права, що згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови та ухвалення в цій частині вимог нового рішення.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,202,205,207 КАС України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду від 12 листопада 2009 року в частині вимог про стягнення доплати до пенсії скасувати, ухваливши в цій частині нове рішення.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про стягнення доплати до пенсії, передбаченої ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий Судді