Справа № 22-ц-1476/2011
Категорія 45
Головуючий у 1 інстанції Гавриш Я.М.
Суддя-доповідач Васильковський В.М.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2011 року м. Івано-Франківськ
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:
головуючого-судді Васильковського В.М.
суддів: Матківського Р.Й., Проскурніцького П.І.
секретаря Возняк В.Д.,
з участю прокурора Савчук Л.Є.,
відповідачки ОСОБА_2,
представників ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Тлумацького району в інтересах ОСОБА_6 до Тлумацької міської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Тлумацької міської ради про затвердження проекту відведення земельної ділянки та визнання незаконним державного акту на право власності на землю за апеляційними скаргами прокурора Тлумацького району в інтересах ОСОБА_6, ОСОБА_6 на рішення Тлумацького районного суду від 01 серпня 2011 року, -
ВСТАНОВИЛА:
в березні 2011 року прокурор Тлумацького району звернувся з даним позовом, мотивуючи його тим, що рішенням Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення технічної документації про передачу у власність земельних ділянок в АДРЕСА_1 – 0,03 га для житлового будівництва та в урочищі «М.Гора» 0,12 га для ведення особистого селянського господарства. Суміжним землекористувачем ОСОБА_6 є відповідачка, якій рішенням Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,0325 га для будівництва і обслуговування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1. На підставі цього рішення 27.07.2010 року ОСОБА_2 було видано державний акт на право власності на дану земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. При винесенні рішення Тлумацька міська рада не з’ясувала всіх обставин, відповідачка отримала державний акт про право власності на земельну ділянку площею 0,0325 га, якою фактично користувалася ОСОБА_6 Тому просив визнати недійсним та скасувати рішення Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та визнати незаконним державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.
Рішенням Тлумацького районного суду від 01 серпня 2011 року в позові прокурора Тлумацького району в інтересах ОСОБА_6 до Тлумацької міської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Тлумацької міської ради про затвердження проекту відведення земельної ділянки та визнання незаконним державного акту на право власності на землю відмовлено.
В апеляційних скаргах прокурор в інтересах ОСОБА_6, ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права зазначають, що судом не враховано, що 15.06.2001 року рішенням Тлумацької міської ради затверджено розміри землекористувань громадян міста для ведення особистого підсобного господарства згідно додатку № 1, де записана ОСОБА_6, а також те, що в тимчасове користування громадянам міста надано земельні ділянки для встановлення тимчасових гаражів та сараїв, згідно додатку № 2, в який включена ОСОБА_6 Рішенням Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року ОСОБА_6 надано дозвіл на виготовлення технічної документації про передачу у власність земельних ділянок за адресою: по АДРЕСА_1 – 0,03 га для житлового будівництва та в урочищі «М.Гора» 0,12 га для ведення особистого селянського господарства. Суд не врахував, що при прийнятті рішення Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки площею 0,0325 га для будівництва та обслуговування житлового будинку ОСОБА_2 та видачі 27.07.2010 року відповідачці державного акту на право власності на землю, яка фактично використовувалась ОСОБА_6, порушено порядок надання спірної земельної ділянки, передбачений ст. ст. 81, 116, 118 ЗК України, без попереднього її вилучення у встановленому порядку. Зазначена земельна ділянка тривалий час, починаючи з 1995 року перебувала в користуванні ОСОБА_6, що підтверджується актом інвентаризації землі від 18.02.1995 року, а згідно ст. 119 ЗК України громадяни, які безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але у них відсутні документи про наявність прав на дану земельну ділянку, можуть звертатися з клопотанням про передачу у власність чи в користування даної земельної ділянки на підставі набувальної давності. З цих підстав рішення суду першої інстанції апелянти просили скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, визнати за ОСОБА_6 право на приватизацію спірної земельної ділянки.
У засіданні апеляційного суду прокурор та представник ОСОБА_6 апеляційні скарги підтримали, відповідачка ОСОБА_2 та її представники доводи апеляційних скарг заперечили.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши подані докази і доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід відхилити з таких підстав.
Відповідно до вимог ст. 303 ЦПК України апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Тлумацької міської ради від 02.10.2009 року затверджено проектні пропозиції на виділення земельної ділянки та надано дозвіл ОСОБА_2 на вибір земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1, загальною площею 0,0325 га, з них: за рахунок орендованої земельної ділянки ОСОБА_2, площею 0,0050 га для комерційного використання та земель житлової і громадської забудови, що перебувають в землях запасу міської ради, площею 0,0275 га.
На підставі рішення Тлумацької міської ради від 26.11.2009 року та договору на виконання робіт № 320 від 17.12.2009 року ДП «Карпатське підприємство геодезії, картографії та кадастру» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, загальною площею 0,0325 га, погоджений управлінням Держкомзему в Тлумацькому районі, відділом містобудування та архітектури Тлумацької райдержадміністрації, комісією з розгляду питань, пов’язаних з погодженням документації із землеустрою та іншими контролюючими органами.
21.12.2009 року рішенням Тлумацької міської ради затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_2 в АДРЕСА_1, площею 0,0325 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та передано зазначену земельну ділянку у власність ОСОБА_2
27 липня 2010 року на підставі рішення Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року ОСОБА_2 видано Державний акт серії ЯИ № 568115 на право власності на земельну ділянку, площею 0,0325 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в АДРЕСА_1.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції обґрунтовано виходив із того, що спірна земельна ділянка площею 0,0325 га до передачі її у власність ОСОБА_2 відносилась до земель запасу Тлумацької міської ради, з якої 0,0050 га землі для комерційного використання перебувала у користуванні ОСОБА_2 згідно договору оренди від 04.07.2006 року, а 0,0275 га – відносилась до земель житлової і громадської забудови. Надана у власність ОСОБА_2 вказана земельна ділянка не межує з будинковолодінням чи земельною ділянкою ОСОБА_6 Суду не надано доказів, що спірна земельна ділянка була надана у користування ОСОБА_6 Із акту інвентаризації землі від 18.02.1995 року, на який посилався прокурор, не вбачається місце знаходження (план) земельних ділянок ОСОБА_6, правових підстав їх виділення, категорія цих земель згідно їх цільового призначення. Норма ст. 119 ЗК України щодо набуття ОСОБА_6 права власності на спірну земельну ділянку за набувальною давністю на час розгляду справи застосовуватись не може.
Висновок суду відповідає вимогам закону та обставинам справи.
Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Пунктом 1 статті 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно з п. 1 ст. 116 ЗК України громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
У ст. 123 ЗК України визначено порядок надання у постійне користування земельних ділянок. Відповідно до частини 1 цієї статті, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок; надання в користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної міської, районної ради (п. 2 ст. 123 ЗК України).
Цих вимог закону відповідачка ОСОБА_2 при отриманні Державного акту на право власності на земельну ділянку, площею 0,0325 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в АДРЕСА_1, дотрималась.
Статтею 204 Цивільного кодексу України встановлено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (презумпція правомірності правочину).
Згідно вимог ч. 1 ст. 153 Земельного кодексу України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги прокурора про те, що рішенням Тлумацької міської ради від 15.06.2001 року з додатками № 1 та № 2, затверджено розміри землекористувань громадян для ведення особистого підсобного господарства. Із додатку № 1 цього рішення не вбачається місця розташування земельних ділянок ОСОБА_6, а згідно додатку № 2 надано в тимчасове користування ОСОБА_6 земельні ділянки в урочищі «Мельн. гора». Згідно довідки Тлумацької міської ради від 29.11.2010 року ОСОБА_6 проживає в АДРЕСА_1, 28/1 і користується земельною ділянкою площею 0,12 га. Згідно акту інвентаризації землі від 18.02.1995 року зазначена площа землі біля будинку ОСОБА_6 в загальній кількості 0,03 га, а також 0,06 га пасовища та 0,08 га земельної ділянки біля лікарні. За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висноку про відсутність доказів того, що спірна земельна ділянка перебувала у користуванні ОСОБА_6
Згідно генерального плану забудови м. Тлумач, земельна ділянка площею 0,0325 га, надана у власність ОСОБА_2, знаходиться по АДРЕСА_1 в центральній частині міста і відноситься до земель житлової та громадської забудови. Як видно із пояснювальної записки до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та плану меж земельної ділянки Державного акту на право власності на землю від 27.07.2010 року, земельна ділянка площею 0,0325 га межує із земельною ділянкою гр.ОСОБА_7 та землями Тлумацької міської ради (АДРЕСА_1). Згідно експлікації земельних угідь земельна ділянка, надана у власність ОСОБА_2, відводиться за рахунок земель запасу Тлумацької міської ради та орендованої ОСОБА_2 земельної ділянки (а. с. 108, 123), що стверджується висновком управління Держкомзему в Тлумацькому районі (а. с. 136). Довідкою управління Держкомзему в Тлумацькому районі від 16.12.2009 року підтверджено присвоєння кадастрового номера земельній ділянці ОСОБА_2 (а. с. 124). Актами від 23.12.2009 року встановлені та узгоджені зовнішні межі землекористування ОСОБА_2 за погодженням суміжного землекористувача ОСОБА_7 та передано межові знаки на межі землекористування (а. с. 126-127). Згідно плану земельної ділянки, виконаного ПП «Західземпроект», земельна ділянка біля житлового будинку ОСОБА_6 не межує із наданою ОСОБА_2 земельною ділянкою, суміжним землекористувачем останньої є ОСОБА_7 (а. с. 170). З наведених підстав колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги ОСОБА_6 про необхідність попереднього вилучення Тлумацькою міською радою спірної земельної ділянки в порядку, передбаченому ст. 116 ЗК України.
