апеляційний суд закарпатської області
Справа №22-645/06 Головуючий у 1 інстанції-Заборовський В.С.
Доповідач - Павліченко С.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2006 року м.Ужгород
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області в складі:
головуючого - Павліченка С.В. суддів 4- Фазикош Г.В., Кеміня М.П. при секретарі - Довбака Т.О.
за участю позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та перерахунок раніше призначеної пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
В червні 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій військкомату неправомірними та про перерахунок раніше призначеної пенсії. Позивач зазначав, що в грудні 1997 року він був звільнений з військової служби за станом здоров'я і йому була призначена пенсія. Відповідач безпідставно відмовив йому у перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Позивач вважав, що його пенсія повинна бути перерахована з врахуванням:
· щомісячної премії згідно з Положенням про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, який затверджено наказом ■ Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75 ;
· щомісячної 100-відсоткової надбавки, встановленої Указом Президента України від 23.02.2002 року "Про посилення соціального захисту військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" ;
- щомісячної 70-відсоткової надбавки за безперервну службу згідно Указу Президента України від 05.05.2003 року " Про надбавки військовослужбовцям Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації державної прикордонної служби України та Управління державної охорони України за безперервну службу".
На підставі наведеного просив позовні вимоги задовольнити, визнати дії Закарпатського обласного військового комісаріату неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з врахуванням встановлення та підвищення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Постановою Мукачівського міськрайонного суду від 03 липня 2006 року позовні вимоги задоволено.
В апеляційній скарзі Закарпатського обласного військового комісаріату ставиться питання про скасування постанови суду. Зазначається, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України апеляційний суд розглядає справу за відсутності відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду.
Позивач ОСОБА_1 та його представникОСОБА_2 прОсили апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Відповідно до ч.З ст.43 Закону України від 9 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ; та деяких інших осіб", пенсії особам, які мають право за цим Законом, обчислюються з урахуванням відповідного окладу за посадою, військового чи спеціального звання,; відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби в порядку й розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України, у Законі будь-яких обмежень щодо розміру пенсії не встановлено, а вирішення цього питання віднесено на розсуд Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" ( із змінами та доповненнями) пенсії обчислюються з ;таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною ; перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця ( надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останніх календарних місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у службі.
Отже, щомісячні надбавки та премію в розмірі 33,33% належать до додаткових видів грошового забезпечення і враховуються при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби і звільнені після її запровадження.
Оскільки вказані надбавки та щомісячну премію ОСОБА_1 не отримував і такі були запроваджені після його звільнення зі служби, тому дія Указів Президента України на нього не поширюються.
Крім того, відповідно до ч.ч.І, 2 ст.5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності і не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
Тому суд першої інстанції невірно дійшов до висновку про задоволення вимог позивача.
За таких обставин, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи відповідно до ст.202 КАС України є підставою для скасування судового рішення суду з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні вимог позивача.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Закарпатського обласного військового комісаріату -
задовольнити.
Постанову; Мукачівського міськрайонного суду від 03 липня 2006 року скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та про перерахунок раніше призначеної пенсії - відмовити.
Постанова; набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця після набрання; нею законної сили, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
С.В.Павліченко
Г.В.Фазикош
М.П.Кемінь
Головуючий : Судді: