Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #1854253670

Єдиний унікальний номер 341/121/25

Номер провадження 1-в/341/7/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року м. Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретаря судових засідань: ОСОБА_2 ,

за участю прокурора:  ОСОБА_3 ,

начальника Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області: ОСОБА_4 ,

засудженого: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Галич подання начальника Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання у виді виправних робіт щодо ОСОБА_5 ,

встановив:

Начальник Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області ОСОБА_4 звернулась до суду з поданням про умовно - дострокове звільнення засудженого ОСОБА_5 .

Подання мотивовано тим, що 31.03.2021 ОСОБА_5 засуджений вироком Рогатинського районного суду Івано-Франківської області за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки. Відповідно до ухвали Рівненського районного суду від 31.10.2023 засудженому замінено невідбуту частину основного покарання у виді позбавлення волі на виправні роботи строком 2 роки з відрахуванням 20 % заробітку в дохід держави.

Вказує, що засуджений з 04.12.2023 перебуває на обліку в районному секторі № 2 філії ДУ «Центр пробації». З 15.11.2023 працює у ФОП ОСОБА_6 на посаді бетоняра, відрахування на підприємстві розпочато з 05.12.2023, та проводиться вчасно та в повному обсязі. За період перебування на обліку в секторі № 2 засуджений дотримується порядку виконання покарання, кримінальні чи адміністративні правопорушення не вчиняв, вчасно з`являвся за викликом до працівника сектору. При проведені оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення криміногенних потреб виявлено не було. За місцем проживання скарг на його поведінку не поступало. За місцем працевлаштування характеризується позитивно, проявляє себе як ініціативний та дисциплінований працівник, користується повагою та авторитетом у колективі. За час відбування покарання у відпустках не перебував, тимчасової втрати працездатності не було. Директор ФОП ОСОБА_6 та трудовий колектив клопоче про застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення від відбування покарання у виді виправних робіт.

Станом на 20.01.2025 засуджений відбув частини строку призначеного покарання і сумлінною поведінкою та чесним ставленням до праці довів своє виправлення, просить клопотання задовольнити.

Прокурор в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення подання.

Начальник Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області ОСОБА_4 в судовому зсіданні подання підтримала з підстав, викладених у ньому, пояснивши, що на час розгляду справи невідбута частина покарання ОСОБА_5 складає 10 місяців.

Засуджений ОСОБА_5 підтримав подання та просив його задовольнити.

Суд вислухавши думку учасників судового процесу, дослідивши подання, ознайомившись з матеріали особової справи, дійшов наступного.

Зі змісту частини другої статті 50 КК України слідує, що покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Відповідно до ст. 81 КК України до осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване, якщо засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення.

Таким чином, з вищенаведеної статті вбачається, що головною передумовою для звільнення особи умовно-достроково є не формальний сплив певного строку покарання, а факт виправлення засудженої особи, яке вона довела своєю сумлінною поведінкою та ставленням до праці за весь час відбування покарання, а також досягнення цілей покарання.

Як слідує з роз`яснень Верховного Суду України щодо правильного та однакового застосування вказаної норми закону України про кримінальну відповідальність, які містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 року № 2 «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» умовно-дострокове звільнення від відбування покарання можливі лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 31.03.2021 засуджений вироком Рогатинського районного суду Івано-Франківської області за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 286 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 4 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки, яке ухвалою Рівненського районного суду від 31.10.2023 замінено невідбуту частину основного покарання у виді позбавлення волі на виправні роботи строком 2 роки з відрахуванням 20 % заробітку в дохід держави.

З 15.11.2023 працює у ФОП ОСОБА_6 на посаді бетоняра, відрахування на підприємстві розпочато з 05.12.2023, та проводиться вчасно та в повному обсязі. За період перебування на обліку в секторі № 2 засуджений дотримується порядку виконання покарання, кримінальні чи адміністративні правопорушення не вчиняв, вчасно з`являвся за викликом до працівника сектору. За місцем працевлаштування характеризується позитивно, проявляє себе як ініціативний та дисциплінований працівник, користується повагою та авторитетом у колективі. За час відбування покарання у відпустках не перебував, тимчасової втрати працездатності не було. Дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом, виконує передбачені законом вимоги персоналу установи.

Трудовий колектив, де працює ОСОБА_5 клопоче про застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення від відбування покарання у виді виправних робіт.

Згідно із ст. 6 КВК України, виправлення засудженого це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки. Основними засобами такого виправлення є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно-корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.

Відповідно до ст. 81 КК України до осіб, що відбувають покарання у виді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі, може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання. Особу може бути умовно-достроково звільнено повністю або частково і від відбування додаткового покарання.

Висновок про можливість застосування умовно-дострокового звільнення засудженого повинен ґрунтуватися на аналізі даних про його поведінку за весь час відбуття покарання, в тому числі й даних, що характеризують ступінь тяжкості вчиненого злочину і особу засудженого в цілому. Основним, вирішальним є не факт відбуття певної частини покарання, а виправлення засудженого.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміна не відбутої частини покарання більш м`яким - є заохочувальними нормами кримінального та кримінально-виконавчого законодавства, оскільки мають на меті стимулювання засуджених до чіткого виконання правил внутрішнього розпорядку, дотримання вимог режиму відбування покарання, прагнення до продуктивної праці, відшкодування матеріальних збитків, нанесених злочином, каяття у скоєному злочині.

Вирішуючи питання про застосування до ОСОБА_5 умовно-дострокового звільнення від подальшого відбування покарання, суд приймає до уваги, що засуджений чесним ставленням до праці та сумлінною поведінкою став на шлях виправлення, що в сукупності з іншими обставинами та даними про особу засудженого вказують на те, що поведінка засудженого зазнала позитивних змін. З початку відбуття покарання ОСОБА_5 позитивно характеризується, адекватно реагує на критику на свою адресу, дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом, що вказує саме на процес позитивних змін в його особистості і свідчить про його виправлення.

Отже, засуджений ОСОБА_5 став на шлях виправлення, станом на день розгляду клопотання відбув більше частини від призначеного йому судом покарання, а тому враховуючи вищенаведене, суд вважає, що наявні правові підстави для задоволення подання та умовно-дострокового звільнення ОСОБА_5 від відбування призначеного судом покарання.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.537, 539 КПК України, суд -

постановив:

Подання начальника Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області ОСОБА_4 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання у виді виправних робіт, призначених відповідно до ухвали Рівненського районного суду Івано-Франківської області від 31.10.2023 строком на 2 роки з відрахуванням 20 % в дохід держави, на невідбутий термін 10 місяців станом на час розгляду справи.

Роз`яснити засудженому, що у разі вчинення ним протягом невідбутої частини покарання нового злочину, судом призначається покарання за правилами, передбаченими статтями 71 і 72 КК України.

Ухвалу для виконання направити начальнику Івано-Франківського районного сектору № 2 філії ДУ «Центр пробації» в Івано-Франківській області ОСОБА_4 .

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали суду.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.

Ухвала, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги - ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.




СуддяОСОБА_7





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація