17.10.2011
Справа 2-а- 3148/11
Категорія 99
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.2011 суддя Болградського районного суду Одеської області Тимошенко І.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області про визнання дій протиправними, зобов`язання провести нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати їй, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, зобов’язати відповідача провести нарахування та виплатити їй підвищення пенсії у вказаному розмірі за період з 09 липня 2007 року по теперешній час, а також зобов’язати відповідача щомісячно в подальшому нараховувати та виплачувати їй пенсію у підвищеному розмірі. Позивачка посилається на те, що їй наданий статус «дитина війни» і відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відповідач зобов’язаний виплачувати їй щомісячно, починаючі з 1 січня 2006 року, підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Вона звернулась до відповідача з вимогою провести їй нарахування та виплату підвищення пенсії, але відповідач в проведенні нарахування та виплаті їй пенсії у підвищеному розмірі, як дитині війни, відмовив.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області, позов не визнав посилаючись на те, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року передбачено, що норми і положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Позов підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області як пенсіонерка, отримує пенсію за віком, в зв’язку з чим на неї розповсюджується дія Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 19.11.2004 року, статтею 6 якого (в редакції чинній на час розгляду і вирішення цієї справи) передбачено підвищення дітям війни пенсії, або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачуються замість пенсії, на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Той факт, що позивачка має статус «дитина війни» підтверджується:
- копією паспорту позивачки серія НОМЕР_1, виданого 19.09.2002 року Болградським РВ УМВС України в Одеській області ,
- копією пенсійного посвідчення позивачки № НОМЕР_2, згідно якого позивачка є пенсіонеркою за віком та має статус «дитина війни».
Мінімальний розмір пенсії за віком встановлений ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 9.07.2003 року і дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на відповідний рік». В даний час відповідач нараховує і виплачує позивачці пенсію за віком із надбавкою, як дитині війни, відповідно до п. 8 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що підтверджується запереченням відповідача на позов.
Станом на 1 січня 2009 року і до цієї пори ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», відповідно до якої дітям війни пенсії…. підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком, є діючою. Закон – це акт вищого органу державної влади, який має вищу юридичну силу по відношенню до інших правових актів, оскільки вони (інші правові акти ) повинні йому, закону відповідати, прийматися на підставі і з метою виконання закону, як акту вищого органу державної влади. Таким чином Закон України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі і його ст. 6, має пріоритет, а також вищу юридичну силу по відношенню до постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання захисту окремих категорій громадян», яка є підзаконним актом.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, суд вважає, що вимога позивачки щодо покладення на відповідача зобов’язання провести нарахування та виплату їй, як дитині війни, державної соціальної допомоги (підвищення пенсії) в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком підлягає задоволенню з урахуванням вже проведених відповідачем нарахувань в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України, тобто за період з 01.03.2011 року.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 3491-VI від 24 червня 2011 року встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання вимог цього Закону 6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. Виходячи із змісту мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України та ст.. 150 Конституції України, за наявності декількох законів, норми яких по різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин під час вирішення спорів у цих відносинах, суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше. Тому положення ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підлягають застосуванню до набрання чинності зазначено постановою Кабінету Міністрів України №745 від 6 липня 2011 року. Тобто вимога позивачки підлягає задоволенню за період з 01.03.2011 року і до 23.07.2011 року.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини”, суди України, при розгляді справ, застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду – як джерело права. Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до названої Конвенції, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Борги розглядаються у сенсі поняття “власності”, яке міститься у ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції і яке не обмежене власністю на фізичні речі та залежить від формальної класифікації у національному законодавстві, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як “майнові права” і, таким чином, як власність.
Керуючись п. 10 ст. 3, ст. 11, 69-71, 105, ч.3 ст. 122, ст. 160-162, 185, 186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1, як дитині війни, підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком - протиправними.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Болградському районі Одеської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1, як дитині війни, підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 чинного Закону України “Про соціальний захист дітей війни ” за період з 01.03.2011 року і до 23.07.2011 року з врахуванням вже проведених нарахувань.
В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії .
Суддя: І.В.Тимошенко