УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа 22-ц/0690/763/11
Категорія 45
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2011 року Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
Головуючого-судді Трояновської Г.С.
Суддів Миніч Т.І., Забродського М.І.
при секретарі Григорович А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 31 січня 2011 року,-
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з названим позовом. В обґрунтування вимог зазначала, що від шлюбу з відповідачем, який розірвано 18 квітня 2008 року, вона має малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Оскільки відповідач упродовж останнього року не надає матеріальної допомоги на утримання дитини, просила стягнути з нього аліменти на утримання дитини в розмірі 500грн. щомісячно до досягнення нею повноліття.
Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 31 січня 2011 року позов задоволено частково. Стягнуто щомісячно з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 272грн. до повноліття дитини, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку щомісячно, починаючи з 24.11.2010року. Стягнуто з ОСОБА_2 в доход держави 51 грн. судового збору та 120 грн. витрат на інформаційно-тенічне забезпечення розгляду справи.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду змінити, стягнувши з відповідача на її користь аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини його заробітку /доходу/ до досягнення дитиною повноліття.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов”язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з ч.3 ст. 181 СК аліменти на дитину присуджуються в частці від заробітку (доходу) її матері, батька (ст.183 СК) або в твердій грошовій сумі (ст.184 СК) і виплачуються щомісячно.
Відповідно до ч.1 ст. 182 СК, роз”яснень, які містяться в п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 „Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів” вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров”я , матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч.2 ст.182 СК /30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст.184СК/.
Із матеріалів справи вбачається, що 13.06.2006 року по 18 квітня 2008 року сторони перебували в зареєстрованому шлюбі, від якого мають малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с.4,5/.
У даний час сторони проживають окремо, відповідач в добровільному порядку не надає постійної допомоги на утримання своєї малолітньої дитини ОСОБА_3.
Ураховуючи наведене, суд дійшов правильного висновку про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання їх малолітньої дочки ОСОБА_3.
Із довідки, виданої 27 грудня 2010 року за №37 вбачається, що відповідач має регулярний щомісячний дохід, працює у ТОВ «Радоліс» і має постійну заробітну плату /а.с.38/.
А тому, є підстави для стягнення аліментів у частці від заробітку /доходу/ відповідача відповідно до положень ст.183 СК України.
Стягнувши аліменти у твердій грошовій сумі, суд разом з тим зазначив, що їх сума не повинна становити менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що не узгоджується з вимогами ст.184 СК України, яка передбачає призначення державної допомоги в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів у твердій грошовій сумі і 30 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а не обмежує суму аліментів в твердому розмірі відсотковим мінімумом.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає за можливе визначити розмір аліментів на дитину у частці від заробітку відповідача, яка становитиме 1/4 частину його заробітку /доходу/ щомісяця, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При цьому враховуються вимоги позивачки, матеріальний стан відповідача, відсутність на його утриманні інших неповнолітніх дітей, непрацездатних батьків.
Відповідно до положень ч.1 п)1 ст. 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів – у межах суми платежу за один місяць.
В порушення зазначеної норми закону суд першої інстанції не допустив рішення в частині стягнення аліментів за один місяць до негайного виконання.
З огляду на вище наведене, рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині визначення розміру аліментів та його виконання.
Сторони не позбавлені права звернення до суду з позовом про зменшення або збільшення розміру аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану когось із сторін, поліпшення або погіршення здоров”я когось із них /ст.192 СК України/.
Керуючись ст.209,218,303,307,309,313,314,316,317,319,324,325ЦПК України, колегія суддів,-
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 31 січня 2011 року змінити.
Викласти резолютивну частину рішення в наступній редакції.
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця та мешканця АДРЕСА_1, працюючого в ТОВ „Радоліс” на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку /доходу/, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 24.11.2010року до досягнення дитиною повноліття, тобто до 14 жовтня 2024року.
Рішення суду в частині стягнення аліментів у розмірі суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в сумі 51гривня та 120гривень витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Головуючий Судді