Справа №2-о-138
2008 рік
Р І Ш Е Н Н Я
Ім,ям України
19 лютого 2008 року Свердловський міський суд Луганської області у складі:
головуючого - судді Бусленко В.П.,
секретаря - Марусич Я.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду міста Свердловська справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту прийняття спадщини та факту місця відкриття спадщини,
в с т а н о в и в:
В обгрунтування своїх вимог заявник вказує, що з 1983 року вона проживала однією сім,єю в незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, а 19 жовтня 1985 року Червонопартизанською міською радою Луганської області був зареєстрований їх шлюб. Дітей від цього шлюбу в них не було. У заявниці було двоє дітей від іншого шлюбу.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років її чоловік помер і відкрилася спадщина на належні йому грошові заощадження, які зберігалися у Червонопартизанській філії № 5450/033 Свердловського відділення № 5450 ВАТ „Державний Ощадний Банк України” на рахунку № НОМЕР_1. Іншого спадкового майна у її чоловіка не було
Заявниця вказує, що проживали вони з чоловіком на той час в домі АДРЕСА_1, який належав на праві власності її дочці ОСОБА_3, і в якому ОСОБА_2 був зареєстрований.
Заявниця була єдиним спадкоємцем першої черги за законом на вказаний грошовий вклад чоловіка, оскільки дітей в нього не було, батьки померли раніш нього, тому спору з приводу спадщини в неї ні з ким не було і не має.
Також заявниця вказує, що заяви про прийняття спадщини до держнотконтори вона не подавала і лише зараз вирішила одержати свідоцтво про вправо на спадковий вклад, але видати їй цей правовстановлюючий документ нотаріус не може, оскільки після смерті ОСОБА_2 дочка заявниці замість старої домової книги на її будинок АДРЕСА_1, де був зареєстрований чоловік заявниці, отримала нову домову книгу, де немає відомостей про місце його проживання /реєстрації/ до смерті, у зв,язку з чим їй у судовому порядку необхідно встановити факт місця відкриття спадщини.
Заявниця вказує, що, оскільки заяви про прийняття спадщини чоловіка вона не подавала і немає домової книги про їхню реєстрацію в одному жилому приміщенні, то їй також необхідно у судовому порядку встановити факт прийняття спадщини.
У зв,язку з викладеним заявниця звернулася до суду та просить суд встановити факт, що місцем відкриття спадщини ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, є житловий будинок АДРЕСА_1, а також факт, що вона прийняла спадщину у вигляді грошових заощаджень, які зберігаються у Червонопартизанській філії № 5450/033 на рахунку № НОМЕР_1 Свердловського відділення № 5450 ВАТ „Державний Ощадний банк України”, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2.
У судовому засіданні заявниця підтримала вимоги, викладені в заяві, наполягала на їх задоволені та дала пояснення, аналогічні вказаному в заяві.
Представник зацікавленої особи - ВАТ „Державний ощадний банк України” проти заявлених вимог не заперечувала.
Вислухавши заявницю, представника зацікавленої особи, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає заявлені вимоги обгрунтованими та підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Вказані правовідношення регулюються ст.256 ЦПК України, відповідно до якої суд розглядає справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб.
Згідно зі ст.549 ЦК України, який діяв у період виникнення вказаних правовідносин, вважалося, що спадкоємиць прийняв спадщину, якщо він фактично вступив у керування чи володіння спадкоємним майном, або якщо він подав до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що чоловік заявниці ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про його смерть /а.с.7/, а за життя з 1985 року по день своєї смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується актом депутата /а.с.9/.
Згідно з копією ощадної книжки /а.с.8/ ОСОБА_2 належать грошові заощадження, які зберігаються у Червонопартизанській філії № 5450/033 на рахунку № НОМЕР_1 Свердловського відділення № 5450 ВАТ „Державний Ощадний банк України”.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що є дочкою заявниці, також пояснила, що її мати зі своїм чоловіком ОСОБА_2 з 1985 року по день смерті ОСОБА_2 проживали разом з нею в будинку АДРЕСА_1. ОСОБА_2 був прописаний у вказаному будинку. Також знає, що у ОСОБА_2 були грошовий вклад, ощадна книжка на який зараз знаходиться на руках у її матері - заявниці по справі.
Свідок ОСОБА_5 пояснив, що є сином заявниці, знає, що його мати зі своїм чоловіком ОСОБА_2 проживали у будинку його сестри по АДРЕСА_1. ОСОБА_2 був прописаний в цьому будинку та проживав в ньому по день своєї смерті. Також знає, що після смерті ОСОБА_2 залишилася ощадна книжка з грошовим вкладом, яка знаходиться на зберіганні у його матері - заявниці по справі.
Таким чином суд вважає встановленим фактичне прийняття заявницею спадщини у вигляді грошового вкладу після смерті її чоловіка ОСОБА_2
Відповідно до ст..526 ЦК України (1963 року), який був чинним на час відкриття спадщини, місцем відкриття спадщини визнавалося останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме, - місцезнаходження спадкового майна або його основної частини.
Судом встановлено, останнім постійним місцем проживання чоловіка заявниці ОСОБА_2 був будинок АДРЕСА_1 Луганської області, що підтверджується матеріалами справи та поясненнями свідків у судовому засіданні.
Таким чином суд вважає доведеним, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, є будинок АДРЕСА_1 Луганської області.
У зв,язку з викладеним суд вважає задовольнити вимоги заявниці у повному обсязі.
На підставі ст.526,549 ЦК України /в редакції ЦК 1963 року/, ст.256 ЦПК України, керуючись ст.ст.10,11,15,60, 212-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Задовольнити заяву ОСОБА_1.
Встановити факт, що місцем відкриття спадщини ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, є житловий будинок АДРЕСА_1.
Встановити факт, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 фактично прийняла спадщину після смерті її чоловіка ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, у вигляді грошових заощаджень, які зберігаються у Червонопартизанській філії № 5450/033 на рахунку № НОМЕР_1 Свердловського відділення № 5450 ВАТ „Державний Ощадний банк України”.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку, передбаченого для подання заяви про апеляційне оскарження, з дня проголошення рішення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Луганської області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження шляхом поданя апеляцій через Свердловський міський суд.
Головуючий: