Судове рішення #18536373

  ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ


25.10.11р. Справа № 35/5005/12695/2011


 
 

За позовом   В. о. прокурора м. Дніпродзержинська Дніпропетровської

області в інтересах держави в особі Дніпродзержинської

міської  ради Дніпропетровської області,

м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

до                   Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1,

м. Дніпродзержинськ  Дніпропетровської області

про  внесення змін до договору оренди земельної ділянки

  Суддя  Широбокова Л.П.

Представники:

Від прокурора: Зіма В.Б., прокурор відділу прокуратури області,

Від позивача: ОСОБА_2, начальник відділу, дов. №41-мр від 24.01.2011р.

Відповідач:  не з’явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор в інтересах держави в особі Позивача звернувся до суду та просить внести зміни до п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 12.12.2002р. (державна реєстрація від 17.12.2002р. № 0633), укладеного між Позивачем та Відповідачем, виклавши його в наступній редакції:

"п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України". Свої вимоги обґрунтовує змінами чинного законодавства щодо розмірів орендної плати.

Прокурор та представник Позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити та внести зміни в договір оренди земельної ділянки.

Відповідач вимог суду не виконав, відзив на позовну заяву не надав, в судове засідання не з`явився, причин неявки не повідомив, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи (поштове повідомлення від 05.10.2011р).

Справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України  в судовому засіданні оголошено  тільки вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -   

ВСТАНОВИВ:

Між Дніпродзержинською міською радою - орендодавець (надалі позивач) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 –орендар (надалі відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки від 12.12.2002р. (надалі договір), що знаходиться на АДРЕСА_1, площею 0,0014 га для фактичного розміщення магазину непродовольчих товарів, строком дії до 27.09.2012 року. Договір зареєстрований  у державному реєстрі земель 17.12.2002р. за №0633.

Відповідно до п. 1 договору Позивач передав, а Відповідач прийняв в строкове платне володіння та користування вище зазначену земельну ділянку. Грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання договору становила 10 473,00 грн.

За умовами п. 3. договору Відповідач за  користування земельною ділянкою повинен вносити орендну плату. Оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 157,10 грн/рік, що становить 13,09 грн/міс на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту. Орендна плата сплачується двічі на рік рівними частками до 15 серпня і 15 листопада. Розмір орендної плати щорічно переглядається, в тому числі і в разі законодавчої зміни ставок земельного податку.

Умовами п. 7.1., 7.6. договору сторони передбачили, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо умов договору та інші спори вирішуються в судовому порядку.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” у зв`язку із прийняттям Податкового кодексу України” були внесені зміни до  ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, а саме: у частині другій слова “до Закону України “Про плату за землю” замінено словами “до Податкового кодексу України”, а частину четверту, п`яту і сьому, якими встановлювався розмір орендної плати для різних категорій земель, виключено.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., річна сума платежу за орендну землі  не може бути меншою - для земель сільськогосподарського призначення – розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України;

- для інших категорій земель – трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.

Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 27.05.2011р. № 116-08/VІ, яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, та для категорії  житлових та громадських земель, що надані під будівництво та обслуговування будівель торгівлі (підрозділ 03.07), встановлений коефіцієнт 4.

Позивач направляв Відповідачу лист № 1-13вих/4/201 від 01.02.2011р., в яких інформував про необхідність з`явитися для укладення додаткових угод відповідно до змін в чинному законодавстві, втім, Відповідач до Позивача для підписання додаткового договору не звернувся, зміни до договору не внесені, що і стало підставою позову.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання умов договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, зокрема, в разі істотної зміни обставин.

Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди –спір вирішується в судовому порядку.

Зміна законодавства щодо розміру орендної плати є тією істотною обставиною, що зумовлює обов’язкове внесення змін в договір оренди земельної ділянки. З огляду на це, Прокурор правомірно вимагає внесення змін в спірний договір відповідно до чинного законодавства.

Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір  змінюється або розривається в судовому порядку, зобов’язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.

З врахуванням встановлених обставин, вимоги прокурора обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82-85, 116,117 Господарського процесуального кодексу України,  ст.ст. 651-653 Цивільного кодексу України, ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, ст. 288 Податкового кодексу України, господарський суд,  -

  ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 12.12.2002р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого за №0633 від 17.12.2002р., виклавши п. 3.1 в такій редакції:

"п.3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України"

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 –51920, АДРЕСА_2, ІДН НОМЕР_1 в доход державного бюджету України державне мито – 85,00 грн  (вісімдесят п’ять грн 00 коп) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу – 236,00 грн  (двісті тридцять шість  грн 00 коп).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.        

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.


Суддя Л.П. Широбокова


 




  Повне рішення складено  26 жовтня 2011 року


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація