Справа № 2-а-10.2.4-795/11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2011 року
суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Козаченко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області про перерахування недоплаченої пенсії,
в с т а н о в и в:
22 березня 2011 року позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Миколаївської області, в якому просить визнати дії посадових осіб відповідача протиправними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) за 2009 рік, починаючи з 9 серпня 2010 року і виплатити заборгованість.
Свої вимоги обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ у Жовтневому районі, отримує пенсію за віком. 9 серпня 2010 року позивачка звернулася до відповідача з заявою та відповідними документами з проханням зробити їй перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем зроблений перерахунок пенсії при цьому був застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік у сумі 1197 грн. 91 коп., хоча відповідно до ст. 40 зазначеного закону повинен застосовуватися цей показник за 2009 рік, розмір якого значно більше. Вважає, що відповідачем порушені її права на перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства та просить задовольнити свої позовні вимоги.
В судове засідання позивачка не з’явилася, про дату та час слухання справи повідомлена належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився про дату та час слухання справи повідомлений належним чином.
Відповідач в своїх письмових запереченнях позовні вимоги не визнав в повному обсязі та зазначив, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ у Жовтневому районі та отримує пенсію за віком. 9 серпня 2010 року позивачка звернулася із заявою про перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Перерахунок робився із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»(далі –Закон) враховується для обчислення пенсії за 2007 рік на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», де зазначається, що у даному випадку застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в Україні за 2007 рік, оскільки до теперішнього часу законодавчо не врегульовано питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у ч. 2 ст. 40 Закону, на які ст.. 42 Закону не посилається. Крім того згаданий показник застосовується при призначені пенсії, а не при її перерахунку. Відтак дії управління Пенсійного Фонду України, на думку представника відповідача, є законними.
Відповідно до вимог ст. 128ч.6 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Згідно копії пенсійного посвідчення, позивачка є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у відповідача.
За змістом письмового заперечення відповідача, позивачка 9 серпня 2010 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. УПФУ у Жовтневому районі. УПФУ у Жовтневому районі йому був зроблено перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в Україні за 2007 рік.
Згідно частини четвертої ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-ІV ( надалі Закону), у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статі 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з положень частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов’язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які досягли пенсійного віку, серед яких їм надано право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
З огляду на викладене, суд, не погоджується з доводами відповідача про те, що до теперішнього часу не врегульовано питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, оскільки після Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року рішення щодо відновлення дій статей 40,42 Закону в попередній редакції не приймалося, виходячи з наступного.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України»були внесені зміни в частину четверту статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхову внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 р. зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»в частині зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а відтак діють зазначені правові норми в попередній редакції, тобто без урахування змін, що визнані неконституційними.
Відповідно до Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 р. №1261, Пенсійний Фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов‘язкового державного пенсійного страхування, проводить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Відтак саме відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ст. 99 та ст. 100 КАС України строк позовної давності встановлений у шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про своє порушене право, який, в разі його пропуску з поважних причин, може бути поновлений судом за заявою позивача і за наявності для цього підстав.
Відтак, з урахуванням строку давності на звернення до суду суд вважає можливим зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі показника середньої заробітної плати за 2009 рік лише за останні шість місяців, що передували дню зверненню до суду, тобто починаючи з 22 вересня 2010 року, а не з 9 серпня 2010 року, як того просить позивачка.
Згідно п.1 ч.1 ст. 256 КАС України постанова підлягає виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивачки суд присуджує здійснені нею судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.128 ч.6, 159-162, 167, 183-2 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області щодо проведення в 2009 році перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Жовтневому районі Миколаївської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком з 22 вересня 2010 року відповідно до частини четвертої статті 42 та статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 1(одна) грн. 70 коп. судового збору.
Допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через Жовтневий районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її отримання.
Суддя Р.В. Козаченко