Посилання в апеляційних скаргах на те, що спірна земельна ділянка більше 15 років перебувала у користуванні ОСОБА_6, тому остання має право на передачу її у власність на підставі ст.119 ЗК України, не ґрунтуються на вимогах закону. Норма статті 119 ЗК України щодо набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю може застосовуватися лише з 1 січня 2017 відповідно до п. 1 розділу IX "Прикінцеві положення" Земельного кодексу України.
Колегія суддів відхиляє посилання апелянтів на подані в засіданні апеляційного суду копії матеріалів технічної документації по землеустрою з інвентаризації земельних ділянок ОСОБА_6, згідно яких земельна ділянка ОСОБА_6 перетинається із земельною ділянкою ОСОБА_2
Із заявою про надання дозволу на оформлення технічної документації по передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку площею 0,03 га ОСОБА_6, жителька АДРЕСА_1, 28, звернулась до Тлумацької міської ради 10 грудня 2009 року (а. с. 72).
21.12.2009 року рішенням Тлумацької міської ради “Про розгляд заяв громадян щодо приватизації земельних ділянок” дано дозвіл на оформлення технічної документації з приватизації земельних ділянок та надання в оренду громадянам згідно з додатком, в який включена ОСОБА_6, жителька АДРЕСА_1, 28, щодо земельної ділянки по АДРЕСА_1, площею 0,03 га для житлового будівництва та земельної ділянки в урочищі «М. Гора», площею 0,12 га для ведення особистого селянського господарства.
16.12.2009 року підтверджено присвоєння кадастрового номера земельній ділянці ОСОБА_2 (а. с. 124). Обмінний файл на земельну ділянку ОСОБА_2 прийнято ДП «Центр державного земельного кадастру» 24.03.2010 року за № 2459 (а. с. 105). Згідно протоколу перевірка відповідності документації із землеустрою земельної ділянки ОСОБА_6 проведена 11 жовтня 2011 року, тобто після присвоєння кадастрового номера земельній ділянці ОСОБА_2 та прийняття обмінного файлу на цю земельну ділянку.
Згідно листа головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області від 25.10.2011 року № 5235/010-12/273 земельна ділянка ОСОБА_2 не межує із земельною ділянкою ОСОБА_6 Земельно-обліковими документами за ОСОБА_6 обліковуються земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1, площею 0,03 га та в урочищі «Мельницька Гора» площею 0,12 га. На даний час технічної документації із землеустрою на вищевказані земельні ділянки ОСОБА_6 не оформлено.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції повно досліджено обставини справи, зібраним доказам дана належна оцінка.
Доводи апеляційних скарг не спростовують правильності висновків суду про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційних скарг та вимог, заявлених у суді першої інстанції, апеляційний суд приходить до висновку, що суд першої інстанції, повно і всебічно встановивши обставини справи та визначивши правовідносини, зумовлені встановленими фактами, правильно застосував правові норми і ухвалив законне й справедливе рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 313, 314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
апеляційні скарги прокурора Тлумацького району в інтересах ОСОБА_6, ОСОБА_6 відхилити.
Рішення Тлумацького районного суду від 01 серпня 2011 року у справі за позовом прокурора Тлумацького району в інтересах ОСОБА_6 до Тлумацької міської ради Івано-Франківської області, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення Тлумацької міської ради від 21.12.2009 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки та визнання незаконним державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого ОСОБА_2, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Касаційна скарга на ухвалу може бути подана до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Васильковський В.М.
Судді: Матківський Р.Й.
Проскурніцький П.І.