Справа 22а-11080 Головуючий у 1 інстанції Бурлаченко О.О.
Категорія 10.2.4 Доповідач Солодовник О.Ф.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2011 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Солодовник О.Ф., суддів Янчук Т.О., Тимченко О.О.,
при секретарі Зілаковій Я.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м.Донецька від 30 серпня 2010 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію,
В С Т А Н О В И В:
02 липня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію, мотивуючи наступним. Він знаходиться на обліку у відповідача, отримує пенсію та продовжує працювати.15 лютого 2010 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який був зроблений із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік. Тоді як у відповідності з вимогами Закону необхідно проводити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2009 рік. Просив визнати протиправним проведення управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька вказаного перерахунку пенсії, зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності зі ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та стягнути з Державного бюджету України понесені ним судові витрати.
Р ішенням Київського районного суду м.Донецька від 30 серпня 2010 року у задоволені п озову ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог з тих підстав, що судом першої інстанції порушено вимоги матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову з таких підстав.
Справа на підставі Закону України «Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо передачі справ, пов'язаних із соціальними виплатами» від 02 грудня 2010 року розглядається за правилами КАС України.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач знаходиться на обліку у відповідача та одержує пенсію. 15 лютого 2010 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який був зроблений із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік (а.с.4).
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції послався на те, що позивач просив зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності зі ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» саме з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що не відповідає чинній редакції ст.40 та ч.4 ст.42 вказаного Закону.
Однак з таким висновком суду не можна погодитися, тому що він не ґрунтується на законі та обставинах справи.
Як вбачається з матеріалів справи, звернувшись до суду з позовом, ОСОБА_1 просив визнати протиправним проведення управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік та зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у відповідності зі ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування », без посилання на застосування показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік. Тому у суду першої інстанції не було підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з аробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином судом першої інстанції при ухваленні рішення порушено вимоги матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Тому рішення суду першої інстанції на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
У зв’язку з задоволенням позову на підставі ч.ч.1, 6 ст.94 КАС України необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь позивача всі здійснені ним та документально підтверджені судові витрати в сумі 45,50 грн (8,50 грн + 37 грн) (а.с.1а,1б).
Керуючись ст.ст.197,198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Київськ ого районного суду м. Донецька від 30 серпня 2010 року скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахувати пенсію задовольнити.
Визнати неправомірним проведення управлінням Пенсійного Фонду України в Київському районі м.Донецька перерахунку ОСОБА_1 пенсії по стажу та заробітку на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати за 2007 рік.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Київськ ому районі м. Донецька провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по стажу та заробітку на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 здійснені ним судові витрати в сумі 45 (сорок п’ять) гривень 50 копійок.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цією постановою.
Головуючий :
Судді: