1
Справа № 22/1733 Категорія - 18
Головуючий у 1 інстанції: Слюсарчук Н.Ф. Доповідач: Головчук С.В.
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2006 року Апеляційний суд Житомирської області в складі:
головуючого Головчук С.В.
суддів Невмержицької Т.І., Худякова А.М.
при секретарі Прищепа О.А.
з участю сторін
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування моральної шкоди, заподіяної злочином
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 10 липня 2006 року -
встановив :
в грудні 2005 року ОСОБА_1 пред'явив позов про відшкодування моральної шкоди, заподіяної злочином. Він зазначав, що 18.03.2004 року близько 13 год. ЗО хвилин ОСОБА_2 у під'їзді будинку АДРЕСА_1 ображав його нецензурними словам в присутності мешканців будинку, схватив руками за горло, а потім наніс милицею два удари по голові, заподіявши йому легкі тілесні ушкодження. Внаслідок цього він розхвилювався та для нього була викликана швидка допомога. Протиправними діями йому були завдані фізичні та моральні страждання, він тривалий час був схвильований, як людина похилого віку, інвалід 2 групи був ображений в присутності сторонніх людей, тому відчував себе пригнічено. На відшкодування моральної шкоди просив стягнути з відповідача 2000 грн. та витрати за надання юридичної допомоги.
Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 10 липня 2006 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2. на користь ОСОБА_1 200 грн. на відшкодування моральної шкоди та 200 грн. витрат за надання юридичної допомоги.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування рішення суду та задоволення позову в повному обсязі. Зазначає, що суд не врахував, що діями відповідача, який молодший за віком був порушений нормальний спосіб його життя, він надовго був виведений з рівноваги, соромився виходити на вулицю з синцями під очима. Його було глибоко ображено як інваліда війни, людину похилого віку, який виконував свій громадський обов'язок. Крім того, суд безпідставно лише частково задовольнив вимоги про відшкодування витрат по оплаті допомоги адвоката.
Перевіривши законність рішення в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що 18.03.2004 року ОСОБА_2 близько 13 год. ЗО хвилин ОСОБА_2 у під'їзді будинку АДРЕСА_1 схватив руками за горло позивача, навмисно наніс йому милицею два удари по голові, заподіявши легкі тілесні ушкодження. При цьому відповідач ображав ОСОБА_1 нецензурними словам в присутності мешканців будинку. Зазначені обставини доведені постановою Богунського районного суду м. Житомира від 24 листопада 2005 року.
Задовольняючи позов частково, суд правильно виходив з того, що внаслідок злочинних дій відповідача ОСОБА_1 завдані моральні та фізичні страждання, які підлягають відшкодуванню відповідно до вимог ст.1167 ЦК.
Разом з тим, визначаючи розмір відшкодування, суд недостатньо врахував обставини та характер завданих позивачу моральних страждань, а саме: ОСОБА_2 молодший від позивача (1924 року народження) на ЗО років; ОСОБА_1 є людиною похилого віку, інвалід війни 2 групи, виконував громадське доручення, перенесений ним стрес міг негативно вплинути на його стан здоров'я.
З врахуванням обставин справи, апеляційний суд вважає можливим змінити рішення та збільшити розмір відшкодування моральної шкоди до 500 грн.
Крім того, суд безпідставно визначив розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги адвоката, в сумі 200 грн. Як видно з матеріалів справи, моральна шкода завдана позивачу внаслідок кримінально-карних дій. ОСОБА_1 поніс фактичні витрати в розмірі 500 грн., що стверджується квитанцією на а.с.22, які при розгляді кримінальної справи з підсудного ОСОБА_2. не стягувались. За таких обставин витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката підлягають відшкодуванню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.23,1167 ЦК України, ст.ст. 209, 303, 307, 309, 316, 317,319 ЦПК України, суд -
вирішив :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Рішення Богунського районного суду від 10 липня 2006 року змінити, збільшити розмір відшкодування моральної шкоди з 200 грн. до 500 грн. та розмір витрат за допомогу адвоката з 200 грн. до 500 грн.
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня проголошення.