Справа 22-8131\2006 рік Головуючий у 1 інстанції Дяченко СП.
Категорія 26 Доповідач Солодовник О.Ф.
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2006 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Бугрим Л.М., суддів Солодовник О.Ф., Олєйникової Л.С.,
при секретарі Іванові В,М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання заповіту недійсним,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 21 червня 2006 року провадження по справі закрито.
В апеляційній скарзі представник позивачок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - ОСОБА_4 просить ухвалу суду скасувати та направити справу для розгляду по суті у той же суд, мотивуючи тим, що судом порушено вимоги процесуального та неправильно застосовано вимоги матеріального закону.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Закриваючи провадження по справі, суд послався на те, що згідно ст. 1254 ЦК України скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто, а заповідач ОСОБА_5 померла, крім того, спірні правовідносини не допускають правонаступництва. Однак з таким висновком суду не можливо погодитися, тому що він не ґрунтується на законі та протиречить обставинам справи.
Відповідно з ч.ч.1,2 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним. За позовом заінтересованої особи суд визнає заповіт недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.
Тому посилання суду на ст. 1254 ЦК України є помилковим. Згідно з п.6 ч.1 ст.205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо померла фізична особа, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.20) стороною по даній справі не була, позов заявлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання заповіту недійсним 10 січня 2006 року (а.с.3-4). Тому підстав для закриття провадження по справі також не було.
Таким чином ухвала постановлена з порушенням встановленного порядку, у зв'язку з чим на підставі п.З ст.312 ЦПК України вона підлягає скасуванню, а справа направленню до суду першої інстанції для розгляду по суті.
Керуючись ст.ст.303-315 ЦПК України, апеляційний суд
УХВАЛ ИВ:
Апеляційну скаргу представника позивачок ОСОБА_1, ОСОБА_2 ОСОБА_4 задовольнити.
Ухвалу Краматорського міського суду Донецької області від 21 червня року скасувати, справу направити до того ж суду для розгляду по суті в іншому складі суддів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили цією ухвалою.