АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-561/2007 Головуючий по 1-й інстанції
Петренко В.М. Су для-доповідач Прядкіна О.В.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2007 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області у складі
Головуючого -судді Прядкіної О.В. Суддів Лобова О.А., Абрамова П.С. При секретарі Лимар О.М.
З участю
Позивача ОСОБА_1
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Київського районного суду м. Полтави Полтавської області від 04 грудня 2003р. по справі за позовом ОСОБА_1 до Полтавського тролейбусного управління про відшкодування моральної шкоди
судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Прядкіної О.В., -
ВСТАНОВИЛА:
В липні 2001р. ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом.
Вказував, що рішенням Київського районного суду м. Полтави Полтавської області від 21 січня 2001р. за його скаргою були визнані неправомірними дії посадових осіб Полтавського тролейбусного управління щодо позбавлення його, як працівника міліції, права на безкоштовний проїзд в тролейбусі. Однак після ухвалення рішення контролери продовжують позбавляти його цього права.
Просив у відшкодування моральної шкоди стягнути з відповідача 10 000 грн.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави Полтавської області від 04 грудня 2003р., залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Полтавської області від 29 квітня 2004р., в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 17 січня 2007р. ухвала апеляційного суду Полтавської області від 29 квітня 2004р. скасована.
-2-
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на порушення місцевим судом норм матеріального права та невідповідність висновків обставинам справи.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з таких підстав:
Відповідно до ст. 440-1 ЦК України в редакції 1963р., який діяв на час розгляду справи, моральна (немайнова) шкода, заподіяна громадянину або організації діяннями іншої особи, яка порушила їх законні права, відшкодовується особою, яка заподіяла шкоду, якщо вона не доведе, що моральна шкода заподіяна не з її вини.
Рішенням Київського районного суду м. Полтави Полтавської області від 25 січня 2001р. визнані неправомірними дії посадових осіб Полтавського тролейбусного управління щодо позбавлення ОСОБА_1, як працівника міліції, права на безкоштовний проїзд в тролейбусі.
Такі факти порушення відповідачем законних прав позивача, які він має згідно п.25 ст. 11 Закону України «Про міліцію», були встановлені вищезазначеним рішенням районного суду.
Зокрема, 12 та 13 травня 2000р. ОСОБА_1, знаходячись при виконанні службових обов»язків, у форменному одязі пересувався в тролейбусах №43 та № 94 відповідно, пред»являв службові посвідчення, однак контролери зажадали від нього плату за проїзд.
Однак після ухвалення рішення контролери продовжували позбавляти його цього права, що мало місце 22 лютого та 1 липня 2001р.
Таким чином, неправомірними діями відповідача ОСОБА_1 була заподіяна моральна шкода, яка полягала в тому, що він вимушений був доводити свої законні права на безкоштовний проїзд, відчуваючи дискомфорт та приниження, яка підлягає відшкодуванню шляхом часткового задоволення позовних вимог в розмірі 1000 грн.
Відповідно до ст. 309 ч.1, п.3 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Суд першої інстанції невірно оцінив обставини справи та постановив невірне рішення, у зв»язку з чим рішення підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309 ч.1 п.3, 316 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШ ИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Рішення Київського районного суду м. Полтави Полтавської області від 04 грудня 2003р. скасувати. Ухвалити нове рішення. Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
-3-
Стягнути з Полтавського тролейбусного управління на користь ОСОБА_1 у відшкодування моральної шкоди 1000 грн. та на користь держави 8 грн.50 коп. державного мита.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його
проголошення та може бути оскаржене в касаційному порядку шляхом подачі
касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох
місяців.