СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 жовтня 2011 року Справа № 5002-11/224-2011
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Антонової І.В.,
суддів Котлярової О.Л.,
Маслової З.Д.,
за участю представників сторін:
прокурор: ОСОБА_1, посвідчення № 574 від 18.11.08, старший прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
позивача: ОСОБА_2, довіреність № 01-01/409 від 24.02.11, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим;
відповідача: ОСОБА_3, довіреність № б/н від 12.01.11, обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кримська перлина";
позивача: не з'явився, Алуштинська міська рада;
позивача: не з'явився, Привітненська сільська рада;
третьої особи: не з'явився, Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства;
третьої особи: не з'явився, Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим;
розглянувши апеляційну скаргу обслуговуючого кооператива "Житлово-будівельний кооператив "Кримська перлина" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Потопальський С.С.) від 17 лютого 2011 року у справі № 5002-11/224-2011
за позовом заступника Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора (вул. Дзержинського, 6,Сімферополь,95034)
в інтересах держави в особі Ради Міністрів Автономної Республіки Крим (пр. Кірова, 13, місто Сімферополь, 95000)
Алуштинської міської ради (пл. Радянська, 1, місто Алушта, 98500)
Привітненської сільської ради (вул. Леніна, 13, с. Привітне, місто Алушта, 98521)
до обслуговуючого кооператива "Житлово-будівельний кооператив "Кримська перлина" (вул. Біла Куна, 5а, кв. 5, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95022)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства (вул. Гавена, 2, місто Сімферополь)
Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, місто Сімферополь).
про стягнення 164527,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заступник Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Алуштинської міської ради, Привітненської селищної ради звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до обслуговуючого кооператива "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" про стягнення 164527,00 грн. в якості втрат лісогосподарського виробництва.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 17 лютого 2011 року позов задоволено, з обслуговуючого кооператива "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" стягнуто в якості втрат лісогосподарського виробництва:
- на користь Ради Міністрів Автономної Республіки Крим - 41131,75 грн.,
- на користь Алуштинської міської ради - 24679,05 грн.,
- на користь Привітненської сільської ради - 98716,20 грн.; вирішено питання про розподіл судових витрат.
Обґрунтовуючи рішення, суд виходив з того, що рішенням 64-ої сесії 5-го скликання Привітненської сільської ради від 28 травня 2010 року № 64/77 був затверджений проект землевпорядкування з відведення відповідачеві на умовах оренди земельної ділянки для будівництва і обслуговування бази відпочинку котеджного типу в с. Привітне площею 1,5011 га. Пунктом 7.1 зазначеного рішення відповідач зобов’язувався протягом двох місяців з моменту прийняття рішення відшкодувати втрати лісогосподарського виробництва.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, обслуговуючий кооператив "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 17 лютого 2011 року скасувати, прийняти нове рішення, у позові відмовити.
Апеляційна скарга обґрунтована порушенням місцевим господарським судом норм матеріального права та неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Так, за твердженням заявника апеляційної скарги, поза увагою місцевого господарського суду залишилось те, що відшкодування втрат лісогосподарського виробництва можливо тільки лише за земельні ділянки, віднесені до категорії лісів за умови якщо вони використовуються для потреб лісового господартва.
Разом з тим, заявляючи позов про стягнення втрат лісогосподарського виробництва, заступник міжрайонного природоохоронного прокурора, як твердить обслуговуючий кооператив "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина", не довів, що землі, надані відповідачеві, відносяться до лісового фонду; до моменту їх передання відповідачеві використовувалися для потреб лісогосподарського виробництва; були вилучені у іншої особи, якій ця земельна ділянка була надана в користування.
Апеляційна скарга прийнята до провадження Севастопольського апеляційного господарського суду колегією суддів у складі: головуючий - суддя Антонова І.В., судді Котлярова О.Л., Євдокімов І.В.
У зв'язку з відрядженням судді Євдокімова І.В. на підставі розпорядження керівництва Севастопольського апеляційного господарського суду від 19 квітня 2011 року здійснено заміну судді Євдокімова І.В. на суддю Маслову З.Д.
У зв'язку з відпусткою судді Маслової З.Д. на підставі розпорядження керівництва Севастопольського апеляційного господарського суду від 14 червня 2011 року здійснено заміну судді Маслової З.Д. на суддю Євдокімова І.В.
У зв'язку з відпусткою судді Євдокімова І.В. на підставі розпорядження керівництва Севастопольського апеляційного господарського суду від 17 жовтня 2011 року здійснено заміну судді Євдокімова І.В. на суддю Маслову З.Д.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 14 червня 2011 року провадження за апеляційною скаргою обслуговуючого кооператива "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" зупинено до розгляду та набрання законної сили рішенням Київського районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим у справі № 2а-6667/2011.
У зв’язку з відпусткою судді Євдокимова І.В. на підставі розпорядження керівництва Севастопольського апеляційного господарського суду від 17 жовтня 2011 року здійснено заміну судді Євдокимова І.В. на суддю Маслову З.Д.
Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17 жовтня 2011 року провадження у справі поновлено.
У судове засідання, призначене на 25 жовтня 2011 року, представники позивачів - Алуштинської міської ради, Привітненська сільська рада, третіх осіб - Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства, Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим не з'явилися, про час та місце розгляду справи сповіщалися належним чином, причин своєї неявки суду не повідомили.
Оскільки явка в судове засідання представників - це право, а не обов’язок сторін, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез’явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору. Тому, з урахуванням наявних у справі доказів, судова колегія визнала можливим розглянути справу у відсутність осіб, що не з'явилися.
Переглянувши рішення суду першої інстанції в порядку статей 99, 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
Рішенням 64-ої сесії 5-го скликання Привітненької сільської ради від 28 травня 2010 року № 64/77 обслуговуючому кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" затверджений проект землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 1,5011 га для будівництва та обслуговування бази відпочинку котеджного типу, вказана земельна ділянка передана в оренду відповідачеві строком на 49 років.
Пунктом 7.1 вказаного рішення обслуговуючий кооператив "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" на протязі двох місяців зобов’язано відшкодувати втрати лісогосподарського виробництва в сумі 179427,00 грн. (а.с. 10 том 1).
Правовою підставою прийняття Привітненською сільською радою рішення № 64/77 від 28 травня 2010 року стали вимоги статті 207 Земельного кодексу України, частина 2 якої передбачає обов’язок відшкодування втрат сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві унаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не зв’язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництво.
На виконання рішення органу місцевого самоврядування обслуговуючий кооператив "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" 29 жовтня 2010 року частково сплатив втрати лісогосподарського виробництва на суму 14900,00 грн. (а.с. 11 - 12 том 1).
Несплата обслуговуючим кооперативом "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" втрат лісогосподарського виробництва у повному обсязі стала підставою для звернення заступника Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора до господарського суду Автономної Республік Крим з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги обслуговуючого кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" з огляду на наступне.
Лісові відносини в Україні на підставі статті 3 Лісового кодексу України регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Основні завдання і зміст організації лісового господарства визначає розділ IV Лісового кодексу України.
Так, згідно з частиною 1 статті 35 Лісового кодексу України організація лісового господарства передбачає, зокрема, поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій, виділення особливо захисних лісових ділянок; установлення віку стиглості деревостанів, норм використання лісових ресурсів; проведення лісовпорядкування; ведення державного лісового кадастру, обліку лісів.
Відповідно до статей 39, 40 Лісового кодексу України ліси України поділяються на категорії. При цьому, під час розподілу лісів на категорії встановлюються межі лісових ділянок кожної категорії.
Статтею 45 Лісового кодексу України передбачено, що лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Відповідно до статті 50 Лісового кодексу України державний лісовий кадастр включає: облік якісного і кількісного стану лісового фонду України; поділ лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; грошову оцінку лісів (у необхідних випадках); інші показники.
Згідно з частинами 1, 2 статті 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Таким чином, встановлена в Земельному кодексі України норма про відшкодування втрат лісогосподарського виробництва передбачає компенсацію негативних наслідків, що настають унаслідок переведення особливо цінних земель лісового фонду до іншої категорії земель.
За загальним правилом головною ознакою втрат лісогосподарського виробництва є втрата лісогосподарськими угіддями своєї функції головного засобу виробництва в лісовому господарстві і їх вибуття з господарського обороту, що відбувається у разі вилучення земель.
Відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, у відповідності до вказаних правових норм, може мати місце тільки при наявності рішення відповідного органу місцевого самоврядування про примусове вилучення земельної ділянки у землекористувачів або землевласників для потреб, не пов'язаних з веденням лісогосподарського виробництва.
Тобто, правовою підставою для нарахування суми втрат лісогосподарського виробництва є віднесення земельної ділянки до відповідної категорії земель лісового фонду, вона повинна мати межі та знаходитися на обліку у державному та лісовому кадастрі, бути раніше наданою у власність або користування іншій особі та використовуватися для потреб лісогосподарського виробництва.
Отже, якщо земельна ділянка не відповідає таким вимогам, підстави для стягування втрат лісогосподарського виробництва відсутні.
Відповідно до частини 4 статті 1 Лісового кодексу України лісова ділянка - ділянка лісового фонду України з визначеними межами, виділена відповідно до цього Кодексу для ведення лісового господарства та використання лісових ресурсів без вилучення її у землекористувача або власника землі.
Згідно зі статтям 49, 50 Лісового кодексу України державний лісовий кадастр на території України ведеться з метою ефективної організації охорони і захисту лісів, раціонального використання лісового фонду України, відтворення лісів, здійснення систематичного контролю за якісними і кількісними змінами лісів. Державний лісовий кадастр ведеться на основі державного земельного кадастру. Державний лісовий кадастр призначений для забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян достовірною та об'єктивною інформацією щодо природного, господарського стану та правового режиму використання лісового фонду України.
Як вбачається з листа Українського державного проектного лісовпорядного об'єднання ВО «Укрдержліспроект»від 05 березня 2009 року вих. № 188, земельна ділянка площею 1,5 га, розташована в с. Привітне в районі Зміїної балки, не входить до складу державного підприємства «Судацьке ЛГ»Рескомлісу Автономної Республіки Крим і не знаходиться на обліку у ф. 1 державного лісового кадастру (а.с. 99 том 1).
Також, матеріали справи містять лист аналогічного змісту Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового та мисливського господарства, який є органом виконавчої влади з питань лісового господарства у сфері лісових відносин і виконує функції по організації і веденню лісовпорядкування, обліку лісів, ведення державного лісового кадастру і моніторингу лісів (п. 6 частини 1 статті 28 Лісового кодексу України), відповідно до якого ця земельна ділянка не входить до складу Судацького лісомисливського господарства (а.с. 118 том 1).
Таким чином, лісова рослинність, тобто зелені насадження, що ростуть на ділянці, переданій в користування відповідачеві, а саме 21 дуб, розташовані групами по декілька дерев в різних кінцях ділянки, не є засобами виробництва відповідного лісогосподарського або лісовпорядного підприємства і не знаходяться на його балансі.
Відповідно до частини 1 статті 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.
Як вбачається із землевпорядної документації і рішення Пріветненського сільської ради про затвердження землевпорядної документації № 64/77 від 28 травня 2010 року, спірна земельна ділянка надається обслуговуючому кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Кримська перлина" із земель, що знаходяться у межах населеного пункту, не наданих у власність або користування.
Отже, не відповідає дійсності твердження заступника Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора про те, що ця ділянка використовувалася або могла використовуватися для потреб лісового господарства.
Також, згідно з частиною 2 статті 5 Лісового кодексу України віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.
Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Частиною 2 статті 55 Земельного кодексу України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення не належать землі, зайняті: зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів; окремими деревами і групами дерев, чагарниками на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Відповідно до частини 2 статті 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України не належать: зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів; окремі дерева і групи дерев, чагарники на сільськогосподарських угіддях, присадибних, дачних і садових ділянках.
Привітненською сільською радою вказана земельна ділянка в установленому порядку до земель лісового фонду не віднесена.
Також, згідно з рішенням засідання науково - технічної ради Республіканського комітету України по земельних ресурсів Автономної Республіки Крим від 08 лютого 2008 року, наданим відповідачем при підготовці висновку про відведення земельної ділянки слід керуватися наступним: у випадку, якщо земельна ділянка, що відводиться, раніше обчислювалась за якимось землекористувачем (до того, як ця земельна ділянка стала вільною), вказується категорія землі, до якої ця ділянка відносилася раніше; якщо земельна ділянка ніколи не надавалася в користування або власність, то вказується, що категорія земельної ділянки не встановлена, оскільки раніше такі ділянки відносилися до земель запасу у відповідності до Земельного кодексу України 1992 року.
У даному випадку, як вбачається з висновку Рескомзема Автономної Республіки Крим № 1915-з/15 „Про узгодження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 1,5011 в оренду обслуговуючому кооперативу „Житлово - будівельний кооператив „Кримська перлина” для будівництва та обслуговування бази відпочинку котеджного типу в с. Привітне в районі „Зміїної балки” Привітненької сільської ради міста Алушта Автономної Республіки Крим” (глава II, пункти 2, 3) категорія земельної ділянки, що передбачалася до передачі обслуговуючому кооперативу „Житлово –будівельний кооператив „Кримська перлина”, не встановлена, умови використання земельної ділянки (код згідно з українським класифікатором цільового використання земель) не визначені (а.с. 130-131 том 1).
Таким чином, матеріали справи не містять жодного документа, який відносив би спірну ділянку до складу земель лісового фонду.
З аналізу наведеного, враховуючи відсутність доказів того, що спірна земельна ділянка є землями лісового фонду, зелені насадження на цій ділянці відносяться до категорії лісів і на цій земельній ділянці здійснюється або може здійснювалася лісогосподарська діяльність, а також те, що ділянка знаходиться в межах населеного пункту і при наданні обслуговуючому кооперативу „Житлово –будівельний кооператив „Кримська перлина” не вилучалася (не покупалася) у іншого землекористувача або власника (що здійснювали або мали можливість здійснювати на ділянці лісогосподарську діяльність), колегія суддів вважає, що підстави відносити цю ділянку до земель лісового фонду і відповідно зобов'язувати обслуговуючий кооператив „Житлово –будівельний кооператив „Кримська перлина” відшкодовувати втрати лісогосподарського виробництва відсутні.
Вказане знайшло підтвердження у постанові Київського районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим від 26 серпня 2011 року у справі № 2а-6667/2011, якою визнано протиправним та скасовано підпункт 7.1 пункту 7 рішення № 64/77 64-ої сесії 5-го скликання Привітненької сільської ради від 28 травня 2010 року.
Судове рішення містить відмітку про набрання ним чинності.
За даних обставин підстави для задоволення позову відсутні.
Доводи Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора Автономної Республіки Крим про те, що рішення Київського районного суду міста Севастополя від 26 серпня 2011 року у справі № 2а-6667/2011 оскарже ним до Севастопольського апеляційного адміністративного суду, у зв’язку з чим не може вважатися таким, що набрало законної сили, колегія суддів вважає неспроможними, оскільки прокурором не надано доказів прийняття апеляційної скарги до провадження Севастопольського апеляційного адміністративного суду, незважаючи на те, що з моменту її подання минув тривалий час.
Таким чином, неповне з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також порушення місцевим господарським судом норм матеріального права дає підстави суду апеляційної інстанції для скасування прийнятого у справі рішення.
Керуючись статтею 101, пунктом 2 статті 103, пунктами 1, 4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу обслуговуючого кооператива "Житлово-будівельний кооператив "Кримська перлина" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 17 лютого 2011 року у справі № 5002-11/224-2011 скасувати.
Прийняти нове рішення.
У позові відмовити.
Головуючий суддя < Підпис > І.В. Антонова
Судді < Підпис > О.Л. Котлярова
< Підпис > З.Д. Маслова
Розсилка:
1. Сімферопольська міжрайонна природоохоронна прокуратура (вул. Дзержинського, 6,Сімферополь,95034; прокуратура міста Севастополя, вул. Л. Павліченко, 1 місто Севастополь, 99011);
2. Рада Міністрів Автономної Республіки Крим (пр. Кірова, 13, місто Сімферополь, 95000);
3. Алуштинська міська рада (пл. Радянська, 1, місто Алушта, 98500);
4. Привітненська сільська рада (вул. Леніна, 13, с. Привітне, місто Алушта, 98521);
5. обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Кримська перлина" (вул. Біла Куна, 5а, кв. 5, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95022).
6. Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства (вул. Гавена, 2, місто Сімферополь).
7. Республіканський комітет по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим (вул. Кечкеметська, 114, місто Сімферополь).